$
הכסף

לשכת סוכני הביטוח עתרה לביהמ"ש נגד כניסת מקס לביטוח

טוענת כי חברת כרטיסי האשראי תיהנה מיתרון תחרותי לא הוגן בעולם הביטוח בשל פעילותה בתחום התשלומים. עוד נטען כי יש חשש לפגיעה בפרטיות המבוטחים עקב גישה לפרטיהם האישיים

עירית אבישר 12:3819.07.20

לשכת סוכני הביטוח ממשיכה להילחם בכוונה לאפשר לחברות כרטיסי האשראי להיכנס לתחום הביטוח ביטוח. הלשכה עתרה היום לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד החלטת הממונה על שוק ההון ד"ר משה ברקת, להעניק רישיון סוכן ביטוח לחברת מקס.

 

 

בעתירה, טוענת לשכת סוכני הביטוח שבראשות ליאור רוזנפלד, כי למקס יתרון תחרותי משמעותי על פני סוכני הביטוח כתוצאה מפעילותה בעולם כרטיסי האשראי: "יתרון זה יאפשר למקס לקבל מידע בלעדי וייחודי אודות צרכיהם הביטוחים של לקוחותיה כתוצאה מניתוח הרכישות שלהם (לדוגמא תשלומים בגין קנית רכב, מוצרים לבית וכיו"ב) ולפנות אליהם בהצעות שיווקיות לרכישת ביטוח לפני כל מתחרה אחר", טוענים בלשכת סוכני הביטוח.

ליאור רוזנפלד נשיא לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד נשיא לשכת סוכני הביטוח צילום: צביקה טישלר

 

עוד נטען כי מקס תוכל לעשות שימוש בנתונים האישיים של לקוחותיה מה שיפגע בפרטיות המבוטחים, כאשר לדבריהם ברקת לא התייעץ בעניין זה לפני החלטתו עם הרגולטור לענייני פרטיות בישראל – הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים. העתירה הוגשה על ידי עורכי הדין רונית אמיר-יניב, עידו חיטמן, שני רפפורט, שגיא שיף וגיא ירום ממשרד יגאל ארנון ושות', עורכי דין. לעתירה צורפה גם חוות דעת של פרופ' עדי אייל מאוניברסיטת בר אילן.

 

לשכת סוכני הביטוח מנהלת קרב עיקש למניעת כניסתה של מקס (ובהמשך גם ישראכרט) לתחום שיווק הביטוח, שכן מדובר באיום תחרותי בעל פוטנציאל משמעותי. אלא שהלשכה מתקשה בקרב זה היות וכלל הרגולטורים (רשות שוק ההון, משרד האוצר, בנק ישראל ורשות התחרות) תומכים במהלך.

 

סוכני הביטוח ניסו להסתייע בדרג הפוליטי, בעזרת הלובי החזק שלהם, ויו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) אף הגיש הצעת חוק בעניין, אלא שלעת עתה לא נראה כי הצעת החוק מתקדמת, ובלשכה פנו גם למאבק באמצעות הליך משפטי.

 

זירה נוספת הנמצאת בפני לשכת סוכני הביטוח היא הצעה במסגרת חוק ההסדרים ולפיה הבנקים יוכלו להעניק שירות של ייעוץ פנסיוני באמצעים דיגיטליים, ולא רק בפגישה פרונטלית בסניף. גם להצעה זו מתנגדים בלשכה.

x