שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

"2009 - השנה הקשה ביותר לשוק המשרדים מתחילת העשור"

יו"ר חברת תיווך המשרדים מאן נכסים מעריך שחברות ימשיכו לקצץ בהוצאות השכירות. בהרצליה ובירושלים נרשמו הירידות החדות ביותר במחירי השכירות והקנייה של משרדים בסוף 2008

אורי חודי 22:3519.05.09

"שוק הנדל"ן למשרדים בישראל עתיד לעבור בשנת 2009 תקופה קשה - הקשה ביותר שלו מתחילת העשור", כך מעריך ג'קי מוקמל, יו"ר ומנכ"ל קבוצת מאן נכסים, מהמתווכות הגדולות בשוק המשרדים בישראל. לדברי מוקמל, ההרעה בשוק זה צפויה לנבוע מעצירה של התחלות בנייה בכל תחומי הנדל"ן בשנה הנוכחית,

ומכך שהחברות ישאפו לשמור על תזרים המזומנים כדי שיוכלו לעמוד בהתחייבויותיהן למערכת הבנקאית.

 

מסקר שוק שערכה מאן נכסים עולה שבסוף 2008 רשמו מרכזי המשרדים בהרצליה ובירושלים את הירידה החדה ביותר במחירי השכירות. בהרצליה נרשמה ירידה של 11% במחירים, מממוצע של 79.25 שקל למ"ר לחודש ברבעון השלישי של 2008, ל־70 שקל למ"ר לחודש ברבעון האחרון. בירושלים הסתכמה ירידת מחירי שכירות המשרדים בכ־6.5%.

 

גם במחירי הקנייה של משרדים נרשמה הירידה החדה ביותר בהרצליה - מחירי הקנייה בעיר ירדו ב־19%, מסכום של כ־11 אלף שקל למ"ר לחודש ברבעון השלישי של 2008 לכ־9,332 שקל בממוצע למ"ר לחודש ברבעון הרביעי. גם ירושלים סבלה מירידת מחירי הקנייה של משרדים - עלות מ"ר משרדים ירדה בכ־11.5% מ־6,799 שקל למ"ר לכ־6,002 שקל למ"ר ברבעון הרביעי.

 

"לפי הנתונים שבידינו", אומר מוקמל, "ברבעון הראשון של 2009 נרשם המשך למגמה של ירידה בשכר הדירה במתחמי המשרדים בתל אביב ובהרצליה". עם זאת, שיעור התפוסה באזורים אלה נשמר, לדבריו, בין היתר עקב עקב עסקאות של שכירות משנה.

 

מוקמל מוסיף: "מצטיירת תמונה של שוק צר ונוקשה, המנסה למזער כל נזק אפשרי במהלך 2009. עוד ועוד חברות מציעות שטחים להשכרה בשכירות משנה לתקופות קצובות, כדי להפחית את העלויות. למרות כל זאת, ואף שהיצע השטחים גדל לאחרונה, עדיין איננו רואים היסטריה בשוק השכירות, ולא מורגשת נטישה או הפרת חוזים, כפי שאירע ב־2001 במשבר בועת ההייטק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x