שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

כמו בבנקים: כללים חדשים ימנעו שיווק אגרסיבי ופסול של הלוואות ללקוחות

הוראה משותפת של רשות שוק ההון והפיקוח על הבנקים מסדירה את שוק ההלוואות החוץ-בנקאי ומשווה את הרגולציה לזו של הבנקים וחברות כרטיסי האשראי. תיאסר פרקטיקת שיווק פסולה והפעלת לחץ על לקוח

רועי ברגמן 13:1325.11.20

פיתוח שוק ההלוואות הצרכניות לגופים חוץ-בנקאיים בשנים האחרונות הציף פער רגולטורי בין הגופים הוותיקים, המפוקחים בידי בנק ישראל, לבין גופים חדשים, שהוכפפו לפיקוח של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. מהלך משותף של שני הגופים, שעליו הכריזו היום, נועד לקבוע בחוק הוראות המסדירות את פעילות העמדת האשראי לאנשים פרטיים בכלל הגופים, כך שהפער הרגולטורי יצומצם משמעותית, לפחות בכל הנוגע לפן הצרכני.

 

 

ההוראות החדשות נוגעות להיבטים הצרכניים של שיווק ההלוואות, התאמת האשראי ליכולת הפירעון של הלקוחות והגברת השקיפות בתהליך.

 

בין היתר הן קובעות את דרישות המינימום לפעילותם של התאגידים הבנקאיים וחברות כרטיסי אשראי המפוקחים על ידי הפיקוח על הבנקים ושל נותני האשראי המפוקחים על ידי רשות שוק ההון מול משקי הבית, במטרה לקבוע סטנדרט אחיד של הוגנות ושקיפות בעת העמדת ההלוואות לצרכנים.

 

במסגרת ההוראות, נדרשים הגופים המלווים לקבוע קריטריונים להעמדת אשראי למשקי הבית, להקפיד על התנהגות נאותה כלפי לקוח ולהימנע מפרקטיקות פסולות לשיווק הלוואות. בין היתר, יחויבו הגופים לפעול לצמצום הסיכון שעלול להיווצר עקב נטל חוב מופרז על הלקוח, להימנע משיווק אגרסיבי והפעלת לחץ על הלקוחות, מתן גילוי שלם וענייני והבטחה שמנגנוני התגמול לעובדי השיווק לא מעודדים התנהלות לא הוגנת.

 

 

מימין: המפקח על הבנקים יאיר אבידן, והממונה על שוק ההון משה ברקת מימין: המפקח על הבנקים יאיר אבידן, והממונה על שוק ההון משה ברקת צילום: אוראל כהן

 

משה ברקת, הממונה על שוק ההון, התייחס למהלך כשאמר: "ההוראה המתייחסת לאשראי הצרכני, וגובשה בשיתוף פעולה מלא עם הפיקוח על הבנקים, מבטאת את מחויבותנו להגברת האמון בשוק ההון והכספים הישראלי ולהגנה על ציבור צרכני האשראי בישראל. בהזדמנות זו ארצה להדגיש שוב, כי הציבור צריך לזכור ולהבין שנותני אשראי שאינם בנקים, חברות כרטיסי אשראי או חברות ביטוח וגופים מוסדיים, אינם מפוקחים יציבותית על ידי רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, למעט במקום שיש פיקדונות ציבור, והמחוקק אינו דורש להחיל עליהם כללי יציבות פיננסית".

 

יאיר אבידן, המפקח על הבנקים בבנק ישראל הוסיף: "התנהלות תקינה והוגנת של מתן אשראי לאנשים פרטיים מקטינה את הסיכונים שהם חשופים להם, ויש בה כדי לעודד את התפתחות התחרות בין נותני האשראי".

 

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

x