$
הכסף

בלעדי לכלכליסט

סלינגר קנסה את נס על עיכוב מעבר של עובד לקרן פנסיה שבחר

האוצר מכאיב למעסיקים כדי לקדם את התחרות בפנסיה: אגף שוק ההון השית קנס חריג של 780 אלף שקל. נס: "נערער לביטול הקנס. סלינגר מהלכת אימים"

רחלי בינדמן 10:0506.03.16

אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, בראשות דורית סלינגר, הודיע בשבוע שעבר לנס טכנולוגיות כי הטיל עליה קנס של 780 אלף שקל, כך נודע ל"כלכליסט". הקנס המשמעותי הוטל בגין הפרת סעיף 20 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסים, שלפיו כל עובד רשאי לבחור את קופת הפנסיה שלו.

 

הרקע להחלטה הוא תלונה שהוגשה לאגף שוק ההון דרך קו הצדק הפיננסי (ה"מלשינון"), שבה נטען כי נס הערימה קשיים על עובדים שביקשו לעבור לקרן הפנסיה של מיטב־דש, שלא היתה קשורה בהסדר עם מנהל ההסדרים הפנסיוניים של נס. למיטב־דש קרן פנסיה קטנה המציעה דמי ניהול נמוכים, בניסיון להגדיל את נתח השוק שלה.

 

התחרות בשוק הפנסיה היא אחת הסוגיות הבוערות כיום מבחינת האוצר, והקנס שהוטל מעיד על החשיבות הרבה שרואים שם בהרתעת מעסיקים מהתערבות בבחירות החיסכון לטווח ארוך של העובדים.

דורית סלינגר. "חשיבות עליונה" דורית סלינגר. "חשיבות עליונה" צילום: נמרוד גליקמן

 

לטענת נס, החברה פעלה כדין וסלינגר מבקשת להעביר מסרים לכלל התעשייה על גבה. החברה טענה בפני אגף שוק ההון כי מתוך רשימה של 45 עובדים שנס מנעה מהם לכאורה לעבור למיטב־דש, רוב העובדים כלל אינם עובדיה. ביחס לאלה שעובדים בחברה, נס טענה כי חל עיכוב רק לגבי אחד, וגם הוא הועבר לבסוף. בנס הסבירו עוד כי האירוע התרחש באפריל אשתקד, לפני הכניסה לתוקף בחודש שעבר של הרפורמה שלפיה החוסך יכול לבחור גם את סוכן הביטוח שלו, וכי בתקופה הרלבנטית עדיין לא היה ממשק העברה פשוט של כספים למיטב־דש והיא ביקשה ללמוד על הקרן והתנאים שהיא מציעה. באגף שוק ההון דחו את ההסברים והטילו את הקנס.

 

מנס נמסר בתגובה: "החברה מעסיקה למעלה מאלפיים עובדים ומקפידה על שמירת זכויותיהם, לרבות בכל הקשור לבחירת הפנסיה. החלטת הממונה מבוססת על עובדות שגויות והבנה לא נכונה של האירוע. נס אפשרה ומאפשרת לכל עובדיה להפקיד ישירות לקרנות הפנסיה, לרבות למיטב־דש, ללא התניה. גם במקרה המדובר, לאחר היערכות, הכספים הועברו למיטב־דש עוד לפני התערבות האוצר וללא קשר אליה. החברה מצרה על כך שחרף טיפולה בנושא כנדרש, הושת עליה קנס. ברור לה כי המהלך בא להלך אימים על מעסיקים 'למען יראו וייראו'. נס תערער לבית המשפט לביטול הקנס".

 

מאגף שוק ההון נמסר: "יש חשיבות עליונה לאפשר לעובדים לבחור בחופשיות את הקרן שבה יחסכו וישיגו דמי ניהול מיטביים. מעסיקים שמגבילים את חופש הבחירה עוברים על החוק, עלולים לגרום להפחתה משמעותית בכספי החיסכון ופוגעים במאמץ לבסס שוק פנסיוני תחרותי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x