$
עסקים קטנים ובינוניים ישן

ארדן: "נתניהו קרא בעיתון על חוק מע"מ אפס. זה תקין?"

שר הפנים תקף בכנס העצמאיים את יו"ר יש עתיד יאיר לפיד: "להגיד אכלו לי, שתו לי, זה אחלה קמפיין"; לפיד: "תקציב 2015 היה מאפשר ליותר מ-100 אלף קשישים לעלות מעל קו העוני"

אופיר דור 18:4025.02.15

"כשהבחירות המוקדמות הוכרזו היינו באמצע דיאלוג יומיומי עם העצמאים ועם ארגון להב, לשכת ארגוני העצמאיים ובעלי העסקים. סיעת יש עתיד התכוונה להשוות את התנאים של העצמאיים והשכירים גם בדמי הלידה וגם במתן תגמול נוסף לעצמאיים שיוצאים למילואים. אבל כל זה יקרה אחרי הבחירות", כך אמר יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. לפיד דיבר בכנס עצמאיים ובעלי עסקים קטנים שנערך היום (ד') בנמל תל אביב תחת השם "עסקים לא כרגיל".

 

לפיד אמר כי "בשנה ושמונה חודשים שהיינו בממשלה, הפכנו את הפרוצדורה של הקמת עסק לתהליך יותר קל ופשוט, העברנו חוק מע"מ תמורת מזומן שמאפשר לעסקים לדחות את תשלום המע"מ כאשר הוא מקבל את התמורה בתשלומים באשראי. עד לא מזמן המכרזים של המדינה היו סגורים לעסקים קטנים ואנחנו אפשרנו לפצל אותם למכרזים קטנים שיתאימו גם להם. הסמכנו את החשבת הכללית שתתערב כדי למנוע אפלה נגד עסקים קטנים".

 

כנס העסקים העצמאים כנס העסקים העצמאים צילום: אריאל שרוסטר

 

לדברי לפיד, שר האוצר לשעבר, "תקציב 2015 שלא עבר בכנסת ונעצר עם ההכרזה לבחירות היה התקציב החברתי ביותר שהיה פה במשך שנים. היה בו גם את חוק האנג'לים שעודד השקעה בחברות קטנות וחדשות. אבל אחרי הבחירות נמשיך בכל הכוח. זה היה תקציב שהיא מעלה מעל קו העוני יותר מ-100 אלף קשישים. ביקשתי מראש הממשלה להעביר את התקציב ואז לפטר אותי אבל הוא לא הסכים".

 

"העצמאיים צריכים סיוע ותמיכה מהמדינה"

 

שר הפנים גלעד ארדן שעלה לבמה תקף את דבריו של לפיד ואמר כי "להגיד אכלו לי, שתו לי, עצרו אותי זה אחלה קמפיין אבל העובדה היא שמי שתקע את הצעת החוק למתן דמי אבטלה לעצמאיים זה היה משרד האוצר בראשות יאיר לפיד".

 

ארדן התייחס ליחסים של לפיד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "ראש הממשלה קרא בעיתון על חוק מע"מ אפס. מדובר בחוק בעלות של 3 מיליארד שקל. האם זה הגיוני? ישב פה שר האוצר בשנתיים האחרונות ואף אחד לא שאל לו למה הורדת את ביטוח לאומי למשל לעצמאיים".

 

לדברי ארדן, "אין ספק שהעצמאיים צריכים סיוע ותמיכה מהמדינה. הם צריכים סיוע בהקמה של העסק או כאשר הוא נקלע לקשיים. ב-2011 עברה החלטת ממשלה לעידוד עסקים קטנים ובינוניים. זו הייתה הצעה מאוד שאפתנית אבל כמו הרבה החלטות ממשלה היא יושמה רק בחלקה. יש לי התחייבות חד משמעית מראש הממשלה שאם אנחנו נרכיב את הממשלה אז נביא את ההחלטה ליישום כולל מתן דמי אבטלה לעצמאיים. אם אני אהיה שר הפנים אחרי הבחירות או בתפקיד כלכלי בכיר, אקדם גם את חוק מוסר התשלומים כי אני לא חושב שלשלטון המקומי צריך לתת הנחות במוסר התשלומים לעסקים קטנים".

 

מוקדם יותר אמר נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאיים והעסקים) אהוד רצאבי כי "צריך להכריח את הדרג הפוליטי להתחשב בעצמאיים ובעסקים הקטנים ואת זה נוכל לעשות רק כשנהיה מאוחדים. אנחנו שואפים לכך שלעצמאיים יהיו זכויות שוות לאלו של השכירים כך שאם עסק יקרוס גם הבעלים יקבל דמי אבטלה כמו העובדים שלו. היום אין לנו זכויות כאלה. חשוב לקדם גם נושאים כמו פתרונות לאשראי זמין וזול ופתרונות מיסוי לעסקים בתחילת דרכם ולהפחית רגולציה לא מידתית כאשר אותן המחויבויות מוטלות על מכולת קטנה ועל סופרמרקט גדול".

 

"בישראל מפלים עסקים קטנים"

 

פרופ' מנואל טרכטנברג, מועמד המחנה הציוני לתפקיד שר האוצר, אמר כי "מאחורי אמירות והבטחות שמחלקים צריכה להיות השקפת עולם. ההשקפה שמנחה אותי היא שעל הממשלה לקחת אחריות על הצמיחה של כל אחד ואחד מאיתנו ולא רק על הצמיחה למעלה, שהיתה אמורה לחלחל לכל המשק אבל זה לא קרה. הצמיחה צריכה לקרות מלמטה למעלה ולא להיפך. מדינת ישראל היא היחידה ב-OECD שיש בה אפליה נגד עסקים קטנים ובינוניים ולא אפליה בעד מגזר זה. במדינות אחרות יש גוף ממשלתי עוצמתי שמטפל רק בסקטור הזה, פועל לעודד ולתמרץ ולתת להם אשראי".

 

"צריך ליישר קו בנושא הביטחון הסוציאלי של העצמאיים", אמר טרכטנברג. "במערב פתרו את השאלה מיהו עצמאי מובטל. בדקנו את הנושא וניתן לתת דמי אבטלה לבעלי עסקים מבלי לפרוץ את התקציב. יש גם כשל מערכתי בנושא של אשראי. יש טריליון שקל שיושבים בגופים מוסדיים אבל הם לא מגיעים להשקעות בסקטור היצרני במדינת ישראל. רק אם אתה חברה גדולה אז הכסף יגיע אליך. צריך למצוא דרכים לגשר בין הכסף לצורך באשראי. היום בעולם יש ערוצים רבים שעוקפים את המערכת הבנקאית השמרנית. יש פלטפורמות אינטרנטיות ידועות ומתפתחות בעולם ואין סיבה לא לקדם דרכים להנגיש אשראי לעסקים קטנים ובינוניים. היסטורית מוסדות המדינה התנכרו לעצמאיים שנקראו בעבר 'זעיר בורגנים'. אף אחד לא שיטה את הגישה מאז והבין שהם מקור לצמיחת המשק".

 

יו"ר כולנו משה כחלון הזכיר לנוכחים את עברו כבעל עסק קטן, ואמר כי "הנושאים של פנסיות, דמי אבטלה והקצאת אשראי הוא חיוני לעסקים קטנים, רק 3% מהאשראי במשק הולך לעסקים קטנים וזה לא תקין. חייבים גם ליצור קרן לאבטלה עבור עצמאיים. צריך ללוות את העסקים הקטנים וללמד אותם לשווק באינטרנט.

 

שר הכלכלה נפתלי בנט התייחס בדבריו לדו"ח המבקר על שוק הדיור: "בישראל לא חסרים רעיונות ותוכניות, צריך רק לבצע. אנחנו שברנו את קרטל המזון ואת קרטל המלט, ביטלנו 15% מהתקנים של מכון התקנים, וככה הבאנו אחרי עשור לירידת מחירים בשוק המזון. לעומת זאת, לפיד קידם את תוכנית מע"מ אפס ומחירי הדירות עלו ב-5%. צריך לעקוב אחרי החלטות ולדאוג שיבוצעו, זאת בעיית הבעיות בישראל ואת זה צריך לקחת מדו"ח המבקר".

 

"בשנתיים האחרונות פתחתי קלסר עם רגולציה עודפת שחסמנו. כ-40 חוקים מצוינים שחסמנו ואם הם היו עוברים אז זה היה על הגב של העצמאיים שאין להם לובי וועד עובדים", הוסיף בנט. "פעם חשבתי שהארגונים הגדולים הם יצרני העבודה אבל זה לא נכון - העסק הקטן והבינוני הם באמת אלו שמייצרים משרות וגם משרות יותר טובות. אם יהיה לי מספיק כוח פוליטי, אני מתכוון ליזום מסלול של רגולציה לייט לעסקים בחמש השנים הראשונות שלו, כך שיכולו עליו רק חלק מהדינים בכל תחום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x