שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

הקבלנים: הפסד המדינה ממסים מ-65 קבוצות רכישה - כחצי מיליארד שקל

מדגם של חברת הייעוץ BDO - זיו האפט עבור התאחדות הקבלנים מעלה כי מרבית רוכשי הדירות הם משקיעים ולא רוכשי דירות למגורים

שי פאוזנר 13:4601.11.09

התאחדות הקבלנים ממשיכה לנסות להביא לשינוי בחוק המאפשר כיום פטור ממיסים מסויימים בעסקאות נדל"ן שמבצעות קבוצות רכישה. מדגם שערכה חברת הייעוץ והניהול של BDO - זיו האפט עבור התאחדות הקבלנים בדק את ההפסד של המדינה מפעילותן של 65 פרויקטים של קבוצות רכישה שיצאו לדרך במהלך

השנה האחרונה. מהמדגם עולה כי הפסד המדינה ממיסים רק מהפרויקטים שנבדקו (קיימים עשרות פרויקטים נוספים) נאמד בלמעלה מחצי מיליארד שקל.

 

כלכלני BDO - זיו האפט מציינים כי על פי המצב הקיים כיום קבוצות רכישה הרוכשות קרקע מגורם פרטי אינן מחוייבות במע"מ וזאת בניגוד לקבלן הרוכש את הקרקע. כמו כן הקבוצות אינן משלמות מע"מ על הוצאות הפיתוח. היות שרוכש הדירה הינו חבר בקבוצה הבונה את הבניין אזי הוא פטור גם מתשלום מס רכישה על הדירה. בנוסף, כיוון שהקבוצה איננה חברה היא חוסכת את הרווח היזמי ואת המע"מ הנלווה אליו.

 

במסגרת הבדיקה חושב הפסד המדינה ממיסים בהתאם לפרמטרים הבאים: הפסד המדינה ממע"מ על הקרקע בשיעור 16.5% במידה והמוכר הוא פרטי, הפסד מע"מ על עלויות פיתוח בהנחה של 400 שקל למ"ר, הפסד המדינה ממס רכישה כאשר מחיר הדירה נקבע לפי המחירים המקובלים באיזור בו פועלת קבוצת הרכישה והפסד המדינה ממע"מ על רווח היזמי.

 

במסגרת הבדיקה נעשה גם ניתוח לגבי מיקום הפרויקטים הנבנים על ידי קבוצות רכישה ונמצא כי 55% מהקבוצות ממוקמות בעיר ת"א, 25% מהקבוצות בגוש דן וכ־14% בשרון. כלומר למעלה מ־90% מהקבוצות פועלות באיזורי הביקוש במרכז הארץ ולא בפריפריה. עוד נמצא, כי מרבית רוכשי הדירות הם משקיעים ולא רוכשי דירות למגורים.

 

סגן נשיא התאחדות הקבלנים, ראול סרוגו, התייחס לנתונים וציין כי פעילות קבוצות הרכישה בישראל מסבות למדינה הפסדים כבדים והפרויקטים אותם דגמנו הם רק חלק מעשרות פרויקטים שקמים היום במסגרת קבוצות רכישה. לדבריו, פילוח הפעילות של קבוצות הרכישה מאשר את העובדה כי קבוצות הרכישה כדאיות רק באיזורי הביקוש בהם עלויות הקרקע גבוהות ועל כן ניתן לומר שהמדינה מעניקה הטבות מס מופלגות למי שידן משגת לרכוש דירות יקרות.

 

על פי הנתונים - במרכז הארץ ובעיקר למשקיעים שקונים דירות "פטורות" ממס בקבוצות רכישה מתוך מטרה למכור אותן מאוחר יותר במחירי השוק ולרשום רווח גבוה מאוד לעצמם.

 

המדינה יוצרת בכך אפלייה כפולה גם בין קבלנים ובין מארגני קבוצות רכישה בכך שאינה מאפשרת להם לפעול בתנאי תחרות שווים וגם בין רוכשי הדירות, כך שמשקיעים ובעלי ממון מקבלים הטבות לרכישת דירות על פני מי שידם אינה משגת לרכוש דירות במרכז הארץ.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x