$
נדל

לאחר 15 שנות מאבק: לא יוקם מגדל בקריית ספר בת"א

הוועדה המחוזית הודיעה כי היא מקבלת את עמדת התושבים ועיריית תל אביב, וכי לא יוקם בשכונת קריית ספר מגדל מגורים. במקומו יוקם פארק רחב ידיים שישמש את כלל הציבור, כפי שהציעו התושבים

דותן לוי 17:4921.09.09

ניצחון לתושבי תל אביב, בתום מאבק שנמשך כ-15 שנה קבעה הבוקר הוועדה המחוזית מחוז מרכז, כי היא מקבלת את עמדת התושבים ועיריית תל אביב לפיה לא יוקם בשכונת קרית ספר מגדל מגורים. בכך נסללה הדרך לחלופת התושבים אשר הציעו פארק רחב ידיים אשר ישתרע על המתחם כולו וישמש את כלל הציבור.

 

מדובר בחלופה עליה התעקשו התושבים במשך זמן רב, למרות שבמהלך מאבקם הוצעו להם כמה חלופות ביניים שהיוו פשרה, על פיהן יוקם פארק רק על חלק מהמתחם. התוכנית מתייחסת לקרקע בשטח של כ-27 דונם הממוקמת בין הרחובות יהודה הלוי, לינקולן, וילסון, סעדיה גאון ועמרם גאון.

 

את המאבק הנהיגו תושבי האיזור יחד עם החברה להגנת הטבע ואדם טבע ודין. לדברי מיכל ברזל כהן, מתושבי המקום שהובילו את המאבק, בימי רוני מילוא הוצגה תוכנית שכללה 10 מגדלי מגורים ומשרדים ובהמשך אף הוצגה תוכנית נוספת בה התווספו למתחם כ-4 מבני מגורים שכללו גינה פנימית במרכזם.

 

את תוכנית זו הצליחו התושבים לבטל בעקבות מאבק שניהלו על מבנה לשימור מתקופת המנדט הבריטי שנמצא בפינת הרחובות לינקולן ויהודה הלוי. לאחר מכן הוצגה על ידי העירייה חלופה שכללה מבנה מגורים משולב עם מרכז קהילתי בן 6 קומות בקצה הדרום מזרחי כשעל יתר השטח מתוכנן פארק.

 

כאמור, התושבים לא התפשרו גם על חלופה זו והמשיכו להיאבק. בהמשך הוצגו חלופות נוספות שכללו פארק בן 6.5 דונם ושכונה מרקמית על כל השטח בשני מיקומים שונים וחלופה שלישית שכללה מגדל בן 48 יחידות דיור בפינה הדרום מזרחית.

 

בשיא המאבק, בשנת 2007, פירסם מינהל מקרקעי ישראל מכרז להקמת חניון במתחם. היזם שזכה במכרז החל בעבודות הכשרה, ללא קבלת היתרים מתאימים, ועורר את התנגדות התושבים בשיתוף עם העירייה, ובתביעה שהגישו קבע בית המשפט כי לא ניתן להקים במקום חניון, וכתוצאה מכך, תיאלץ העירייה להגיע להסכם עם מינהל מקרקעי ישראל, שעניינו העברת שווי זכויות בנייה המקביל ל-74 יחידות דיור בשטח עיקרי של 110 מ"ר, לאיזור אחר בעיר, עד מועד הפקדת התוכנית.

 

יצוין כי בסמוך לאיזור יבנה פרוייקט השוק הסיטונאי. התב"ע (תוכנית בינוי עיר) לפרויקט מאושרת לבנייה ומאפשרת הקמתם של ארבעה מגדלים בני 40 קומות כל אחד וחמישה בניינים בני 12 קומות - סך הכל כ-1,800 יחידות דיור.

 

בנוסף מתוכננים בפרויקט מוזיאון מדע ומרכז תרבות, מתקני ספורט ובילוי, בית ספר, גני ילדים וכן קניון חדש מהגדולים בתל אביב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x