שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

לאן נעלמו עשרות מיליוני השקלים שהעבירה מועצת הצמחים לחקלאים

ל"כלכליסט" נודע כי מאז 2011 הפקידה מועצת הצמחים כ־30 מיליון שקל מכספים שיועדו למו"פ בקרנות אישיות של חקלאים, בניגוד לחוק. שרי החקלאות אישרו את העברות הכספים ודרשו להפסיק את ההפקדות לפני חודשיים בלבד

אמיתי גזית 07:0212.07.18

מועצת הצמחים העבירה משנת 2011 ועד עתה לחקלאים בענף הירקות כ־30 מיליון שקל באמצעות קרן השתלמות שפתחו החקלאים, כל זאת בניגוד לחוק.

 

במכתב שנשלח על ידי מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו במאי השנה ליו"ר המועצה אורי צוק בר, מורה בן אליהו להפסיק פעילות זו ולפעול לתיקון הליקויים שנובעים ממנה.

 

שר החקלאות אורי אריאל. חתם על הדוח שאישר העברה לא חוקית של כספים שר החקלאות אורי אריאל. חתם על הדוח שאישר העברה לא חוקית של כספים צילום: בלומברג, עומר מסינגר

 

 

בן אליהו מנמק את החלטתו בחוות דעת של היועצת המשפטית של המשרד אפרת אביאני, שבה נקבע כי "הפעלת קרן השתלמות אינה מתפקידי המועצה כמוגדר בחוק". יש לציין כי המועצה כפופה למשרד החקלאות, ותקציב המועצה מאושר בכל שנה על ידי שר החקלאות. מיליוני השקלים שהוזרמו לחקלאים דווחו בדו"חות הכספיים ובתקציבים שאושרו על ידי שרי החקלאות.

 

הבדיקה שערך בן אליהו החלה בעקבות מכתב חריף ששלח אליו באוגוסט 2017 דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, ובה טען כי חוק מועצת הצמחים קבע במפורש ש"המועצה לא תחלק רווחים. יתרות הכספים יעברו לקרן מיוחדת וישמשו למימון פעולות אזוריות".

 

 

חקלאים מפגינים (ארכיון) חקלאים מפגינים (ארכיון)

 

מועצת הצמחים הוקמה ב־2004, בין היתר במטרה להבטיח אספקה סדירה של תוצרת חקלאית ומחיר הוגן לחקלאים. עם הקמת הגוף הזה פורקו מועצות הירקות והפירות והמועצה לשיווק

פרי הדר, ונכסיהן הועברו למועצת הצמחים. מועצת הירקות הגיעה עם נדוניה נכבדת, קרן שבה הצטברו כ־60 מיליון שקל - תשלומים שהממשלה שילמה למועצת הירקות בשנים שלפני פירוקה והיטלים שנגבו מחקלאים.

 

הכסף הזה יכול היה לשמש להגשמת המשימות שהמועצה נטלה על עצמה ולהועיל לכלל המגדלים: הדברה מרוכזת, מחקרים, קידום ומכירות ופיתוח שווקים. אולם ב־2011 יו"ר ענף הירקות מאיר יפרח העביר ברוב קולות החלטה שלפיה עשרות מיליוני השקלים יוזרמו לכיסם של מגדלי ירקות באמצעות קרן השתלמות שכל מגדל יפתח בבית ההשקעות הלמן־אלדובי.

 

כיום יש כ־2,500 מגדלי ירקות פעילים. מועצת הצמחים ומאיר יפרח סירבו לבקשת "כלכליסט" למסור את מספר החקלאים שקיבלו את הכספים. יפרח אמר בתגובה כי הקרנות נסגרו לפני חודשיים "ברגע שמנכ"ל משרד החקלאות קבע שזה לא מתפקידי המועצה". לדבריו, התשלום לקרן ההשתלמות בוצע באישור שר החקלאות דאז שלום שמחון וההפקדות הופיעו בדו"חות שאושרו גם על ידי השר הנוכחי אורי אריאל. גורמים במועצת הצמחים מסרו כי הכספים שכבר הופקדו לא יוחזרו.

 

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "עמדת המשרד היא שהפעלת קרן ההשתלמות איננה מתפקידי המועצה כמוגדר בחוק. מנכ"ל המשרד מסר את עמדתו זו ליו"ר המועצה לאחר שהנושא נבחן בלשכה המשפטית במשרד. לפיכך, התבקשה המועצה על ידי היו"ר לפעול להפסקת פעילות זו ולתיקון הליקויים הנובעים ממנה. את שאר השאלות בדבר תיקון הליקויים, יש להפנות למועצת הצמחים".

 

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x