שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

הבנקים נרתעים ממתן אשראי לפינטק

לפי גורמים במערכת הפיננסית, האשראי שניתן לחברות סטארט־אפ צפוי לצמוח במהלך השנים הקרובות — וזאת ללא קשר לתכנית ההלוואות החדשה של הרשות לחדשנות, בה תעמיד המדינה ערבות של 400 מיליון שקל לבנקים לטובת הלוואות בתחום הטכנולוגי

רעות שפיגלמן 08:1106.09.16
האשראי של המערכת הבנקאית הסתכמה ביוני האחרון ב־954 מיליארד שקל, אך רק נתח קטן מתוך כל זה הלך לחברות סטארט־אפ. בנק מזרחי־טפחות, בנק הפועלים, ובנק לאומי הם אלו שמספקים את עיקר האשראי לחברות, כאשר השניים האחרונים נכנסו לתחום רק בשנים האחרונות. בנק לאומי פועל בתחום באמצעות לאומי טק ולאומי פרטנרס, ואילו בנק הפועלים פעיל באמצעות מרכזי הייטק שהקים ופועלים שוקי הון. בשל הסיכונים בתחום זה, הריבית שגובים הבנקים מהחברות גבוהה מהריבית שהם גובים מעסקים קטנים ובינוניים.

 

 

אך מעבר לאשראי המצומצם מאוד שמספקת המערכת הבנקאית לחברות הטכנולוגיות, היא גם חשופה לתחום דרך השקעות הון סיכון. כך, מלבד ההלוואות, הבנקים משקיעים בתחומים שונים ורוכשים בעלות על חברות באמצעות השקעה במניות. למרות זאת, דווקא בתחום הפינטק (טכנולוגיה פיננסית) חלק מהבנקים נרתעים מממתן אשראי או מימון שכן חברות אלו עוד עלולות לנגוס בעתיד בנתח השוק שלהם. בנוסף, הם לא ששים להשקיע בענף זה מכיוון שהגבולות החוקיים שלו עוד לא ברורים.

 

לפי גורמים במערכת הפיננסית, האשראי שניתן לחברות סטארט־אפ צפוי לצמוח במהלך השנים הקרובות — וזאת ללא קשר לתכנית ההלוואות החדשה של הרשות לחדשנות, בה תעמיד המדינה ערבות של 400 מיליון שקל לבנקים לטובת הלוואות בתחום הטכנולוגי. לפי אותם גורמים, התחום נמצא בתהליך של הבשלה טבעית, ועם השנים יצברו הבנקים יותר נסיון בהליכי החיתום והניתוח של אותן חברות.

 

מלבד החשיפה לחברות סטראט־אפ דרך הלוואות ורכישת מניות של חברות שונות, הבנקים מעניקים לחברות ערבויות שונות, שירותי מט"ח ועוד.

 

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x