$
נדל"ן

"רחביה נהפכה לשכונת רפאים - בגלל תושבי חוץ שרכשו דירות"

תושבי השכונה הירושלמית יפגינו נגד הקבלנים והעירייה: "הקמת בנייני יוקרה במקום הבתים הישנים - תפגע בנו"

אורי חודי 13:1305.11.09

קבוצה של תושבי שכונת רחביה בירושלים עומדת לקיים מחר (ו') הפגנה, במחאה על פרויקטים נדל"ניים שהולכים ותופסים תאוצה במקום. הקבוצה הפועלת בשם "ועד התושבים להצלת רחביה" פיזרה כרזות ברחבי העיר לקראת ההפגנה בהן נכתב כי: "מחר, יום שישי, בשעה 12:00, נפגשים בפינת הרחובות רמב"ן

ואבן עזרא להשקת המאבק נגד הקבלנים, בנייני ה'יוקרה' שלהם והעירייה שמתירה להם לעשות בשכונה כרצונם. הצטרפו אלינו וביחד נוכיח שרחביה עדיין לא אבודה".

 

אבנר ענבר, אחד ממארגני ההפגנה סיפר היום ל"כלכליסט" כי קיימת היענות גבוהה מצד תושבי ירושלים להגיע ולהשתתף בהפגנה. "בתקופה האחרונה יש מגמה להרוס את המבנים הישנים בשכונה ולבנות במקומם מגדלי יוקרה המיועדים בעיקר לתושבי חוץ", מספר ענבר. "החלטנו להתאגד ולהאיר את עיני תושבי העיר שידעו מה הולך לקרות בשכונה. כבר היום אפשר לראות איך חלקים גדולים מהשכונה הפכו לרחובות רפאים בגלל תושבי החוץ שרכשו דירות בפרויקטים היוקרתיים אבל לא גרים בהם. גם בעלי החנויות במקום מתלוננים על השינויי ותומכים במאבק שלנו". עוד מספר ענבר כי ההפגנה נועדה גם להתריע בפני העירייה על כך שהפיתוח בשכונה מאלץ הרבה סטודנטים המתגוררים בה בשכירות לעזוב. "יש מספר לא קטן של בנייני מגורים ישנים, המאכלסים היום בעיקר סטודנטים. במגדלי היוקרה החדשים שייבנו במקומם לא יוכלו לגור סטודנטים. העירייה טוענת שהיא מקדמת את השימור בעיר ותומכת בסטודנטים אבל זה לא מה שקורה ברחביה היום".

 

מארגני ההפגנה דורשים מעיריית ירושלים להתנות את פיתוח השכונה בשמירה על צביונה הקיים, דאגה לפתרונות לדיור ברי השגה, מתן כבוד למבנים בעלי ערך היסטורי ואדריכלי וזאת באמצעות שיתוף הציבור בתוכניות.

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי: "העירייה רואה חשיבות רבה בנושא השימור בעיר היסטורית כירושלים והנושא נמצא במקום גבוה בסדר העדיפויות של העירייה, אשר עושה רפורמות חסרות תקדים בנושא בהובלת סגנית ראש העיר נעמי צור. מובן ששכונת רחביה, כשכונה בעלת מורשת ארכיטקטונית, ראויה להתייחסות מיוחדת בנושא השימור, על כן הוכנה בעירייה תכנית בנין עיר (תב"ע) ייעודית לשכונה, העוסקת בין היתר במבנים לשימור ונותנת הוראות לשמירת המבנים ולבניית תוספות תוך שמירה על האלמנטים ההיסטוריים. התכנית נמצאת לפני הפקדה, אך כבר מתווה את המדיניות באגפים העירייה השונים.

 

בניית מבנים יוקרתיים ואכלוס השכונה בתושבי חוץ היא תופעה מוכרת מזה כעשור, בשנה האחרונה משקיעה העירייה מאמצים רבים בתחום התכנון ומול יזמים ותושבים כדי לצמצם את מימדי התופעה וכן לאפשר דיור בר השגה לצעירים ולסטודנטים גם בשכונת רחביה. החל משנת 2010 יפעל בעירייה גוף מיוחד אשר יפתח כלים מעשיים לתכנון בנייה ושיווק של דיור בהישג יד ברחבי העיר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x