שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

מבוי סתום במגעים למכירת מתחם השוק הסיטונאי

מקורבים לעסקה: הסיבה - בעלי הקרקע לא יירדו ממחיר של 800 מיליון דולר והבנקים לא יציעו מימון שיאפשר להציע הצעות בסכומים כאלו

שי פאוזנר ואורי חודי 17:4413.01.09

הליך המכירה של הקרקע במתחם השוק הסיטונאי בתל אביב הגיע למבוי סתום, זאת בשל חוסר המוכנות של המוכרים, תנובה ועיריית תל אביב, להוריד את המחיר מתחת להערכה המקורית שלהם לגבי מחיר הקרקע מ-800 מיליון דולר. חשוב לציין, כי בתחילת תהליך המכירה בשנה שעברה הוערך בשוק שווי המתחם בכ-2 מיליארד דולר.

 

מצבו של שוק ההון ושוק הבנקאות בפרט, אומרים היום מקורבים לעסקה, "איננו מאפשר לשום גוף להציע הצעה בגובה כזה בשל מחנק האשראי בתחום הנדל"ן". אם זאת מעריכים אותם גורמים, כי המכרז לא יבוטל וכי המוכרים ממשיכים להעריך כי יוכלו לבצע את מכירתו במחיר כזה בעתיד.

 

נזכיר כי סיטי בנק, שייצג את המוכרים בהליך המכירה, לא פירסם מעולם מכרז מסודר בעניין זה. במקום זאת, בוצעו בחודש ספטמבר האחרון פניות יזומות של כמה קבוצות נדל"ן אל הבנק, בהן הוצעו הצעות גבוהות משמעותית מהמחיר שדורשים כעת המוכרים עבור המתחם.

 

מתחם השוק הסיטונאי בת"א. המכירה במבוי סתום מתחם השוק הסיטונאי בת"א. המכירה במבוי סתום צילום: מיכאל קרמר

 

בין השאר פורסמו בזמנו הערכות כי הצעת קבוצת אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב נדחתה על הסף, וכי שלוש הקבוצות שנותרו במירוץ היו קבוצת העיר החדשה שהינה קבוצת רכישה המונית של אנשי הייטק ובעלי מקצועות חופשיים אחרים אשר מובילים דרור הלוי ואיש ההייטק רביב צולר לצד קבוצתו של דוד עזריאלי וקבוצת ביג שבשליטת יהודה נפתלי.

 

ניתן להעריך כיום כי רוב הסיכויים הם שבסופו של דבר רק הקבוצה של הלוי וצולר תשאר בקו הגמר של ההליך, בשל העובדה שהיא הצליחה לדברי השניים להחתים יותר מ-5,000 רוכשי דירות פוטנציאליים על התחייבות להשתתף במכרז אם אכן יצא לפועל. חתימות אלו מבטיחות למעשה גיבוי מהותי למימון הפרויקט עוד בטרם בוצעה פנייה לבנקים.

 

מתחם השוק הסיטונאי הוא בבעלותה של חברת תנובה, עיריית תל אביב וחברת השוק הסיטונאי שמאגדת סוחרים שפעלו במתחם. השוק הסיטונאי משתרע על שטח של כ-60 דונם וממוקם ליד גשר קרליבך ורחוב החשמונאים.

 

התב"ע (תוכנית בינוי עיר) לפרויקט מאושרת לבנייה ומאפשרת הקמתם של ארבעה מגדלים בני 40 קומות כל אחד וחמישה בניינים בני 12 קומות - סך הכל כ-1,800 יחידות דיור. בנוסף מתוכננים בפרויקט מוזיאון מדע ומרכז תרבות, מתקני ספורט ובילוי, בית ספר, גני ילדים וכן קניון חדש מהגדולים בתל אביב. את הפרויקט תכננו האדריכלים יעקב וטלי יער.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x