נדל"ן

"מחירי הדירות יירדו ב-10%-15% בשנתיים הקרובות"

מבדיקת ישיר בית השקעות עולה כי לשכיר במשק נדרשות 109 משכורות על מנת לרכוש דירה בישראל - שיא חדש שנקבע ברבעון השלישי

אורי חודי 10:5203.12.09

ברבעון השלישי של 2009 הגיע היחס בין רכישת דירה למשכורת חודשית ממוצעת לשיא חדש. על פי בדיקה של כלכלני ישיר בית השקעות, עולה כי ברבעון השלישי עלה מחירה של דירה ממוצעת בישראל בשיעור של 3% לעומת עלייה של 1% בשכר הממוצע לשכיר. בבדיקתם מסתמכים כלכלני בית ההשקעות על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. על פי נתוני כלכלני ישיר נדרשות לשכיר במשק 109 משכורות חודשיות על מנת לרכוש דירה ממוצעת.

 

"מדובר בעלייה של 15% מהממוצע של העשור האחרון ושיא של כל הזמנים במדינת ישראל", מסבירים בבית ההשקעות, "לאורך העשור האחרון נדרשו 95 משכורות בממוצע לרכישת דירה ממוצעת ומכאן נגזר כי החזרה לכך אפשרית על ידי עליית השכר הממוצע – מה שלא סביר שיקרה בתקופה הנוכחית, ולכן האפשרות היותר סבירה היא ירידת מחירים בשוק הנדל"ן בשיעור של כ-15%".

 

בבדיקה לפי ענפי המשק עולה כי שכירים בענף שירותי האירוח והאוכל, שהם כ-5.2% מהשכירים במשק, זקוקים ל-231 משכורות ברוטו, המתפרסות על פני 19 שנה, בשביל לרכוש דירה ממוצעת בישראל. לעומתם שכירים בחברת החשמל והמים, שהם כ-0.6% מהשכירים במשק, זקוקים ל-48 משכורות, כלמור ארבע שנים בלבד, בשביל לרכוש את אותה הדירה. אנשי חינוך למשל, המהווים כ-14% מהשכירים במשק, יצטרכו 133 משכורות לרכישת דירה, המשתכרים מענפי החקלאות, 1.7% מהשכירים במשק, זקוקים ל-163 משכורות, וכל שכיר המועסק בתחום השירותים הקהילתיים והחברתיים, 5.7% מהשכירים במשק, זקוק ל-158 משכורות כדי לרכוש דירה ממוצעת, כלומר כ-13 שנה.

 

לדעת כלכלני ישיר, האמרת מחירי הדירות בישראל נובעת בעיקר מהירידה התלולה בריבית. לירידה זו שתי השפעות עיקריות לדחיפת מחירי הדיור כלפי מעלה. השפעה אחת היא ירידת הריבית למשכנתאות שהגיעה בחודשים האחרונים לשפל של 2.56% בממוצע לעומת 4.14% בינואר 2009. ההשפעה השנייה היא הריבית האפסית על פיקדונות בבנקים, הגורמת לציבור להעדיף השקעה ישירה בנדל"ן כאלטרנטיבת חסכון. להערכת כלכלני ישיר, ריבית בנק ישראל נמצאת במגמת עליה וצפויה להגיע לכ-3% בשנתיים הקרובות, העלאה זו תביא לצינון בשוק הנדל"ן ולירידת מחירים של 10%-15%.

 

בישיר ממשיכים ומציינים כי: "כל עוד הריבית במשק נמוכה יביא הדבר להגברת הביקוש לנדל"ן  ומחירי הנדל"ן עלולים עוד לעלות מרמת השיא של 109 משכורות. יחד עם זאת הצפי הינו להתייצבות יחסית בטווח הקצר ולירידות מחירים בטווח הארוך יותר".

 

בכל הקשור להיצע הדירות הנמוך בישראל מספקים כלכלני בית ההשקעות תחזית קודרת: "התחייבות הממשלה להגדלת ההיצע אינה בהירה. מצד אחד, דוחף שר השיכון לגידולים נרחבים בהיצע – שבמקרה הטוב יתחילו בבנייתם עוד שנתיים, מצד שני, מקפיא הקבינט הביטחוני את הבניה ביו"ש המהווה כ-7% מהתחלות הבנייה בישראל – ומביא לירידה מיידית של 7% בהיצע המקומי – דבר התומך בהמשך האמרת המחירים בשנה הקרובה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x