$
נדל"ן

ברקת לתושבי חוץ: השכירו "דירות הרפאים" לסטודנטים

בעיריית ירושלים מעוניינים להילחם בתופעת הדירות הנטושות - ומעודדים את תושבי החוץ להשכירן

שי פאוזנר 14:2207.12.09

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת מקים גוף שיפעל להשכרת "דירות רפאים" בעיר לסטודנטים וזוגות צעירים במחירים נמוכים.

 

ההחלטה של ברקת איננה מפתיעה את מי שעקבו אחריו בשנתיים האחרונות. מצוקת הדיור בירושלים, שהפכה לסמל הנדל"ני של העיר בעשור האחרון, היתה אחד מהנושאים המרכזיים שלהם התייחס ברקת התקופת המרוץ שלו לראשות העירייה.

 

רחוב הנביאים בירושלים רחוב הנביאים בירושלים צילום: עמית שאבי

 

בין השאר, פנה ברקת יחד עם גופים חברתיים ובראשם קבוצת "מלונה" אל ארגון המתווכים של ירושלים ולמנכ"ל אנגלו סכסון ירושלים, בני לובל שיחד יצרו עם אנשיו של ברקת תוכנית לשינוי מצב שוק המגורים בעיר. במרכז התוכנית עמדה ההערכה כי מספר הדירות השייכות לתושבי חוץ אשר עומדות ריקות רוב השנה - רק ילך ויגדל ויצור קרקע נוחה להקמת מערך השכרת דירות.

 

"דירה ריקה - פחות אנשים במכולת, פחות ילדים בבי"ס"

 

ברקת פנה בימים האחרונים לתושבי חוץ בעלי דירות במכתב ובו הוא קורא להם להצטרף לתוכנית השכרת דירות שבבעלותם לאוכלוסייה הירושלמית לתקופות קצובות שאינן כוללות את הימים בהם הם ישהו בישראל. "לדירה ריקה הנמצאת למעשה מחוץ לשוק הדיור יש השפעה שלילית על ירושלים", כותב ברקת לתושבי החוץ. לדבריו, "דירה ריקה משמעותה פחות קונים במכולת המקומית, פחות ילדים בבתי הספר, פחות לקוחות לבית הקפה השכונתי וחשוב מכל- פחות משפחות צעירות החיות בירושלים. 9,000 דירות כאלו (על פי נתוני עיריית ירושלים) הם נזק מצטבר אדיר לכלכלת העיר ולשוק הדיור".

 

בשיחה עם "כלכליסט" הסביר לובל, כי חלק גדול מאותם בעלי דירות שאינם חיים פה רוב השנה, לא הבינו כלל עד כה שהם מהווים בעיה לעיר. לדבריו, "היוזמה נוצרה דווקא על רקע הרצון של חלק מאותם בעלי דירות למצוא מי שיתחזק אותם במהלך השנה כשאינם פה".

 

ברקת הבין שזו הזדמנות וכעת הוא החליט להקים בעירייה בשנת 2010 גוף מיוחד אשר יפתח כלים מעשיים לתכנון בנייה ושיווק של דיור בהישג יד ברחבי העיר. דובר העירייה מסר כי העירייה מתכוונת למלא תפקיד מרכזי בפרויקט השכרת הדירות של תושבי החוץ ולסייע למהלך זה, לצד שותפים אסטרטגיים דוגמת האוניברסיטה העברית והמכללות להשכלה גבוהה בעיר. ראש העיר הזמין תושבי חוץ להשתתף בדיון פתוח של מועצת העיר בשבוע הבא שיעסוק בתוכנית זו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x