שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

המועצות האזוריות יוזמות חוק: הגדלת הנתח המועבר אליהם מהיטלי ההשבחה ל-50%

כיום מעביר מינהל מקרקעי ישראל כ-10% בלבד מכספי היטלי ההשבחה שמשלמים התושבים למועצות. ראש מועצת עמק יזרעאל: "כל תושב חדש עולה יותר כסף מאשר הוא תורם; אין לנו מקורות מימון"

דותן לוי 19:3913.07.09

"כל תושב חדש שמגיע אלינו עולה לנו יותר כסף מאשר הוא תורם". כך אומר ראש מועצת עמק יזרעאל, אייל בצר, אשר מציע להגדיל את היקף הכספים המועבר למועצות האזוריות ל-50%. לדברי בצר, מידי שנה מגיעים לתחומי המועצה שהוא עומד בראשה כ-1,000 תושבים חדשים, אשר משלמים היטלי השבחה למינהל

מקרקעי ישראל, מתוכם רק כ-10% אמורים לעבור לרשות המקומית, אך בפועל, במשך תקופה ארוכה, המינהל לא מעביר כספים כלל.

 

"התושבים משלמים היטלים ומצפים מהמועצה לפתח תשתיות חדשות ביישוב לרווחתם, אבל אין לנו מקורות מימון לפיתוח תשתיות בישובים". לכן, החליט בצר ליזום יחד עם ראשי מועצות אחרים ובתמיכתו של שמוליק ריפמן, יושב ראש המועצות האזוריות במרכז לשלטון מקומי, חוק שיעלה את היקף הכספים המועבר למועצות מהמינהל.

 

בתוך כך, לאחרונה הועלתה על ידי ועדת הכלכלה הצעה אחרת, לפיה ליישובים חזקים יועברו רק 5% מהיקף היטלי ההשבחה ואילו ה-5% האחרים יועברו לישובים חלשים, אך הצעה זו נפסלה בדיון שנערך ביום ד' האחרון.

 

היקף החוב של מינהל מקרקעי ישראל למועצות האזוריות עומד על כ-600 מיליון שקל. לדברי שמוליק ריפמן, הדיונים על החוב נמצאים כעת בבתי המשפט, אך מכיוון שהנושא יכול להימשך שנים ארוכות, הוא יוזם יחד עם מנכ"ל המינהל, ירון ביבי, הצעת פשרה.

 

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "המינהל הינו גוף ביצוע שפועל בהתאם להחלטות המועצה ולפי חוק. אם וכאשר תאושר הצעת החוק, יכבד המינהל ויפעל בהתאם לחוק שיאושר. הרשויות המקומיות מקבלות תשלומי חלף היטל השבחה, בהתאם לתאריכים שנקבעו בהסכם משנת 1973. קיימים מקרים בהם מקזז המינהל חובות שנתיים של הרשויות המקומיות מחלף היטל ההשבחה. כל קיזוז מלווה בהודעה מתאימה עם פירוט נכסים מהם הוא בוצע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x