שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
גיל הזהב

אנדורן ולפיד הם חלק מהבעיה

היעדר העצמאות של המפקחת מול מנכ"לית דומיננטית ושר החושש לתדמיתו גובה מחיר

אתי אפללו 08:1919.08.14

כמפקחת על שוק ההון מוטלת על דורית סלינגר האחריות הישירה לפתרון הבעיות הקשות בשוק הפנסיה והביטוח. הגופים שעליהם היא מפקחת הם הגדולים ביותר במערכת הפיננסית, והם מנהלים יותר מטריליון שקל של כספי חוסכים.

 

אולם בניגוד לרגולטורים אחרים שזוכים לעצמאות יחסית, כמו המפקח על הבנקים ויו"ר רשות ניירות ערך, סלינגר מפקחת על אגף בתוך משרד האוצר - אולי המשרד הכי סבוך ורווי פוליטיקה מבין משרדי הממשלה. מעליה ניצבים מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן, שהיא מנהלת ריכוזית ודומיננטית בפני עצמה, ושר אוצר שחושש מאוד מפגיעה תדמיתית. ומה יותר בעייתי מכותרות כמו "לפיד אחראי על קיצוץ בפנסיה", גם אם ההחלטה מחויבת המציאות ואי־קבלתה גורמת נזק?

 

פיקוח בשוק דינמי

 

על מארג הכוחות הסבוך ועל הדומיננטיות של אנדורן מול סלינגר ניתן ללמוד מקרבות קרדיטים בנושא הטיפול בשכר הבכירים שמתנהלים מאחורי הקלעים, ומדובר בקרבות מרים נוסח שג'אעיה. ייתכן מאוד שדווקא בקיאותה הרבה והיכרותה ארוכת השנים של אנדורן עם העולם הפנסיוני עושות לסלינגר חיים קשים אפילו יותר. לתסבוכת הזאת מעל לראשה של סלינגר, חלק נכבד בחוסר היכולת לקבל החלטות.

 

הגופים הפיננסיים הגדולים עברו כברת דרך מאז היו חברות משפחתיות שעוסקות בביטוחי רכב ודירה. כעת מדובר בגופים מתוחכמים ובשוק מהיר, שמושפע משוקי ההון ומגיב להם. משרד האוצר צריך להבין שהוא מפקח על שוק דינמי מאוד, והפיקוח צריך להיות בהתאם. ישנן סוגיות שמחכות שנים ללמידה ולפתרון, והחשש מפני החלטות קשות לא מתאים לרגולטור המפקח על שוק שבו הימנעות מהחלטות גורמת פגיעה אמיתית וממשית לחוסכים.

 

שר האוצר יאיר לפיד ומנכ"לית משרדו יעל אנדורן שר האוצר יאיר לפיד ומנכ"לית משרדו יעל אנדורן צילום: עמית שעל

 

מבנה בעייתי

 

מדי פעם בפעם עולות יוזמות להפריד את אגף שוק ההון ממשרד האוצר. האוצר, מצדו, מתנגד להן בעקביות. עם זאת, הצטברות הבעיות הזקוקות נואשות להכרעה, הנערמות בינתיים על שולחנה של סלינגר, מחדדת את החסרונות שבמבנה הפיקוח הנוכחי.

 

לאגף שוק ההון יש עוד דרך ארוכה לעבור לפני שיהיה באמת רגולטור עם שיניים, שמקבל החלטות קשות ומגן על המבוטחים, גם במחיר פופולריות. חלק נכבד מהדרך הזאת עובר בין הקומות השונות בבניין משרד האוצר.

 

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא
בטל שלח
    לכל התגובות
    x