שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

מנכ"ל לאומי למשכנתאות: "מי שחושב שקבוצת רכישה היא מתכון בדוק להצלחה, שיחשוב פעמיים"

שוקי בורשטיין בוועידת ישראל לעסקים: "מי שמשתתף בקבוצת רכישה הוא יזם לכל דבר. יש כאלה שיש להם את זה ויש שאין להם". שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס: "נבטל את ההחלטה הקודמת שקבעה שלא נתכנן במרכז"

דותן לוי 14:0914.12.09

"קבוצות הרכישה שימשו כרשת ביטחון בזמנים הקשים של ענף הנדל"ן". כך אמר היום שוקי בורשטיין, מנכ"ל לאומי למשכנתאות, בוועידת ישראל לעסקים. לדבריו, "לפני כשנה - בשיא המשבר כשיזמים התקשו למצוא מימון, הקבוצות היו אלו שבנו ויזמו, מגיע להן ברכות על כך. אבל מי שחושב שקבוצת רכישה זו מילת קסם להצלחה כדאי שיחשוב פעמיים. אני משווה את התחום הזה לתחום יזמות ההייטק, ומי שמשתתף בקבוצת רכישה הוא יזם לכל דבר. יש כאלה שיש להם את זה ויש שאין להם".

 

בפאנל שנסוב בעיקר סביב מחירי הדירות וקבוצות הרכישה, הפתיע נחשון קיוויתי מבעלי קבוצת בסר כשבחר לתקוף דווקא את עו"ד צחי חג'ג' שפועל כמותו בארגון קבוצות רכישה. קיוויתי: "חג'ג' - אתה עוסק בתיאוריה ולא במעשים. אתה גדל ומתנפח, אני שומע שאתה פעיל ב-100 קבוצות, אבל עורך דין שמארגן קבוצת רכישה זה לא כמו גוף הנדסי שמארגן אותן. המתכונת שלכם לארגון קבוצות רכישה אינה נכונה, אתם מקלקלים את השם".

 

נסים בובליל, יו"ר התאחדות הקבלנים, אמר: "אני טוען שקבוצות הרכישה הן אופנה חולפת, הן יתאיידו בעוד תקופה קצרה. ייתכן שנראה קבוצות קטנות בהמשך. המארגנים ניגשים לבנייה מבלי לדעת פרטים חשובים כמו עלות היסודות, המפרט של הדירה וכו'".

 

בתגובה לדבריו של בובליל אמר עו"ד יצחק חג'ג': "הדברים שהועלו כאן מראים שאנשים לא באמת מנסים ללמוד מה היא קבוצת רכישה. כל אחד מהחברים בקבוצות שלנו יודע מה מידת החשיפה שלו ומה הסיכונים, והם לא דרמטיים. אנחנו יודעים לתכנן יותר טוב מחלק מהיזמים שקיימים היום בשוק. אנחנו שומרים על חברי הקבוצה שלנו בכפפות של משי. כשדייר מגיע לקבלן לבצע שינויים אנחנו יודעים איך זה נראה, אצלנו זה שונה. אנחנו לא תופעה חולפת וההוכחה המנצחת היא שחלק מהקבלנים מצטרפים לקבוצות".

 

מה דעתך על מניית שיכון ובינוי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
עופר קוטלר, מנכ"ל קבוצת שיכון ובינוי, הוסיף כי "קבוצות הרכישה לא נותנות אחריות ופרמטרים נוספים שנמצאים אצלנו. החברה שלנו מבטאת את אריכות הימים, ואני חושש שלקבוצות רכישה אין רקורד מוכח. אני מקווה שלא יתקלו בקשיים ושלא ניראה נפילות".

 

"רק 8% מהשוק"

 

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, שנכח אף הוא בפאנל אמר על קבוצות הרכישה: "הן לא ענף הדיור. הן עושות אמנם הרבה רעש, אבל לפי הנתונים שלנו הן משקפות רק 8% מהשוק. לא ניתן להתייחס אל הקבוצות בהכללה. אנחנו לא מנסים לדפוק את קבוצות הרכישה. מה שחשוב לנו זה להגן על הצרכנים".

 

חיים פרייליכמן, מנכ"ל בנק איגוד, התייחס לנושא המימון ואמר כי הבנק אינו מלווה כל קבוצת רכישה, וכי יש לא מעט קבוצות שנדחות. "מן הראוי ששר השיכון יקדם רגולציה בתחום קבוצות הרכישה. חשוב שכל אדם שמצטרף כדאי שיבחן את החברים והמארגנים בקבוצה, יש הרבה שתופסים על התחום טרמפ ואני מצר על האינסטלאטור שמארגן קבוצת רכישה. המדינה חייבת להתערב כדי שלא נמצא עצמנו עם אנשים שנתקעים ללא בית".

 

אריאל אטיאס. "משקיע יום ולילה" אריאל אטיאס. "משקיע יום ולילה" צילום: אוראל כהן
אטיאס: "אני משקיע יום ולילה לנושא של מחירי הדירות כי זה הבסיס של כל משפחה. במדינת ישראל התרבות היא שקונים דירות. נבטל את ההחלטה הקודמת שקבעה שלא נתכנן במרכז. זו החלטה שתעלה את מחירי הדירות במרכז וזה לא נכון. אנחנו עושים עבודה פרטנית ל-50 אלף יח"ד בין גדרה לחדרה ועוברים פרויקט פרויקט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x