שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

פטור מלא מהיטל השבחה על חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה

ועדת הפנים החליטה על הענקת פטור מלא מהיטל השבחה למבנים בהם בוצעו חיזוקים במסגרת תמ"א 38. מחוז ת"א ימשיך לקבל פטור של 90% בלבד

אורי חודי 19:1629.06.08

תמ"א (תוכנית מתאר ארצית) 38, התוכנית הממשלתית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, מקבלת חיזוק נוסף מצד המחוקק. ועדת הפנים של הכנסת החליטה היום (א') להעניק פטור מלא מהיטל השבחה, במטרה לעודד חיזוק של מבנים שיעמדו בפני רעידות אדמה. הפטור יוחל על מבנים בהם מבוצעים חיזוקים בכל

יישובי הארץ - פרט למחוז תל אביב.

 

מדובר בהרחבת החוק שהתקבל בנובמבר 2007, על-פיו תוענק הנחה של 90% בהיטל ההשבחה בכל הארץ למשך שלוש שנים, קרי עד נובמבר 2010. בתקנות שאושרו היום בוועדה, הוחלט על הבחנה בין אזורים אשר יהנו מהפטור המלא עד תום תוקפו של החוק, בנובמבר 2010, לבין אזורים אשר יהנו מהפטור המלא למשך שנה אחת בלבד.

 

האזורים בקטגוריה הראשונה כוללים ישובים העומדים באחד משלושת הקריטריונים הבאים: נמצאים בסיכון סיסמי גבוה, ישובים הכלולים במחוזות הפריפריה בצפון ובדרום, וישובים בעלי דירוג נמוך ברמה החברתית-כלכלית.

 

בקטגוריה השנייה, בה יהנו מהפטור למשך שנה אחת בלבד, נכללים עשרות ישובים אשר אינם עומדים בשלושת הקריטריונים שנמנו, בהם נמצאים בין השאר פתח תקוה, מבשרת ציון, רעננה, נס ציונה וראשון לציון. כאמור, במחוז תל אביב, הכולל עשרה ישובים, לא יהיה שינוי ושם ימשיכו להנות מהנחה של 90% בלבד בהיטלי ההשבחה.

 

"היטל ההשבחה בפועל מתחיל מ-20 אלף דולר ליחידה בתל אביב, דרך 5,000 דולר באשדוד ועד סכום של אפס בקרית שמונה או נתיבות", אומר ל"כלכליסט" סמנכ"ל התאחדות הקבלנים, אשר שוחט.

 

יו"ר הוועדה, חבר הכנסת אופיר פינס-פז, אמר בדיון: "ועדת הפנים דוגלת במדיניות של יצירת תמריצים לחיזוק מבנים, תוך הבחנה בין הפריפריה לאזורי הביקוש".

 

בעיות ביישומה של תמ"א 38

במסגרת הדיון עלתה ביקורת על יעילותה של תמ"א 38. חבר הכנסת פינס-פז אמר, כי: "ועדת הפנים קיימה בשנה האחרונה מספר ישיבות בנושא ובהן חזרנו וקראנו לפתוח מחדש את תמ'א 38, שכן כיום יש בעיות ביישומה. אנו מוטרדים מהאפשרות של רעידת אדמה חזקה בעתיד הנראה לעין והממשלה חייבת להיענות לקריאותינו ולטפל בכך".

 

מנהל מינהל התכנון במשרד הבינוי והשיכון, יוסי רז, הוסיף על דבריו של ח"כ פינס-פז ואמר, כי: "תמ'א 38 לא הביאה להתקדמות, המפגעים הבירוקרטיים מצרים את התהליך והדברים די תקועים".

 

על פי התאחדות הקבלנים, סך הבקשות למימוש תמ"א 38 במהלך שלוש שנותיה עומד על 136, מתוכן רק 7 התקדמו בתהליך והיתר נדחו. בהתאחדות הצטרפו לקריאתו של ח"כ פינס-פז לפתוח את התוכנית לדיון מחדש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x