שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

הקבלנים: אם קבוצת רכישה תזכה במכרז השוק הסיטונאי המדינה תפסיד 660 מיליון שקל

בהתאחדות הקבלנים טוענים כי הזוכים במכרז במסגרת של קבוצת רכישה לא ישלמו מע"מ בגין היטלי הפיתוח בסכום מצטבר של כ-20 מיליון שקל על אותם 300 אלף מ"ר

שי פאוזנר 10:5023.08.09

התאחדות הקבלנים פועלת לניטרול קבוצות רכישה במסגרת מכרזי ענק בשוק הדיור. מבדיקה כלכלית של התאחדות הקבלנים אותה הציג בשבוע שעבר סגן נשיא ההתאחדות, ראול סרוגו, לבכירים במשרד האוצר עולה כי במידה וקבוצת רכישה תזכה במכרז ותרכוש את הקרקע של מתחם השוק הסיטונאי לצורך הקמת פרויקט

מגורים, המדינה תפסיד הכנסות ממיסוי בהיקף של כ-660 מיליון שקל.

 

על פי אותה סקירה שהוצגה לאוצר, במתחם השוק הסיטונאי מתוכננים להבנות מספר מגדלי מגורים בשטח בנייה כולל של כ-300 מ"ר שיכללו 1,800 יחידות דיור ולכן, השווי הממוצע למ"ר בנוי בו נאמד ב-7,500 דולר. על פי תחשיב זה, השווי הממוצע למ"ר קרקע נאמד בכ-3,000 דולר. הבעלות על הקרקע היום היא של עיריית תל אביב (25%) ושל חברת השוק הסיטונאי של תנובה (75%). הקבלנים מעריכים כי במידה וקבוצת רכישה תזכה במכרז וחברי הקבוצה ירכשו את הקרקע בעסקה מפוצלת וכפרטיים הם לא ישלמו מע"מ בגין רכישת הקרקע (החלק שבבעלות עירית תל אביב) והמדינה תפסיד מע"מ בשיעור של כ-150 מיליון שקל .

 

בנוסף, אומרים בהתאחדות הקבלנים כי הזוכים במכרז במסגרת זו לא ישלמו מע"מ בגין היטלי הפיתוח בסכום מצטבר של כ-20 מיליון שקל על אותם 300 אלף מ"ר.

 

סרוגו ציין כי כאשר קבלן או יזם רוכשים את הקרקע ובונים את הדירות הם מחוייבים גם במע"מ בגין הרווח היזמי. "כאן, בהנחה שהרווח היזמי יגיע לכ-10% לפחות מדובר באובדן הכנסות ממע"מ בסכום של כ-150 מיליון שקל", הוא מעריך. בנוסף, מציין סרוגו, כי חברי הקבוצה שבונים לכאורה את הדירות בעצמם לא יחוייבו במס רכישה בגין הדירות. בסקירה של התאחדות הקבלנים הוצגה גם הנחה לפיה כמחצית מהדירות ימכרו כדירה יחידה וכמחצית ימכרו כדירה שאינה יחידה (דירות להשקעה) ואז הפסד המדינה מאי תשלום מס הרכישה יגיע סה"כ לכ-340 מיליון שקל וכי בסך הכל מדובר בהפסד של כ-660 מיליון שקל.

 

סגן נשיא התאחדות הקבלנים, ראול סרוגו, דורש שמשרד האוצר, "להתעשת בכל הקשור לפעילותן של קבוצות הרכישה בישראל".

 

לדבריו, "מחד מצהירים באוצר כי בכוונתם להקל על האוכלוסייות החלשות ולהטיל מיסים נוספים על האוכלוסיות החזקות. קבוצות הרכישה פועלות היום בעיקר באיזורי הביקוש בתל אביב, רמת גן, ובאיזור השרון , איזורים בהם מחיר הקרקע גבוה. קהל המטרה של קבוצות הרכישה הם בעלי חתך סוציואקונומי גבוה כאשר בקבוצות מסויימות קיימת מגבלה המאפשרת רק לאנשי הייטק ואנשי שוק ההון את ההשתתפות. חלקם הגדול מצטרף לקבוצות כהשקעה ומתכוון למכור לאחר מכן את הדירות ברווח גדול לאחרים. לכן, למעשה המדינה מחלקת מתנות לאותן אוכלוסיות חזקות בדמות פטור ממיסים בשווי של עשרות אלפי שקלים לדירה בעוד שמי שרוכש דירה בפריפריה, שם פעילות הקבוצות לא כדאית, משלם מחיר מלא".

 

סרוגו ביקש לציין, כי רק לאחרונה נלחם האוצר על ביטול הפטור ממע"מ על ירקות ופירות מהלך שהיה מגדיל את הכנסות המדינה בכ-1.8 מיליארד שקל, בזמן שקבוצת רכישה אחת במכרז גדול גורמת למדינה להפסיד שליש מהסכום אותו ביקשה לקבל מאותן אוכלסיות חלשות המתקשות לקנות עגבניות ומלפפונים. הוא הוסיף, כי גם במתחם דרום הקריה מתארגנות כיום קבוצות רכישה לרכישת המתחם ובמידה וקבוצת רכישה תזכה, שוב תפסיד המדינה הכנסות ממיסים של עשרות ומאות מיליוני שקלים. לדבריו, התאחדות הקבלנים מכינה בימים אלה באמצעות חברת BDO - זיו האפט מסמך שיפרט את את אובדן ההכנסות של המדינה בשל פעילות קבוצות הרכישה בישראל בשנים האחרונות . בכוונת ההתאחדות להציג את הנתונים לאוצר ולרשות המיסים על מנת להוביל מהלך של שינוי חקיקה בנושא המע"מ ומס הרכישה שיפסיק את האפלייה הקיימת כיום בשוק הבנייה, כמו כן התאחדות הקבלנים תוביל חקיקה שמטרתה להגביל את חברי קבוצת הרכישה למכור את הדירה לצד ג' עד 4 שנים מסיום הבנייה, אחרת ישלמו את המס המלא.

 

בתגובה לנתוני התאחדות הקבלנים שהוצגו לאוצר, נמסר מחברת "העיר החדשה" כי: "ההתבטאות של התאחדות הקבלנים תמוהה ביותר היות וכל המסים ישולמו, כחוק, על ידי חברי קבוצת הרכישה ולכן אין כאן עניין מיסויי. האינטרס הציבורי הוא הורדת מחירי הדירות ו"העיר החדשה" משרתת את אינטרס זה בכך שתאפשר למשפחות ולזוגות צעירים לרכוש דירה במרכז תל אביב במחיר מופחת, כפי שעשתה בפרויקטים דומים, במקום שדירות אלו ימכרו על ידי הקבלנים לעשירים בלבד".

 

עוד מסרו מהחברה כי בגיבוש קבוצת רכישה במקום יש יתרון, שיגרום לפרויקט להסתיים במהירות: "האינטרס הציבורי הוא שמרכז תל אביב לא יהפוך לאתר בנייה למשך שנים ארוכות. לכן יש להשלים את הפרויקט כמקשה אחת. "העיר החדשה", שהשלימה את היערכותה למכרז עם רוכשים סופיים, מבטיחה כי הפרויקט הגדול ביותר במרכז תל אביב יתחיל ויסתיים בתוך זמן קצר יחסית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x