שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
צעירים

התארגנות חדשה מנסה ליצור "פנסיה מוסרית"

היוזמה "כלכלה של כולנו" רוצה לנהל את הכסף לפי ערכים שהם יקבעו; " לא נשקיע בחברות שהן 'חזיריות' כי הן לא טובות למשקיעים"

מעין מנלה 15:5119.05.13
התחושה שהכסף שלו, ושל כולנו בעצם, מנוהל על ידי גופים פיננסים בלי שמישהו מייצג אותו ובלי שתהיה לו השפעה על ניהולו, הובילה את אורי שטרן לעשות מעשה ולפעול לאקטיביזם פיננסי.
ה"תספורות" במסגרת הסדרי החוב הרבים במשק והרושם שהגופים שמנהלים את הכספים פועלים יותר לטובת בעלי ההון מאשר לטובת החוסכים גרמו לו להקים יחד עם שלושה חברים את יוזמת "כלכלה של כולנו".

 

היוזמה נועדה ליצור התארגנות של קבוצה גדולה של חוסכים שרוצים שכספם ינוהל לפי עקרונות משותפים וליצור קבוצת לחץ. כאשר יגיעו לסכום של חצי מיליארד שקל של חוסכים אשר מוכנים לנייד את כספם כדי להשקיע בהתאם לעקרונות אלו, הם מתכוונים לשכנע את אחד או יותר מהמוסדות הפיננסיים להשקיע את כספם בהתאם לעקרונותיהם כתנאי להפקדת הכסף בידי המוסד הפיננסי. מאז ה-4 באפריל ועד היום הצטרפו אל היוזמה 276 תומכים ברעיון שברשותם 31.85 מיליון שקל בחסכונות שהם מעוניינים לנייד.

 

העקרונות שעליהם מדברים שטרן וחבריו, גלעד מנדל, דרור רשף ואסף רגב הם בעיקר השקעה בנכסים ריאליים עם העדפה להשקעה בחברות יצרניות ולא חברות אחזקה.

 

"יש מחקרים שאומרים שאין הרבה קשר בין עמלות ניהול לתשואות. הרבה פעמים קיימים קשרים בין החברות המשקיעות לחלק מהחברות הריאליות בהן משקיעים, לא תמיד הפיקוח הוא טוב, לא תמיד האינטרסים של הדירקטוריונים הם האינטרסים של הציבור. אנחנו רוצים פיקוח טוב יותר, לא רק של המדינה ולא של קרנות הפנסיה. תחת הפיקוח הזה הגיעו התספורות והמפקחים שאחר כך הולכים לעבוד בתעשייה. אנחנו רוצים פיקוח כמה שיותר ציבורי וכמה שיוצר עם שיניים אשר ימנע מראש את החוליים הללו", אומר רשף.

 

השקעה, חיסכון לפנסיה השקעה, חיסכון לפנסיה צילום: shutterstock

 

החזון שלהם מתחלק לשלושה שלבים. בשלב הראשון "אנחנו יוצרים מנגנון פיקוח אלטרנטיבי. יהיו כללים של ניהול נכון של כסף. קבוצה שיהיה לה מספיק כוח שתנהל מו"מ עם הגופים המוסדיים", אמר שטרן.

 

בשלב השני הם מעוניינים ליצור מסלולי השקעה תלויי ערכים. "המטרה היא שניתן יהיה לבחור לא להשקיע בחברות פירמידה או בחברות שעושות נזק א', ב' או ג' וגורמות לזה שהן חוסכות כסף אבל העתיד שלנו נהיה יקר יותר", אמר רשף.

 

"אנחנו רוצים לא להשקיע בגרועים ביותר. אנחנו לא צדיקים בסדום אבל לא נלך להשקיע בחברות שהן 'חזיריות כלפי המדינה' כי הרבה פעמים אלו גם החברות שמריעות עם המשקיעים כי החברה מרוויחה הרבה וזה מגיע לבעלי העניין ולא למשקיעים", הוא אומר.

 

בשלב השלישי המטרה היא ליצור פנסיה שתבטיח כמה שיותר השקעה בחסכונות בני קיימא. כלומר, חברות שמגדלות מזון אורגני, שמחירו אולי היום יותר יקר אבל בעתיד לא יהיה תלוי בכמות הדלקים בעולם. "אם הדלקים יתייקרו, אני יודע שהמזון שלי בפנסיה לא קשור לכל הבלאגן הזה", מסביר רשף.
רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא
בטל שלח
    לכל התגובות
    x