$
נדל"ן

המשדר הסודי שמפריע למגדלי כיכר המדינה

המגדלים שתוכננו לגובה של 43 קומות יפריעו לקרן תקשורת של צה"ל העוברת במקום ולכן החליטו בשבוע שעבר בעלי הקרקעות להסתפק בבנייה נמוכה יותר. בעקבות השינוי עלול דו"ח שמאי לחשוף את עיריית תל אביב לתביעה של 200 מיליון שקל

דותן לוי 08:1420.10.09

קרן תקשורת של הצבא, שעוברת דרך כיכר המדינה בתל אביב, היא אחד המכשולים המרכזיים שטרפדו את התוכנית החדשה להקמת מגדלים בכיכר. דובר משרד הביטחון אישר אתמול לראשונה בעקבות פניית "כלכליסט" את ההערכות בענף הנדל"ן כי התוכנית לבניית מגדלים בני 43 קומות בכיכר טורפדה בשל היבטים

ביטחוניים. לדבריו, "משרד הביטחון לא יכול לאשר בשלב זה את בניית המגדלים על פי התוכנית החדשה, אבל הנושא עדיין נמצא בבדיקה של צה"ל". עוד נמסר כי צה"ל בוחן אפשרות להסיט את הקרן, אך ייתכן כי בעתיד היא תפריע להקמתם של פרויקטים נוספים של בנייה לגובה.

 

התוכנית הראשונית לבניית המגדלים בכיכר אושרה בשנת 2000 תחת השם "תוכנית 2500", וכללה 3 מגדלי מגורים בני 25 קומות ו־387 יחידות דיור בגובה 116 מ"ר. תוכנית זו עוררה את התנגדויות העירייה והתושבים בשל גודל הפרויקט והחשש שהשטח המסחרי בו ייצור עומס תחבורתי. בשנה שעברה אישרה הוועדה המקומית בתל אביב תוכנית להגבהת המגדלים לגובה של 43 קומות, עם 453 יחידות דיור בגובה של 175 מ"ר, אך התוכנית החדשה עוד לא הגיעה לשלב הגשת ההתנגדויות.

 

בעקבות התנגדות צה"ל להגבהת המגדלים העבירו בשבוע שעבר בעלי הקרקעות בכיכר מכתב לעירייה שלפיו הם מבטלים את התוכנית החדשה.

 

בעירייה מתלבטים כעת כיצד לפעול בעקבות מכתב בעלי הקרקעות, אשר מחייב את הוועדה לחזור לתוכנית הבינוי הישנה שעוררה כאמור מתנגדים רבים. בעקבות זאת ביקשו בעירייה לדחות בכחודש את הדיון שתוכנן להתקיים אתמול בנושא.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה עוד כי לנוכח ההחלטה של בעלי הקרקע, תחשף מחדש העירייה לתביעה בהיקף של מאות מיליוני שקלים על ידי כ־250 בעלי דירות וחנויות מסביב לכיכר. עו"ד צבי שוב המייצג את התובעים סיפר ל"כלכליסט" כי קודם לאישורה של התוכנית להגבהת המגדלים עמד להתפרסם דו"ח של השמאי המכריע שאול רוזנברג, הקובע את היקף הנזק שנגרם לבעלי הדירות והנכסים באזור, אך אישור התוכנית החדשה "2500 א'" עצרה את פרסום הדו"ח שהפך לא רלבנטי, ומנעה מהעירייה חשיפה לתביעות אשר הוערכו ב־200 מיליון שקל. כעת, אם יוחלט על חזרה לתוכנית המקורית, צפוי הדו"ח להתפרסם ותושבי האזור יוכלו להגיש את תביעתם נגד העירייה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x