$
הכסף

בנק ישראל מתריע מפני גופי אשראי לא מפוקחים

בעיצומה של המחלוקת בין הבנק לאוצר במסגרת הוועדה להגברת התחרות בבנקים, הבנק פרסם מחקר שמחזק את עמדותיו

שאול אמסטרדמסקי 20:5613.01.16

בנק ישראל ממשיך להציב תמרורי אזהרה אדומים כנגד הרחבת שוק האשראי בישראל ללא פיקוח הדוק. בסקירה מיוחדת שפרסמו תחת הכותרת המסתורית "בנקאות צל" מנסים כלכלני מחלקת היציבות הפיננסית בבנק לסקור כיצד פועלים בעולם גופים שמחלקים הלוואות שאינם בנקים או גופי פנסיה (גופים כמו חברת מימון ישיר למשל), ואיזו תועלת יכולה לצמוח מהם. על הדרך בנק ישראל מונה באריכות את הסכנות שמסתתרות בפעילותם של גופים אלה למשק כולו, ובפרט אם הם מחלקים אשראי ללא פיקוח הדוק מאוד.

 

בנק ישראל בירושלים בנק ישראל בירושלים צילום: בלומברג

 

עיתוי פרסום הסקירה אינו מקרי. טכנית הסקירה היא פשוט חלק מדו"ח היציבות הפיננסית של המשק, שבנק ישראל מפרסם אחת לחצי שנה. אבל ההחלטה לסקור את השוק הזה ולפרסם אותה דווקא עכשיו קשורה במישרין לפעילותה של הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאית. וליתר דיוק, הפרסום הזה מהווה עוד אבן בחומת הטיעונים שבנק ישראל מנסה לבנות בשביל להשפיע בסופו של דבר על ראש הממשלה להכריע כי הפיקוח על הגופים שמחלקים הלוואות שאינם בנקים מוכרח להיות בידי בנק ישראל, ולא בידי משרד האוצר או רגולטור אחר.

 

בנק ישראל כותב שהעובדה שיש עוד גופים שמחלקים הלוואות שאינם בנקים או גופי פנסיה היא דבר טוב בעיקרו ותורם לצמיחה, אבל בששת העמודים הבאים הוא מונה את הסכנות הטמונות במערכת הזאת, בהן היווצרות בועות אשראי והעצמת משברים כלכליים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x