$
הכסף

הערכות: 1.5 מיליארד שקל של כספי פנסיה לא הגיעו לחשבונות החוסכים

אגף שוק ההון באוצר הודיע על דחיית השלב הבא ברפורמת ממשק המעסיקים, לאחר שגופי פנסיה ומעסיקים רבים נתקלו בקשיים בהפעלתו. בינתיים, הכסף שוכב בחשבונות מעבר

שאול אמסטרדמסקי 21:4919.04.16

אגף שוק ההון במשרד האוצר הודיע היום (ג') לגופי הפנסיה על דחיית השלב הבא ברפורמת ממשק המעסיקים שנכנסה לתוקף בתחילת 2016. על פי המכתב, השלב הבא, שבו מעסיקים גדולים של יותר מ-50 עובדים נדרשים להתחיל להעביר את הכספים דרך ממשק ממוחשב שמשרד האוצר הגדיר לשוק, יידחה ככל הנראה לינואר הבא. זאת לאחר שבמקור היה אמור להיכנס לתוקף ביולי הקרוב.

 

הסיבה לדחייה היא שלידי אגף שוק ההון הגיעו תלונות רבות על כך שהמעסיקים וגופי הפנסיה לא מצליחים להתמודד עם צורת העברת הכספים החדשה והמודרנית. חוסכים רבים דיווחו על תקלות, על כך שהכסף שהמעסיקים שלהם הפקידו לפנסיה שלהם לא הגיע ליעדו, בחשש שהפנסיה שלהם תיפגע.

המפקחת על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר המפקחת על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר צילום: נמרוד גליקמן

 

על פי הערכות שונות, הבלגן הגדול ביותר שורר בשוק ביטוחי המנהלים, פחות מזה בשוק קופות הגמל ופחות מזה בשוק קרנות הפנסיה. על פי אחת ההערכות, נכון לסוף חודש פברואר, שכב בחשבונות מעבר בכל גופי הפנסיה סכום מצטבר של 1.5 מיליארד שקל של כספים של חוסכים שגופי הפנסיה לא הצליחו לשייך לחוסכים המתאימים.

 

באוצר מרגיעים כי על אף שזה נשמע מבהיל, הם מתחילים לבצע ביקורות בגופים השונים כדי לוודא שהם עושים את כל המאמצים על מנת לשייך את הכספים לחוסכים המתאימים. עוד נכתב במכתב של אגף שוק ההון לגופי הפנסיה, כי הם מצפים מהגופים שלא להבהיל את החוסכים כבר בשלב הראשון, אלא לבצע את כל הפעולות הנדרשות לשייך את הכספים לחוסכים המתאימים, לפני שהם מודיעים להם על כך שהכספים לא הופקדו מהמעסיק.

 

רפורמת ממשק המעסיקים נכנסה לתוקף בתחילת השנה חרף מחאות של סוכני הביטוח וגורמים נוספים, על כך ששוק הפנסיה לא מוכן לרפורמה מבחינה מחשובית. באוצר החליטו להוציא את הרפורמה לפועל בידיעה שיהיו בה חריקות בתחילת הדרך, מחשש שאם ימתינו עד שהשוק יגיע למוכנות מחשובית מלאה - הדבר לעולם לא יתממש.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x