$
נדל"ן

לארי סילברסטין: האיש שנבנה מההריסות

האסון ב־11.9 הוא גם אסונו הפרטי של לארי סילברסטין, הבעלים של מגדלי התאומים ביום נפילתם. בצד מאבק שמנהל המיליארדר על גובה הפיצויים, הוא שוקד על הקמת בניין המגורים הגבוה במנהטן ומבטיח להמשיך ולתרום לישראל

אביהו קדוש, ניו יורק 08:4015.06.08

תזמון הוא הכל, אומרים באנגלית. אבל לכך צריך לצרף עוד קלישאה - לכל מטבע יש שני צדדים, ותזמון שנראה בתחילה מבטיח יכול להיהפך לסיוט קולוסלי.

 

זה בדיוק מה שקרה ללארי סילברסטין לפני קצת פחות משבע שנים. ב־24 ביולי בשנת 2001 סילברסטין פרופרטיז, שבבעלותו של המיליארדר החייכן, התבשרה כי ענקית הנדל"ן בוסטון פרופרטיז (שבבעלותו של המיליארדר היהודי מורט צוקרמן - א"ק) העדיפה לבטל את הצעתה לחכירת שני מגדלי התאומים ואזור הסחר העולמי בשל שיקולי עלות. החברה של סילברסטין זכתה לשלם "מחיר מציאה" של 3.2 מילארד דולר (50 מיליון דולר פחות מההצעה של צוקרמן - א"ק) ולחכור את האייקון המוביל של עולם העסקים, לתקופה של 99 שנה. בזמנו זו היתה עסקת הנדל"ן הגדולה ביותר שידעה מנהטן, אך ההיסטוריה הפכה אותה להרבה יותר מזה. זו העסקה האומללה, שבעקבותיה ייזכר סילברסטין לעולם ועד כמי שהיה הבעלים של מגדלי התאומים ב־11.9.2001.

 

בישראל, כמעט כל אחד זוכר היכן היה כשרבין נרצח. איפה היית אתה כשהמטוס הראשון התרסק לתוך הבניין הצפוני?

 

גראונד זירו כיום גראונד זירו כיום צילום: בלומברג

 

"תמיד הייתי מגיע למגדלים מוקדם מאוד כדי לאכול ארוחת בוקר על הגג, ולהתחיל עוד יום של עבודה. הבט בי, אני בהיר שיער ובעל גוון חיוור. אשתי תמיד נדנדה לי לקבוע תור לרופא עור. באותו הבוקר היתה לי בדיקה אצל הרופא, אבל אמרתי לאשתי לבטל את התור, כי יש לי המון עבודה וניירת לסיים. היא מצדה כעסה מאוד ולא ויתרה לי. בשלב הזה היינו נשואים רק 45 שנה, אז כנראה לא יכולתי לסרב. פשוט אמרתי, 'כן יקירתי, אני אעשה את זה'. מייד לאחר מכן התקשר אליי קפטן היאכטה שלי, שרצה לדעת אם אני בסדר. כשלא הבנתי מדוע הוא שואל, ביקש שנדליק את הטלוויזיה. עולמי חרב עליי".

 

מה עבר לך בראש?

 

"הדבר הראשון היה הילדים והעובדים שלי, שהיו בדרכם לשם. חיי אדם. אם המטוס היה מכה שם רבע שעה מאוחר יותר, כולם היו נהרגים".

 

כמו של אייל עופר

בימים אלה מקימה סילבסטין פרופרטיז, שהמטה שלה ממוקם בבניין מספר 7 המשוחזר של מרכז הסחר העולמי את פרויקט גורד השחקים 99 צ'רץ' סטריט. הבניין עתיד להיות מגדל המגורים הגבוה ביותר במנהטן (כ־280 מטר גובהו - א"ק) הנושא את שם הכתובת שבה הוא נבנה. 80 קומותיו יכללו, בין היתר, מלון של רשת ארבע העונות היוקרתית, בריכות שחייה, מרכז מסחרי, דירות אקסקלוסיביות ועוד. סילברסטין בונה עם רשות הנמלים של ניו יורק וניו ג'רזי חמישה מגדלים, שיעטפו את אזור גראונד זירו ויוסיפו עוד שטחים משרדיים להחכרה.

 

הקמת המגדל ברחוב צ'רץ' 99 תושלם בתוך כשלוש שנים והוא יהיה חוד החנית של פעילות סילברסטין ואנשיו. דרך אגב, אלו האחרונים אינם מתביישים להודות שהמודל העסקי שלפיו ייבנה המגדל החדש יהיה זהה לתוכנית שכל כך הצליחה בעבור אייל עופר, כאשר בנה את "15 סנטרל פארק ווסט" על חורבות מלון מייפלאוור.

 

איך התחלת?

 

"לי ולאבי המנוח היה קשר חזק מאוד. הוא היה מתווך דירות, וכבר בגיל צעיר עזרתי לו להשכיר לופטים קטנים ורעועים במנהטן, במקום שבו נמצאת כיום שכונת סוהו. הייתי מקבל עמלות של דולר או שניים. בניין שלם עלה חמשת אלפים דולר. אבל למי היו חמשת אלפים דולר בזמנו?".

 

מה למדת מאביך?

 

"הוא לימד אותי להתמקח. איך קובעים כמה חלל שווה, וכמה לדרוש, מה שווה פחות ואיך העסקים עובדים. אבל אז כבר היה לי ברור שאם אשאר בתיווך, ארעב למוות בתוך זמן קצר. פניתי לאבא ואמרתי לו שבעלי הדירות הם אלו שעושים כסף, ושאני רוצה להיות כמוהם. אבל מה עושים כשאין לך כסף ראשוני? הולכים לאלפי אנשים ומציעים להם להשקיע סכומי כסף קטנים בתמורה לאחוז מסוים בבניין דירות. וככה, בעצם, כשאני מעתיק את הטכניקות של אנשים אחרים, התחלתי את הכל. לא היתה לי אפשרות להיכשל. מכאן גדלנו וגדלנו, ואפילו הבנקים התחילו לפנות אליי. אני מתגעגע מאוד לאבא, אבל לפחות הוא ראה אותי כשהתחלתי להצליח. עכשיו אני מצליח מאוד".

 

חמדן ציני?

 

לאחר אסון התאומים תבע סילברסטין את הפסדיו מ־22 חברות שונות, וקיבל בסופו של דבר 4.65 מיליארד דולר - כחצי מהסכום שדרש. עתה דורש המיליארדר מחברות התעופה סכום של 12.3 מיליארד דולר בגין נזקים שנגרמו לו בשל כשלי האבטחה שלהם.

 

מפריע לך שמציירים אותך כחמדן?

 

סילברסטין, שעוזרו האישי ביקש מאיתנו לא לדבר איתו על תיאוריות הקונספירציה המקשרות אותו לאסון, ממהר להגיב: "אני לא יכול לנבא את סיכויי הזכייה של התביעה שלנו, כי אפשר לדבר על זה במשך שבועות. המציאות היא שבאחריותי לשחזר את כל אתר הסחר העולמי בתקופה קצרה מאוד".

 

יהודי חם?

 

סילברסטין, כך יודעים ראשי ממשלות ישראל בשני העשורים האחרונים, הוא כתובת איתנה בשעות מצוקה. יהודי חם, הנהנה לתרום לעשייה בישראל, אך בד בבד נהנה לא פחות מהליטוף הממלכתי שמעניקים לו בעלי השררה בירושלים, כמו גם מפוטנציאל הרווח שהוא טומן בחובו. בשנת 1989 פנה סילברסטין לשר האוצר אז שמעון פרס והציע להקים אזור סחר חופשי ממיסוי בנגב. המטרה היתה למשוך משקיעים זרים שיפריחו את השממה. סילברסטין הבטיח לממשלה "20 אלף מקומות עבודה חדשים", והיה ברור שהוא יכול לשלשל גם כמה דולרים לחשבון הבנק שלו. 11 שנה וארבע ממשלות לאחר מכן הרים סילברטין ידיים וגנז את הפרויקט בתואנה שהביורוקרטיה הישראלית אינה ניתנת לפיצוח.

 

מה בנוגע לעסקאות נדל"ן בישראל?

 

"קשה לי לנתב לישראל ולו במעט את תשומת הלב שאני מקדיש לעסקיי בארצות הברית. כבר לפני זמן מה החלטתי שהכי טוב זה לעזור למדינת ישראל בכל דרך שאני יכול, אבל מרחוק. בעיקר בעזרת משפחתי וארגונים פילנתרופיים. הייתי בישראל המון פעמים. גם החודש אני חוזר לישראל, אבל אני לא מספר לאנשים, כדי שלא יציפו אותי בטלפונים".

 

מה כבר נותר לך להשיג? עוד בניין? עוד כסף?

 

"אני בעסק הזה כבר 50 שנה, ויצרתי לי שם טוב. אנשים יודעים שיש לנו סטנדרטים מקצועיים ואמינים. אז הייתי רוצה לראות את החברה ממשיכה לצמוח בעזרת ילדיי ונכדיי. בדיוק כמו פה, באזור הסחר העולמי. לשמחתי, אין בניו יורק עודף היצע של שטחים להשכרה, ולכן השוק פה יישאר חזק ויציב. ודאי ברמות הכסף שבהן אני עוסק. כמו כן, יש הרבה צרכים לעולם, בין אם בחינוך או רפואה, ואמשיך להתמקד בעזרה בתחומים האלו, ולישראל - כמובן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x