שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

אליעזר פישמן: בישראל אין משבר נדל"ן

לדברי פישמן, המשבר הפיננסי בעולם "גלש במקומות מסוימים גם לענף הנדל"ן", אך קיימות גם הזדמנויות רבות. "המדינה לא צריכה לעזור לטייקונים, היא צריכה לעזור לעם ישראל", אמר

דותן לוי ואורי חודי 12:1401.04.09

"בישראל אין משבר נדל"ן, יש משבר בעולם אבל מדובר במשבר פיננסי שגלש במקומות מסוימים גם לענף הנדל"ן", כך אמר איש העסקים אליעזר פישמן בכנס הנדל"ן של גלובס שנערך היום (ד') בתל אביב. "בארה"ב קיים משבר שנובע מעודף עצום בדירות שעומדות ריקות", הסביר פישמן, ואף הציע פתרון מליצי: "בסוף הם יתנו גרין קארד לכולם ויפתרו את הבעייה הזו".

 

פישמן ציין כי בתקופה האחרונה ניתנו שומות נמוכות מדי לנכסי הנדל"ן: "כפי שקודם למשבר השמאים העריכו את שווי הנכסים כלפי מעלה, עכשיו הם נותנים שומות נמוכות מדי. היום כשאנחנו מזמינים שומה לנכסים ברור לנו שהיא תהיה נמוכה, בדרך כלל ללא כל סיבה".

 

לדברי פישמן, במקומות רבים בעולם קיימות הזדמנויות בעקבות המשבר. "בגרמניה וצרפת, למשל, יש עדיין הזדמנויות לתשואה של 8%-9%. אם מסתכלים על כל אירופה, מלבד אנגליה, עוד כמה חודשים הנדל"ן המניב יתחיל לעלות. הישראלים ימשיכו לבנות בחו"ל כי בארץ השוק קטן מאוד ואין לאן להתפתח".

 

אלפרד אקירוב: "קיים קושי בהשגת מימון" אלפרד אקירוב: "קיים קושי בהשגת מימון" צילום: אוראל כהן
בסוגיית המימון טוען פישמן כי אין הבדל רב בין המימון שנתנו הבנקים בעבר לזה שהם מעניקים כיום: "עדיין ניתן גם היום לקבל מימון בישראל רק שבמקום 70% מקבלים 65%. הם לא סגרו את הברז. מיחזור של הלוואות תמיד היה, וזו לא מילה גסה. נכון שבשוק האג"ח יש כשל שוק שאותו צריך לתקן. אני מרגיע את שר האוצר - המדינה לא צריכה לעזור לטייקונים, היא צריכה לעזור לעם ישראל".

 

בפאנל השתתף גם אלפרד אקירוב, בעל השליטה בחברת אלרוב, שחלק על דבריו של פישמן בנוגע למימון. "קיים קושי בהשגת מימון", אמר אקירוב,"הנדל"ן לא יעלה ללא המימון, אין חברה שיכולה לממן פרויקט ב-100% הון עצמי. קופות הגמל צריכות לתת הלוואות לנדל"ן וזה רק עניין של זמן עד שזה יקרה". אקירוב הוסיף גם כי הפתרון הוא שהחברות יגיעו להסדר עם הגופים המוסדיים, "גם אם הם יבקשו להסב את חלק מהחובות למניות, זה לא חשוב אם הטייקון יחזיק ב-70% או 50%, הסדר הוא שחשוב. אם לא נגיע להסדר יהיה רע לכולם והטייקונים יאבדו את החברות שלהם".

 

לגבי המשבר ועוצמתו, סיפק אקירוב דווקא עמדה אופטימית. כל משבר נראה כמו המשבר הגדול ביותר, אמר. "היו תקופות שבעלי בניינים השכירו רק כדי לשלם את הארנונה ועכשיו עוד לא הגענו למצב הזה. אני זוכר שבשנת 1965 אמרו שהאחרון שיעזוב את הארץ צריך לזכור לכבות את האור. השוק יחזור לקדמותו, צריך רק סבלנות והחברות צריכות להחזיק מעמד. אחרי כל מיתון יש פריחה ואחרי כל פריחה יש מיתון".

 

ניסים בובליל, שפתח את הפאנל, התייחס גם הוא לסוגיית המימון ואמר כי קיימת בעיית מימון קשה בשוק הנדל"ן. "אני מקווה", אמר בובליל, "שהממשלה החדשה תפעל על פי כל מה שהבטיחה לפני הבחירות. אחד הדברים החשובים שיעודדו את שוק הנדל"ן בארץ יהיה להחזיר את מענקי המקום לפריפריה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x