שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
צרכנות פיננסית

הסטודנטים: לבטל את הדרישה להון עצמי מינימלי מאגודות האשראי

בשבוע הבא ייגמר שלב השימוע הציבורי של הוועדה להגברת התחרותיות בבנקים. התאחדות הסטודנטים, עמותת ידיד והעמותה לצמצום פערים חברתיים כבר ביקשו לערוך שורה של שינויים. הבנקים עוד לא הגישו את עמדותיהם

רעות שפיגלמן 08:4027.01.16

הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאית פרסמה מוקדם יותר החודש את המלצותיה בדו"ח הביניים המלא שלה, וקראה לציבור ולכל גוף שנוגע לעניין להגיש את עמדתו על המלצות הוועדה במסגרת שלב השימוע הציבורי. כפי שנחשף ב"כלכליסט", שלב זה היה אמור להסתיים בתחילת השבוע אך המועד נדחה ל־7 בפברואר. לידי "כלכליסט" הגיעו עמדותיהם של כמה מהגופים שהגיבו להמלצות הוועדה.

 

אחד הנושאים שקיבלו התייחסות בעמדות הגופים הוא אגודות האשראי, שמעניקות היקפי אשראי עד 200 מיליון שקל. כיום אגודת אשראי נדרשת להיקף הון מינימלי של 75 מיליון שקל. כדי לעמוד ברף זה, התאחדות הסטודנטים תצטרך לגייס לאגודת האשראי 25 אלף חברים שישלמו כל אחד 3,000 שקל למניה באגודה – סכום שלא תעמוד בו, לטענתה. ועדת שטרום ממליצה כי על הפיקוח על הבנקים לקבוע בתוך חצי שנה תנאים מקלים בכל הנוגע להון עצמי מינימלי לאגודות.

התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל מעוניינת לקדם אגודות אלה ודורשת את הסרת דרישות ההון. כמו כן, ההתאחדות מבקשת מהוועדה שלא לגלגל את הטיפול באגודות לפתחו של הפיקוח על הבנקים, שמטרתו היא לשמור על יציבות הגופים. במצב כזה, לא סביר לדעתה שהפיקוח יבטל את דרישת ההון. לכן על המדינה להקים רגולטור קטן ועצמאי, בדומה למודל האמריקאי.

 

 

גם העמותה לצמצום פערים חברתיים מתייחסת לסוגיית אגודות האשראי ומציעה לדרוש מהן הון עצמי הדרגתי. כך לדוגמה, במקום הון עצמי של 75 מיליון שקל יש לדרוש 10 מיליון שקל, ובאופן הדרגתי עם התפתחות היקפי האשראי, לדרוש היקפי הון גבוהים יותר.

 

גם עמותת ידיד, שפועלת להעצמת שכבות חלשות בחברה, הביעה תמיכה בהפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים, אם כי לטענתה לא בטוח שתוריד את מחירי האשראי. לגבי מאגר נתוני האשראי, העמותה חוששת שהדירוג לא ייטיב עם מי שמקבל כיום אשראי במחיר גבוה ודורשת להתחשב יותר בנתונים חיוביים, שיעלו את הדירוג למעוטי יכולת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x