$
חדשות נדל"ן

השרון מעורר: השכונות הבולטות בתנופת הבנייה בשרון

אחרי שנים של קיפאון בבנייה ביישובי השרון נבנות אלפי דירות ברעננה, הוד השרון, כפר יונה ופרדסיה. קצב הבנייה מואץ וכך גם מחירי הדירות. "כלכליסט" מסמן את השכונות הגדולות והמבטיחות שמוקמות כיום חצי שעה מת"א

יעל דראל 09:2011.09.14

בתקופה האחרונה, לאחר שנים שבהן לא גדל היצע הדיור באזור המרכז בצורה משמעותית, הולך אזור השרון ותופס תאוצה: אלפי יחידות דיור שנבנות בערים הגדולות - נתניה, הוד השרון ורעננה - ואלפי יחידות דיור נוספות שנבנות ומתוכננות במוקדים קטנים יותר דוגמת כפר יונה, פרדסיה וקדימה־צורן. בכל מוקד כזה נוצרת לראשונה זה תקופה ארוכה אלטרנטיבה למשפחות מבוססות המבקשות לעזוב את תל אביב היקרה, או עבור משפרי דיור מהאזור. במוקדים אחרים, גם כן לראשונה זה שנים, יכולים תושבים שגדלו באזור לחזור אליו ולמצוא בו אפשרויות מגוונות למגורים.

 

"הרבה מאוד יחידות דיור שאושרו לאחרונה צפויות לתת לשרון חיזוק לאחר שנים שבהן לא היתה מספיק בנייה בו", אומר שוקי אמרני, מנכ"ל משרד הפנים ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה. "אחד הצעדים שהביאו למצב של חוסר בנייה באזור היה החלטת הממשלה מ־2008 להפסיק לבנות באזור המרכז. המטרה היתה טובה, לעודד התיישבות בצפון ובדרום, אבל התוצאה היתה מיעוט תכנון ובנייה".

 

אמרני מתייחס להחלטה המפורסמת שהתקבלה באוגוסט 2008 תחת הכותרת "צעדים ליישום יעדי האוכלוסייה", ובה נקבע כי המדינה לא תיזום תוכניות חדשות למגורים באזור המרכז עד לשנת 2012. הממשלה אמנם הבינה, באיחור מסוים, את ההשלכות הקשות של החלטתה, וכבר ביולי 2010 היא בוטלה - אך את מחיר המחסור בדירות משלמים התושבים עד היום.

 

"השרון תמיד נהנה מביקוש גבוה ולכן גם המחירים תמיד היו גבוהים", מאשר יו"ר ארגון קבלני השרון וסגן נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק. "הקרבה לתל אביב, בשילוב עם החינוך ואיכות החיים באזור, הביאו לכך שאנשים תמיד קנו וימשיכו לקנות". לדבריו, "השרון צפוי ליהנות מבנייה נוספת גם בעתיד הקרוב, עם תוכניות חדשות שמתקדמות". בעקבות תנופת הבנייה מסמן "כלכליסט" את השכונות הגדולות והמבטיחות שנבנות כיום בשרון.

 

עיר ימים ואגמים, נתניה: 6,600 דירות

 

נתניה, המונה כ־200 אלף תושבים, נהנית בשנים האחרונות מתנופת בנייה משמעותית - מרביתה במערב העיר, בשכונת עיר ימים הסמוכה לים, שצפויה להוסיף לנתניה כ־4,000 יחידות דיור (כ־1,000 מהן כבר נבנו); ובשכונת אגמים, הגובלת בשמורת טבע ובים וצפויה להוסיף לעיר כ־2,600 יחידות דיור.

 

 צילום: נמרוד גליקמן

 

שכונת אגמים, המשתרעת על פני כ־660 דונם במרחק של כקילומטר בלבד מחוף הים, פונה ברובה למשפחות צעירות, ברובן משפרות דיור. כ־300 דונם מהשכונה החדשה מוגדרים כשטחים ירוקים הכוללים פארק ענק ושתי שמורות טבע. לפי התכנון, הקמת שכונת הענק תסתיים בתוך כשלוש שנים. "עיר ימים מושכת אוכלוסייה חזקה ואמידה שיכולה להרשות לעצמה דירות יוקרה עם נוף לים, ואגמים היא שכונה שמותאמת למשפחות צעירות", אומרת יפה סדן, סמנכ"לית השיווק בחברת יוסי אברהמי. החברה בונה בשכונה את פרויקט יוסי אברהמי באגמים, הכולל שני מגדלים בני עשרה קומות ו־80 יחידות דיור. "המחירים בשכונה כבר עלו בשנה האחרונה, והביקוש גבוה משום שקהל היעד הוא בעיקר משפרי דיור", היא מציינת. כך למשל, דירת 4 חדרים בשכונה שלפני שנה עלתה כ־1.25 מיליון שקל, נמכרת היום על פי נתוני החברה במחיר של כ־1.8 מיליון שקל. בשכונה נמכרים גם פנטהאוזים בשטח של כ־200 מ"ר, שנמכרו לפני כשנה במחיר של כ־2.8 מיליון שקל ומחירם עומד כעת על כ־3.2 מיליון שקל.

 

לפי נתוני משרד השיכון, חלה עלייה חדה בכלל המחירים בעיר בשנה האחרונה. כך למשל, ברבעון הראשון השנה עמד מחירה הממוצע של דירה בעיר על 1.45 מיליון שקל, עלייה של 5.4% בהשוואה לרבעון הראשון של 2013.

 

נווה זמר, רעננה: 3,500 דירות

 

לאחר שנים שבהן קצב הבנייה ברעננה עמד על בין 50 ל־100 יחידות דיור בשנה, מקודמת כיום במרץ בניית שכונת נווה זמר, המוגדרת כעתודת הקרקע האחרונה והמסיבית ביותר בעיר. השכונה החדשה, הגדולה בתולדות רעננה, צפויה להגדיל את אוכלוסיית העיר בכ־20%. היא אושרה כבר ב־2012 אך בנייתה מצויה כעת בשלב הראשון וצפויה לכלול עם סיומה, לקראת 2016, כ־3,500 יחידות דיור חדשות. השכונה משתרעת על פני כ־800 דונם צפונית לרחוב ויצמן, הסמוך לשטחים הפתוחים של בצרה ובני ציון. הצפיפות הנמוכה במקום - 11 יחידות דיור לדונם - צפויה להוות גם היא אבן מושכת לאוכלוסייה חזקה לאזור.

 

 צילום: נמרוד גליקמן

 

"העיר ידועה כאחת החזקות בשרון, עם אוכלוסייה חזקה ומערכת חינוך מוצלחת, אבל רובה בבנייה נמוכה ובמשך שנים לא היתה כאן בנייה חדשה", מספר איציק ברוך, מנכ"ל ובעלי השליטה בקבוצת יובלים, הבונה בשכונה את פרויקט יובלים ברעננה שכולל 137 דירות. "מי שרוכש בנווה זמר הם בעיקר משפרי דיור מרעננה עצמה או מי שגדלו בעיר ורוצים לחזור אליה, ותושבים ותיקים שילדיהם עזבו את הבית והם מבקשים לעבור לדירה קטנה יותר".

 

המחירים בשכונה משקפים גם את קהל היעד שהיא צפויה למשוך: מחיר ממוצע לדירת 4 חדרים נע בין2.1 ל־2.2 מיליון שקל, ומחירה של דירת 5 חדרים מגיע גם עד 2.8 מיליון שקל. המחירים משקפים לדברי היזמים עלות של בין מיליון ל־1.1 מיליון שקל ליחידת דיור.

 

נתוני משרד השיכון מראים כי המחירים בעיר במגמת עלייה בשנה האחרונה: מחירה הממוצע של דירה ברעננה ברבעון הראשון של 2014 עומד על כ־2.25 מיליון שקל - עלייה של 6.9% לעומת הרבעון הראשון של 2013.

 

שכונת 1200, הוד השרון: 2,300 דירות

 

אחד המוקדים המרכזיים שנבנים בשנים האחרונות באזור ממוקם בהוד השרון, עיר שעל פי נתוני הלמ"ס מאכלסת כ־51 אלף תושבים עם קצב גידול שנתי של ‎2.4%‏. מוקדי הבנייה העיקריים בהוד השרון הם שכונת 1200 בצפון־מזרח העיר, שבה נבנות 1,500 יחידות דיור חדשות ומתוכננות בה 800 יחידות דיור נוספות, וכן מתחם ישורון הסמוך שצפוי לכלול בעתיד הקרוב כ־300 יחידות דיור נוספות.

 

הוד השרון היא העיר עם הכי הרבה עתודות קרקע לבנייה באזור ובמשך שנים היא היתה מנומנמת, עם קצב בנייה של עשרות יחידות בודדות בשנה. "בתחילת שנות האלפיים התחילו להפשיר קרקעות בצפון ובמזרח ובשנים האחרונות העיר נכנסה לתנופת בנייה", אומר ירון צוברי, סמנכ"ל השיווק בקרסו נדל"ן, הבונה במתחם ישורון פרויקט מגדלים שבהם 208 יחידות דיור.

 

היתרון של הוד השרון הוא הקרבה לצירי התנועה המרכזיים, כבישים 4, 6 ו־5, והעובדה שהמחירים בה נמוכים ביחס לרעננה והרצליה. מחיר דירת 4 חדרים בפרויקט הוא כ־1.9 מיליון שקל ודירת 5 חדרים נמכרת במחירים של בין 2.3 ל־2.8 מיליון שקל. יש גם דירות 3.5 חדרים במחיר של 1.7 מיליון שקל.

 

לפי נתוני משרד השיכון, נכון לרבעון הראשון של 2014 מחיר דירה ממוצעת בעיר עומד על 1.9 מיליון שקל. המחירים בעיר לא רשמו על פי הנתונים הללו עלייה ריאלית בהשוואה לרבעון הראשון של 2013.

 

פרדסיה: 1,300 דירות

 

בפרדסיה, מועצה מקומית הממוקמת בסמוך ליישובים צור משה וקדימה, יש כיום כ־1,400 משקי בית. אולם ביישוב, שבשנים האחרונות נהנה מפריחה נדל"נית ומעלייה מתמדת בביקושים לבתים, צופים כי בתוך כעשור יוכפלו מספר התושבים בו. בהתאם, לאחרונה אושרה בנייתה של שכונה חדשה בצפון היישוב שתכלול כ־1,000 יחידות דיור, ובשכונת נופי השרון - שכונה נוספת המוקמת בפרדסיה - נבנים בימים אלה כ־300 בתים צמודי קרקע חדשים.

 

    צילום: נמרוד גליקמן

 

"פרדסיה נהנית ממוניטין טוב, אבל המחירים בה עדיין לא הגיעו לתקרה ויש להם עוד לאן לעלות", אומר דרור תורן, משנה למנכ"ל אמריקה ישראל השקעות, המקימה את פרויקט Unik Village בשכונת נופי השרון בפרדסיה. "התוכניות החדשות צפויות להכניס ליישוב אוכלוסייה חזקה. לראשונה מאז שהוקם היישוב הוא יקבל חיזוק משמעותי, שכן עד היום לא היתה בו בנייה כלל". ניתן למצוא בשכונות החדשות קוטג' בן 6 חדרים בשטח בנוי של 158 מ"ר על מגרש של 200 מ"ר, במחיר של כ־2.49 מיליון שקל.

 

יפה נוף, כפר יונה: 1,250 דירות

 

כפר יונה, הממוקמת כ־7 ק"מ מנתניה ובצומת מרכזי שבין כביש 6, כביש 2 וכביש החוף, נמצאת בתנופת פיתוח בשנים האחרונות. לאור הגידול במספר התושבים בעשור האחרון ל־20 אלף הפך היישוב באחרונה לעיר. כפר יונה מאופיינת בכ־40% בנייה רוויה ו־60% בתים צמודי קרקע, וכן בקצב גידול אוכלוסייה מהיר העומד על פי הנתונים הרשמיים על כ־10% בשנה.

 

לאחרונה החל בכפר יונה שיווקו של פרויקט מקב"ת ינוב בצפון העיר, שבו נכללות יותר מ־2,000 יחידות דיור חדשות. כמו כן נבנית שכונת יפה נוף, שתכלול 1,250 יחידות דיור. "הצביון הפסטורלי ומיקום בסמוך לכבישים 6, 4 ו־2, הפכו את העיר לאטרקטיבית עבור משקי בית חזקים, בעיקר מאזור השרון", אומר יקי בריגה, בעלים של חברת בריגה הבונה את פרויקט HOME בשכונת יפה נוף בכפר יונה. המחירים בפרויקט זה עומדים על כ־1.4 מיליון שקל לדירת 4 חדרים ו־1.51 עבור 5 חדרים.

 

לדברי אחי טימור, סמנכ"ל בקבוצת יצחקי הבונה אף היא בשכונת יפה נוף, "יותר ממחצית מהרוכשים בכפר יונה מגיעים מאזור השרון ומהמרכז. מדובר באלטרנטיבת מגורים ראשונה למי שמחפש קרבה למרכז במחיר שפוי".

 

רמת אמיר, קדימה־צורן: 1,100 דירות

 

קדימה־צורן, השוכנת דרומית־מזרחית לנתניה וצפונית לכפר סבא, מונה כ־17 אלף תושבים. המועצה המקומית, שבעבר שילבה בעיקר נחלות חקלאיות ושיכונים קטנים, נהנית בשנים האחרונות מביקוש ותנופת בנייה חדשה - בעיקר במסגרת שכונת רמת אמיר החדשה, הנבנית בסמוך למושב גאולים וצפויה להוסיף לאזור כ־1,100 יחידות דיור, מתוכן כ־700 יחידות בבנייה רוויה והשאר בצמודי קרקע ודו־משפחתיים. השכונה החדשה, שתוכנית המתאר שלה אושרה כבר ב־2004, מתוכננת סביב פארק בשטח של כ־20 דונם ותכלול גם מרכז מסחרי ובית ספר יסודי.

 

    צילום: נמרוד גליקמן

 

המחירים בקדימה־צורן אמנם נמוכים מאלה שבערי השרון הגדולות, אך בשנים האחרונות הורגשה ביישוב עליית מחירים מרשימה. כך למשל חברת י.ח.דמרי, הבונה את פרויקט דמרי בצורן הכולל 138 דירות, מציעה דירת גן בת 5 חדרים בשטח 123 מ"ר עם גינה בשטח של 135 מ"ר במחיר של 1.75 מיליון שקל. דירת 5 חדרים בשטח של 123 מ"ר ומרפסת מוצעת למכירה במחיר של 1.58 מיליון שקל.

 

לפי נתוני משרד השיכון, מחיר דירה ממוצעת ביישוב עמד ברבעון הראשון של 2014 על כ־2 מיליון שקל. על פי הנתונים הללו, השינוי הריאלי במחירים בין הרבעון הראשון של שנת 2014 לרבעון הראשון של שנת 2013 מצביע על עלייה של 10.7%. כמו כן, השינוי הריאלי במחירים לעומת הרבעון האחרון של שנת 2013 מצביע על עלייה של 5.8%.

 

בחברת רוטשטיין, שאף היא בונה בשכונה וסיימה לאחרונה לאכלס פרויקט הכולל 74 יחידות דיור, מציינים כי קדימה־צורן מהווה כיום אלטרנטיבה זולה בהשוואה למוקדי הבנייה החדשים באזור השרון. לדברי אורי פליישמן, סמנכ"ל השיווק ברוטשטיין, "רמת אמיר מושכת בעיקר משפרי דיור אך גם זוגות צעירים המעוניינים להתגורר בשרון. כיום דירת 5 חדרים בקדימה־צורן עומדת על ממוצע של 1.8–1.9 מיליון שקל לעומת מחירים של יותר מ־2 מיליון שקל בכפר סבא, ובוודאי ברעננה. היישוב עלה על מפת הנדל"ן בשל פקק שהשתחרר אחרי שנים רבות".

בטל שלח
  לכל התגובות
  x