$
הכסף

למה הקוד לכספומט כולל רק 4 ספרות?

איך ייתכן שלאתרים הכי זניחים באינטרנט אנחנו צריכים לספק סיסמה של לפחות 8 תווים - והקוד הכי חשוב שלנו למשיכת מזומנים קצר בחצי? התשובה כוללת ממציא גדול, אלופת ווימבלדון ואישה עם זיכרון קצר במיוחד

שירות כלכליסט 08:3920.08.16

אנו ניגשים למכשירי הכספומט ומושכים כסף דבר שבשגרה. מדובר באירוע שגרתי עד כדי כך שאנו מקלידים את הקוד האישי שלנו במכשיר באופן כמעט אוטומטי - ואולם, האם תהיתם פעם מדוע הקוד האישי שלנו מורכב מארבע ספרות בלבד?

 מכשירי הכספומט הוכנסו לשימוש לראשונה ב-1967 ועד מהרה הוכיחו את עצמם כפתרון האולטימטיבי למשיכת מזומנים, במקום הגעה לסניף הבנק ועמידה בתור.

אולם במקרה של גניבה או אובדן כרטיס, המכשול העיקרי בשימוש לא חוקי בכרטיס גנוב הוא הקוד האישי בן ארבע הספרות.

 

 

ממציא הכספומט ג'ון אדריאן שפרד-בארון ממציא הכספומט ג'ון אדריאן שפרד-בארון צילום: quora

 

אבל למה לכרטיס יש 4 ספרות ולא שלוש או חמש למשל – הרי כל קוד משתמש למועדון הצרכנות הכי בנאלי באינטרנט מצריך לפחות 8 תווים? ובכן, מסתבר שמאחורי העניין מסתתר סיפור מרתק: הכספומט הומצא בידי ג'ון אדריאן שפרד-בארון הסקוטי. הוא נולד בעיר שילונג והיה בנה של אלופת ווימבלדון לזוגות, דורות'י בארון.

 

כששפרד-בארון גלגל את הנושא בתחילה במוחו הוא חשב על קוד בן 6 ספרות, היות שכחייל לשעבר הוא הצליח לזכור את מספרו האישי בצבא שכלל את מספר זה של ספרות. למרות זאת, הוא ביקש לערוך ניסוי עם האדם שהיה הכי קרוב אליו - אשתו קרוליין.

 

"ישבנו במטבח ובחנו את הקוד, אולם היא הצליחה לזכור רק את 4 הספרות הראשונות שלו. בשל כך, קוד כספומט אישי בן 4 ספרות הפך לתקן העולמי", אמר.

מסתבר שמאחורי כל קוד מצליח, עומדת אישה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x