$
עסקים קטנים ובינוניים ישן

לפיד: "מערכת היחסים של המדינה עם העסקים הקטנים - לא הגונה"

שר האוצר הציג נתונים שלפיהם מינואר 2012 עד יוני 2013, 69% מהתשלומים של המדינה לספקים הועברו באיחור; לדבריו, "אין שום סיבה שעסקים קטנים, שנאבקים גם כך במציאות כלכלית לא פשוטה, יהיו במצב שהם מעניקים למדינה הלוואה ללא ריבית"

עמרי מילמן 21:0507.04.14

"אין שום סיבה שעסקים קטנים, שנאבקים גם כך במציאות כלכלית לא פשוטה, יהיו במצב שהם מעניקים למדינה - שהיא קניין מרכזי במשק - הלוואה ללא ריבית". כך אמר הערב שר האוצר, יאיר לפיד, שהציג נתונים שלפיהם מינואר 2012 עד יוני 2013, 69% מהתשלומים של המדינה לספקים הועברו באיחור. הוא דיבר בכנס של להב, לשכת ארגוני העצמאים.

 

לדבריו, "הבעיה היא שעסקים אלה לא יכולים לתבוע כי זה מסובך ויקר - אז הם תקועים עם זה שהמדינה לא משלמת להם, ולא רק שהתופעה גורמת נזק כלכלי, זו מערכת יחסים לא הגונה ולא הוגנת".

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: אוראל כהן

לפיד יצא שוב נגד הרגולציה, וטען כי היא נגועה בסתירה ולכן מדובר באחת הבעיות הקשות בישראל. "יש רגולציה של רשויות מקומיות ויש רגולציה של המשרד לאיכות הסביבה ויש רגולציה של משרד השיכון, והם לא תמיד יודעים אחד על השני. כל אחד עושה את הרגולציה של עצמו, ולעתים נוצרת סתירה בין הדברים".

 

 רו"ח אהוד רצאבי, נשיא להב, קרא בכנס לממשלה לממש החלטתה בדבר מציאת פתרון לעסק עצמאי בעת סגירתו בדמות פיצויי פיטורים או דמי אבטלה. לדבריו, "הגיעה השעה שהממשלה תפעל לחיזוק והשוואת הרשת הסוציאלית וכרית הביטחון של העובדים העצמאים לאלו של השכירים. אין כל הצדקה שגברים עצמאיים יופלו בתשלומי הביטוח הלאומי בעת יציאתם למילואים ונשים עצמאיות יופלו בתשלומי ביטוח לאומי בגין לידה".

 

עוד אמר רצאבי כי "תוכניותיו של שר האוצר נוגעות בנושאים חשובים כמו הרחבת המימון לקרן הסיוע לעסקים קטנים, ביטול החישוב המאוחד לבני זוג בעסק משותף, הגדלת ההשתתפות של עסקים קטנים במכרזי ממשלה וצמצום ימי התשלום לעסקים אלו. עם זאת, על מנת להפוך את התוכניות למעשיות, יש להחיל את השינוי במכרזים ובמוסר התשלומים גם על השלטון המקומי והמוסדות הציבוריים הסטטוטוריים. יש לקבוע בחקיקה את חובת הנגישות של עסקים קטנים למכרזים, ולקבוע מכסות מחייבות ויעדים מדידים. אין להותיר נושאים רגישים אלו לשיקול הדעת של הבירוקרטיה הציבורית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x