סגור
מיכה קליין  מנכ"ל חברת אפריקה ישראל מגורים
מיכה קליין מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים (צילום: יובל חן)

אפריקה מגורים: "לא רכשנו קרקעות במזומן מאז 2021"

המנכ"ל מיכה קליין מספר שהחברה עצרה עסקאות קרקע בשל המחירים הגבוהים, וגם כעת היא בוחנת בעיקר מיזמי התחדשות וקומבינציה: "המלאי שלנו נמוך מאוד, כ־460 דירות למכירה"

"נכנסנו לתקופה הנוכחית במצב מצוין, היינו חכמים וגם שיחק לנו המזל. עכשיו כשיש הרבה הזדמנויות אנחנו נמצאים במקום מאוד טוב, וכבר רואים יזמים שנותנים הנחות על הקרקעות שלהם", אמר ל"כלכליסט" מיכה קליין, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים, לאחר פרסום דו"חות הרבעון הראשון.
קליין הסביר כי התקופה הקודמת, שהתאפיינה בעליות מחירים וזינוק במכירות, הפכה למאתגרת בשל זינוק הריבית: "שיעור המינוף שלנו היה נמוך, ועוד ירד מאז, ושיעור המכירות שלנו בפרויקטים הוא באחוזים גבוהים, כך שברובם אנחנו עומדים על תזרים חיובי וזה בא לידי ביטוי בדו"חות. הריבית השפיעה עלינו לחיוב כי ההכנסות שהופקדו בחשבונות הבנק הניבו לנו מיליוני שקלים שבכלל לא צפינו".


לדבריו, אפריקה ישראל מגורים לקחה חלק במגמה הכללית של עצירת העסקאות לרכישת קרקעות לאור מחיריהן הגבוהים, וגם כעת היא בוחנת בעיקר רכישה של פרויקטים להתחדשות עירונית לצד עסקאות קומבינציה. "העסקה האחרונה שלנו הייתה עם קרן ריאלטי ב־2021 (רכישה של קרקע באזור המיועדת לכ־600 דירות מקרן ריאלטי, ד"ל), ומאז המשכנו לבצע עסקאות קומבינציה והתחדשות עירונית, אבל לא הוצאנו כסף מהכיס כי הקרקעות תומחרו בצורה מוגזמת. מאותה הסיבה גם לא התמודדנו במכרזי רשות מקרקעי ישראל בשלושת החודשים האחרונים, אבל המצב השתנה, ויכול להיות שבקרוב מאוד כן נבצע עסקאות שבהן נוציא כסף".
מצד אחד תוצאות אפריקה ישראל מגורים מצביעות על המשך הצמיחה, אך חברה בהיקפים שלה חייבת גם לשמור על רצף של קרקעות זמינות ולקדם פרויקטים בכל השלבים, החל משלב תוכנית בניין עיר ועד לשלב הבנייה ובמהלכה. החברה הגיעה כעת למלאי נמוך של דירות למכירה בכל הפרויקטים, ולכן בכוונתה לפתוח השנה פרויקטים נוספים.
"התקופה המטורפת שחווינו ב־2021 וחלק מ־2022 סיימה לנו את כל המלאים. אנחנו במלאי נמוך מאוד של פחות מ־460 דירות למכירה, ומתכוונים לפתוח 11 פרויקטים השנה, מהם שניים כבר נפתחו. כשליש הם בפרויקטים להתחדשות עירונית, למשל בקטמון בירושלים ובכיכר המדינה בתל אביב. בהמשך השנה אנחנו צפויים לפתוח את השיווק בפרויקט שלנו בנשר להקמת כ־2,000 דירות. האסטרטגיה שלנו היא לצמוח משמעותית בתקופה הקרובה, לעשות את הרכישות הכי טובות שיכולות להיות. מגיעות אלינו עסקאות מכל הכיוונים והסוגים".
למרות התקופה המאתגרת, קליין סבור כי הירידה בהתחלות הבנייה לא תאפשר למחירים לרדת, וסבור שהרוכשים ימשיכו להגיע: "אנחנו מבינים שכשהמלאי קטן המחירים עולים. הציבור מתחיל לעכל את עלות המשכנתאות שהשתנתה, אבל אנחנו כן רואים את האנשים האלה מתחילים לחזור. האלטרנטיבה שלהם היא לשכור דירה, וגם שם אין יציבות. לצד הרוכשים מישראל אנחנו רואים הרבה יותר משקיעי חוץ שבאים לרכוש דירות, הנסיגה בשער השקל הפכו את הקערה על פיה. אלה בעיקר אנשים מצפון אמריקה, מכרנו להם דירות בת"א, בירושלים ובנתניה".
אפריקה מגורים סיימה את הרבעון הראשון עם פרויקטים בביצוע ובשיווק טרם ביצוע בהיקף כולל של 1,764 דירות, מתוכן נמכרו 1,335 בסכום של 3.65 מיליארד שקל. המחיר הממוצע לדירה שמכרה החברה עמד על כ־3.2 מיליון שקל, לעומת כ־2.5 מיליון שקל ברבעון המקביל.
ההכנסות הסתכמו בכ־231 מיליון שקל, לעומת כ־165 מיליון שקל ברבעון המקביל ו־243 מיליון שקל ברבעון הקודם. הרווח הגולמי הסתכם בכ־52 מיליון שקל, לעומת כ־35 מיליון שקל ברבעון המקביל ו־47 מיליון שקל ברבעון הקודם. הרווח הנקי הסתכם ב־23 מיליון שקל, לעומת כ־19 מיליון שקל ברבעון המקביל.