$
הכסף

הכסף שלכם שווה יותר?

מחקר חדש מצא שאנשים מאמינים שלכסף ששייך להם יש כוח קנייה רב יותר מאשר לכסף של אחרים. כיצד זה יכול לסייע לכם לתכנן תקציב

שירות כלכליסט 12:0415.01.18

קל יותר לתת עצות מלקבל אותן. אולי יעצתם לחברה להיפרד מהחלאה שהיא יוצאת איתו, בזמן שאתם לא מצליחים לעשות את אותו הדבר בעצמכם. רובנו היינו שם, וזה נכון במיוחד בכל הקשור לכסף. לפי מחקר שפורסם לאחרונה, אנחנו נוטים להפריז בערך הכסף שלנו, לעומת הכסף של מישהו אחר.

 

מחקר חדש שפורסם במגזין למחקר צרכנים מראה שאנחנו מפריזים בהערכת כוח הקנייה שלנו. המחקר, עליו דווח באתר LifeHacker פותח במילים: "תשעה מחקרים שונים מצאו שאנשים מאמינים שלכספם כוח קנייה גדול יותר מאותה כמות כסף שנמצאת בידי אחרים. באמצעות בחינת מגוון מוצרים, מגרביים, לשעונים ושוקולדים, מצאנו שהמשתתפים במחקר חשבו שאותה כמות כסף תקנה יותר עבורם מאשר עבור אחרים – תבנית תפיסתית שמוכיחה את עצמה גם בנוגע למוצרים שאין בהם באמת צורך. המשתתפים גם האמינו שהכסף שלהם שניתן לתרומה, צדקה, מס או שכר – משחק תפקיד משמעותי יותר לעומת כספם של אחרים שמשמש לאותן מטרות."

 

גרביים, שעונים או שוקולדים - אנחנו מאמינים שהכסף שלנו יכול לקנות יותר מהכסף של אחרים גרביים, שעונים או שוקולדים - אנחנו מאמינים שהכסף שלנו יכול לקנות יותר מהכסף של אחרים צילום: שאטרסטוק

 

 

באחד המחקרים, החוקרים ביקשו מהנחקרים לנחש כמה סוגי מוצרים שונים הם יכולים לקנות ב-50 דולר. הם שאלו קבוצה אחרת את אותה השאלה, אבל לגבי מישהו אחר שיש בידיו 50 דולר. ככלל, המשתתפים חשבו שהכסף שלהם יכול לקנות יותר דברים מהכסף של אחרים – מה שהיה נכון אפילו כששילמו להם כשענו את התשובה הנכונה.

 

זו אולי נראית כמו הטיה בלתי מזיקה, אבל היא יכולה להיות בעייתית במה שנוגע לניהול כספכם או תכנון הוצאותיכם. למשל, אם תחשבו כמה אתם צריכים לימי הפנסיה שלכם, אתם עשויים לחשוב שחסכונותיכם יספיקו לכם ליותר זמן מאשר משך הזמן האמיתי שהם יספיקו עבורו, ולכן אתם עלולים לא לחסוך מספיק. או דוגמא נוספת שהמחקר מציע:

"..למרות הידיעה שחבריהם בקושי הסתדרו עם 100 דולר ליום במהלך הטיול שלהם לברצלונה, אנשים שיצאו לאותו טיול יתקצבו עוד פחות מזה לעצמם - ויופתעו לרעה כשימצאו עצמם חורגים מהתקציב שלהם."

 

עצם המודעות להטיה הזאת יכולה לעזור לכם להסתכל על כספכם בצורה אובייקטיבית, אבל אתם יכולים לנסות גם להרחיק את עצמכם ממנו. שיטה אחת לעשות זאת היא לדמיין שהכסף שייך למישהו אחר. למשל – כמה הייתם אומרים לחברים שלכם לתקצב ליום אחד בברצלונה? החוקרים מצאו ש"תפיסת הכסף שלכם כמרוחק מכם תפחית את ההפרש ביניכם לבין אחרים במונחי כוח קנייה." אם אתם רוצים לנהל את כספכם בצורה יותר אובייקטיבית, אולי יעזור לכם לדמיין שהוא שייך למישהו אחר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x