שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

מגמה מעורבת בשוק הדירות: ת"א עולה, חיפה צונחת

מסקר גיאוקרטוגרפיה עבור התאחדות הקבלנים עולה כי ברבעון הראשון המשיכו מחירי הדירות בתל אביב ובירושלים לעלות, ואילו בחיפה חלה ירידה של 10%. יבנה זינקה ב-15%

אורי חודי 16:3507.04.08

סקר של מכון גיאוקרטוגרפיה מצביע על מגמה מעורבת במחירי הדירות בישראל בסוף הרבעון הראשון של 2008. באזורי הביקוש המחירים ממשיכים לעלות ובפריפריה המחירים יורדים - כך עולה מסקר שערכה השבוע ד"ר רינה דגני, מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה, לקראת הכנס השנתי של התאחדות הקבלנים שייפתח היום

(ד') באילת.

  

להערכת ד"ר דגני, "שוק הנדל"ן בישראל עלול לעצור מעט בשל השינויים בשוק ההון. חלק מהשוק מתחיל לשבת על הגדר, תופעה שהכרנו בשנים קודמות. גם שוק תושבי חו"ל אינו ברור, בשל עליית המחירים עבורם בשל השינוי בשער הדולר. נקווה שאנחנו רק בעצירה זמנית".

 

לפי נתוני הבדיקה, מחיר דירה ממוצעת ברבעון הראשון של 2008 נמוך ממחיר דירה ממוצעת בסוף שנת 2007, כאשר המחיר מחושב בשקלים ושער הדולר מחושב לפי בנק ישראל. מחיר ממוצע של דירה שהוצעה למכירה בכל הארץ ב-2007 היה כ-184 אלף דולר, בשער דולר ממוצע של 4.1 שקלים. ברבעון הראשון של 2008 מחיר ממוצע של דירה עמד על כ-199 אלף דולר בשער דולר של 3.68 שקלים. העלייה הנומינלית בדולרים מוסברת בירידת שער הדולר, אך בפועל מדובר בירידה ריאלית של 3%.

 

בני 50 נוהרים לעיר

בתל אביב המחירים ממשיכים לעלות. מחיר ממוצע של דירות שהוצעו למכירה בחודשיים האחרונים גבוה ב-7% לעומת המחיר מחיר הממוצע שהוצע ב-2007. מגמה זו ממשיכה את המצב שהתקיים בשנים קודמות. ד"ר דגני סבורה שהעלייה במחיר נובעת בחלקה מהמשך הביקוש של בני 50 פלוס, העוברים מהפרברים אל העיר הגדולה. ההתעוררות במחירים בתל אביב כוללת את השכונות הדרומיות, באזור פלורנטין והתחנה המרכזית, וגם את השכונות הצפוניות, בעיקר במגדלים.

 

עליית מחירים נוספת נרשמה בירושלים - מחיר דירה עלה בממוצע ב-4%. מגמת ההתחזקות במחירי הנדל"ן בבירה ניכרת לאורך כל השנים האחרונות. גם מרבית היישובים הסמוכים לה נהנים מעליות המחירים. דירות בביתר עילית, בגבעת זאב ובצור הדסה עלו בממוצע ביותר מ-10%. ביבנה מחיר דירה ממוצעת עלה ביותר מ-15%. בבת ים, בנתניה, בכפר סבא, בראשון לציון ובחולון עלו המחירים ב-3%–5%.

 

השפעת המלחמה

היישובים שבהם חלו הירידות המשמעותיות ביותר במחירי הדירות הם בעיקר יישובים צפוניים. לדברי ד"ר דגני, "שוק הנדל"ן הצפוני טרם התאושש מהמלחמה. מצד שני, גם לא השכילו בצפון לחזק יתרונות, לעומת מרכז הארץ שממשיך ונעשה אטרקטיבי יותר ויותר למגורים ביחס לצפון".

 

בחיפה, בקריות, בטבעון ובטירת הכרמל נמדדה ירידה במחיר של כ-4%–10%. בחיפה, כך אומרת דגני, חלה ירידה ריאלית של עד 10%, הנמשכת כבר מ-2000. יישובים נוספים שבהם חלה ירידה הם רמת ישי, אור עקיבא, רמלה ויקנעם עלית. עוד מסתמן כי נרשמה ירידת מחירים בחדרה, בנהריה ובפרדס חנה-כרכור. ברמת השרון ובנס ציונה ירדו המחירים ב-6%.

 

בהתייחסו לנתוני הסקר אמר מנכ"ל התאחדות הקבלנים יוסי גורדון: "העלייה במחירי הדירות באזורי הביקוש נמשכת בגלל הירידה במלאי הדירות לצד עלייה בביקושים. עם זאת, בפריפריה נמשכת וניכרת ההזנחה מצד הממשלה. אם לא יינתנו מענקים, הביקושים לדירות לא יעלו".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x