שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
צרכנות פיננסית

בנק לאומי מנצל את עזיבת סלינגר כדי לבקש היתר למכור ביטוח נגד פיטורים

הבנק מבקש אישור למכור פוליסות ביטוח שנועדו לאפשר ללקוחות להחזיר הלוואות במקרה של פיטורים או ירידה זמנית בהכנסות לעצמאים. בעבר הטילה סלינגר וטו ברור על כניסת הבנקים לתחום הביטוח בטענה כי בידיהם כוח עודף שעלול לפגוע בתחרות, אך כעת בלאומי מקווים שברקת יציע גישה מרוככת יותר

רחלי בינדמן 16:5007.11.18

האם ד"ר משה ברקת יאפשר לבנקים לקבל דריסת רגל בענף הביטוח לאחר שקודמתו בתפקיד הטילה על כך וטו ברור וחד משמעי? כנראה שבבנק לאומי סבורים שכן.

 

 

 

לאחרונה פנה הבנק, המנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, לרשות שוק ההון בבקשה לקבל היתר למכור ללקוחותיו פוליסות ביטוח אשראי. מדובר בפוליסות שאמורות לבטח לקוחות שנטלו הלוואות מהבנק שבגינן הם מבצעים תשלום תקופתי קבוע מפני מצבים שבהם התזרים להחזר ההלוואה ייפגע זמנית (דוגמת מקרים של פיטורים או ירידה זמנית בהיקף ההכנסות לעצמאים).

 

הממונה על שוק ההון לשעבר דורית סלינגר הממונה על שוק ההון לשעבר דורית סלינגר צילום: עמית שעל

 

 

לטענת הבנק, הביטוח נחוץ על רקע עלייה בהיקף האשראי הצרכני במשק והרצון להקטין את הסיכון של כשל פירעון. התשלום עבור הפוליסה אמור להיות חד-פעמי כנגזרת של גובה האשראי של הלקוח, כאשר בבנק בוחנים אפשרות להקים סוג של קרן על בסיס ניתוחים סטטיסטיים של כשל הפירעון או לרכוש את הביטוח מגוף חיצוני.

 

לפני כ-3 שנים, כאשר המפקחת על הבנקים חדוה בר רק נכנסה לתפקיד, היא הצהירה כי תפעל לאפשר לבנקים להיכנס לתחום הביטוח במטרה לעודד תחרות בתחום. כיום הבנקים משווקים רק ביטוחי חיים ודירה אגב משכנתא של חברות הביטוח וברשותם סוכנויות ביטוח רווחיות. אלא שהממונה על שוק ההון לשעבר דורית סלינגר הטילה וטו על אפשרות כזו והביעה חשש מכניסת הבנקים להפצה ומכירה של מוצרי ביטוח בגלל הכוח העודף שלהם שעלול לפגוע בתחרות בענף.

 

חדוה בר מצידה תולה תקוות כי רשות שוק ההון תאפשר לפחות לחברות כרטיסי האשראי להיכנס לתחום הביטוח כמקור צמיחה חדש וכמובן כמניע תחרות. מתן אפשרות לבנקים להיכנס לביטוח עלולה לפגוע אם כן ביתרון היחסי שחברות כרטיסי האשראי לאומי קארד וישראכרט ציפו לו עם פרידתן הצפויה מהבנקים.

 

אלא שכעת לאומי בעצם בודק לראשונה את גישתו של ברקת בנדון שעשוי להציג עמגה שונה בתכלית מזו של סלינגר. אישור מצידו למהלך יהיה בבחינת סנונית ראשונה שעשויה לעודד בנקים נוספים להיכנס לתחום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x