$
הכסף

רשות המסים תחזיר 12 מיליון שקל עודפים שגבתה בעת שחרור חבילות מהמכס

הושג הסכם פשרה בעקבות תביעה ייצוגית נגד גביית אגרות בעת שיחרור משלוחי בלדרות מהמכס, בטענה שאינה חוקית; 70% מהסכום יופנה למטרות צרכניות ו- 30% לטובת פרויקטים של חדשנות.

אתי אפללו 21:5215.12.20

רשות המסים תחזיר 12 מיליון שקל שנגבו בגבייה בלתי חוקית על רשימוני יבוא – כך לפי הסדר פשרה בתביעה ייצוגית, אשר אושר אתמול על ידי שופט בית המשפט המחוזי מרכז יחזקאל קינר וקיבל תוקף של פסק דין.

 

הבקשה לתביעה ייצוגית הוגשה באוקטובר 2013 על ידי דורון קילשטיין, אשר טען כי קיימת גבייה שלא כדין של אגרות מחשב וביטחון במסגרת רשימונים קולקטיביים (רשימוני יבוא) המופקים ע"י חברות הבלדרות TNT, DHL, פליינג קרגו ו-OPSE.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

בעת שיחרור משלוחי בלדרות מהמכס, הפיקו החברות רשימון שכולל חבילות של לקוחות רבים – הנקרא "רשימון קולקטיבי", האגרות אשר נגבו ברשימונים אלו, עולים על סכומי האגרות שנקבעו בתקנות המכס.

 

ביולי 2017 אושרה התביעה כייצוגית, ובהחלטת האישור נקבע כי קיימת אפשרות סבירה ביותר שייקבע במסגרת תביעה זו כי גביית האגרות על ידי המדינה בגין רשימונים קולקטיביים אינה חוקית.

 

הסכם הפשרה הושג לאחר הליך גישור בין הצדדים בפני נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס השופט אשר גרוניס, בו נקבע כי המדינה תשיב את ההפרש בין סכומי אגרות מחשב וביטחון, שנגבו בפועל במסגרת רשימונים קולקטיביים במהלך תקופת ההשבה, לבין סכומי האגרות הקבועים בתקנות המכס – בסך 12 מיליון שקל.70% מהסכום יופנה למטרות צרכניות ו- 30% לטובת פרויקטים של חדשנות.

 

 את דורון קילשטיין, ייצגו עורכי הדין אהוד קרונפלד ושרון סופרין ממשרד איתן מהולל שדות.

x