שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

האוצר: שליש מהדירות שנרכשו ברבעון השני - לצורכי השקעה

כך עולה מדו"ח שפרסם היום מינהל הכנסות המדינה; ב-2002 עמד שיעור הדירות להשקעה על 22%

אורי חודי 14:0727.10.09

ברבעון השני של 2009 היוו הדירות הנרכשות להשקעה כשליש מסך הדירות שנרכשו. בכך הגיע משקל הדירות לשיעור שיא לאחר עליה מתמדת מאז שנת 2002, אז עמד שיעורן על כ-22% בלבד. כך עולה מדו"ח שפרסם היום מינהל הכנסות המדינה.

 

על פי האוצר, הסיבות העיקריות לגידול החד במספר הדירות

שנרכשות להשקעה הן הרפורמה במס שהתקבלה ב-2003 והמשבר העולמי שפרץ בשלהי 2007 והביא להסטת כספים משוק ההון לענף הנדל"ן.

 

לפי הדו"ח, ב-2008 חלה תפנית במפת ההשקעות - הדומיננטיות עברה מאזור תל אביב והמרכז לבאר שבע וחיפה. הגידול החד ברכישת דירות להשקעה באזור באר שבע בשנים 2009-2008 מוסבר במידה רבה על ידי שינוי טעמים של משקיעים מאזור תל אביב והמרכז. כך, בעוד שבשנת 2007 היוו משקיעים אלו רק כ-18% מכלל רוכשי הדירות להשקעה באזור באר שבע, הגיע משקלם לשיעור שיא של כ-30% במחצית הראשונה של 2009.

 

אזור חיפה הצליח אף הוא למשוך משקיעים מתל אביב והמרכז, אלא שבניגוד לבאר שבע, היו אלו התושבים המקומיים (מחיפה והצפון) אשר הובילו את הגידול בהשקעות באזור זה. משקל המשקיעים מתל אביב והמרכז בחיפה אמנם הכפיל עצמו בשנים 2009-2007, אך עדיין נמוך משמעותית (13.6%) בהשוואה לאזור באר שבע. המשמעות היא כי הפוטנציאל למימוש מהיר של הנכסים גבוה יותר בבאר שבע בהשוואה לחיפה. 

 

הדו"ח מתייחס גם לפרופיל המשקיעים, וקובע כי הגיל הממוצע והחציוני שלהם עומד על 48 שנה. רבע מהמשקיעים הם בני 57 ומעלה וכ-12% מהמשקיעים הם פנסיונרים. משקל מנהלי החברות בקרב ציבור המשקיעים כפול ממשקלם באוכלוסייה. קצב הגידול במחירי הדירות שרכשו מנהלי חברות היה גבוה משמעותית מעליית שכרם, כאשר ההון העצמי הגבוה "פיצה" על פער זה. מנגד, מחירי הדירות שנרכשו להשקעה על ידי השכירים והעצמאים עלו בקצב נמוך מעליית שכרם. לפיכך, משקיעים אלו לא נזקקו למינוף גבוה יותר מאשר בעבר למימון הרכישה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x