$
הכסף

סלומינסקי לעסקים הקטנים: "אתם התשתית האמיתית ומקבלים שום דבר"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי אמר בוועידת "כלכליסט" כי 99% מהעסקים בארץ הם קטנים ובינוניים, אבל המערכת הבנקאית דואגת לטייקונים ולא להם. "כשהתמנתי ליו"ר ועדת הכספים, הבנתי שפה מתחילה הבעיה"

חן פונדק 11:0506.05.13

 "אני בניגוד לחברי, שקוראים לכם פראיירים, אני חושב שאתם התשתית הטבעית והבנייה של המדינה והכלכלה הנכונה. אתם הבסיס הטבעי והאמיתי", כך אמר היום (ב') יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי, בוועידת העסקים הקטנים והבינוניים של "כלכליסט" במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.

 

 

סלומינסקי המשיך: "נכון שצריך מפעלים גדולים לקדם דברים, ולא לשפוך את המים עם התינוק. אבל הבסיס הטבעי זה אתם שיושבים פה. יש 450 אלף עסקים קטנים ובינוניים, הם כמעט 99% מהעסקים. אתם מעסיקים 55% מהעובדים, התוצר שלכם מהווה 45%. אתה המסה האדירה והגדולה. המציאות, ואני למדתי אותה ביום הראשון כשהתמתנתי להיות יו"ר ועדת הכספים, שפה מתחילה להיות הבעיה העיקרית".

 


 

בנושא האשראי לעסקים אמר סלומיאנסקי: "במשק יש אשראי אדיר שנותנים כדי לקדם. רק במערכת הבנקאית בלבד יש 860 מיליארד שקל. המגזר העסקי מקבל 415 מיליארד שקל שניתן כשאשראי. השאר הולך למשקי הבית ולמשכנתאות. אתם מקבלים 60 מיליארד שקל לעסקים קטנים ובינונים. אתם מהווים כזה אחוז גדול, אתם התשתית האמיתית, אתם זקוקים לזה באמת ומקבלים שום דבר. ומי מקבל את היתרה? שני אחוז שקראתי להם בוועדה "העילויים", הטייקונים, שמקבלים מסה אדירה. האשראי של מערכת הבנקאות הוא לא היחיד. אין לי נתונים מדויקים, אבל גם המערכות הפיננסיות האחרות בחברות הביטוח וקרנות הון סיכון נותנים באופן דומה ולכן אין לכם גישה", אמר.

 

"היום קמות אימפריות מאשראי נדיב"

 

סלומינסקי המשיך להצביע על הבעייתיות בהעדפת הטייקונים על ידי המערכת הבנקאית: "העיוות פה הוא אדיר, כפול. המערכת הבנקאית נותנת ל"עילויים" לא בגלל סיבות כלכליות. קשרים, מערכות יחסים, שמור לי ושמור לך, גיבוי. ניסינו לראות האם יש קריטריונים מדויקים להענקת האשראי.  אולי פורמאלית יש, מעשית - אין. אני לא רוצה לומר מילים קשות, כמו מופקרת ,אז אגיד לא מאוזנת. היום קמות אימפריות שחיו מאשראי נדיב שהבנק נותן, מאג"חים שמוכרים לציבור גם שם בלי פיקוח. בכסף כזה האצבע קלה על ההדק. אתה יכול לחלק דיבידנדים גדולים ומשכורות עצומות. ההתייעלות היא מילה גסה כי צריך לרפד את כל המשפחה וזה כסף ציבורי".

 

ח"כ ניסן סלומינסקי בוועידת "כלכליסט" לעסקים קטנים ובינוניים ח"כ ניסן סלומינסקי בוועידת "כלכליסט" לעסקים קטנים ובינוניים צילום: נמרוד גליקמן

 

"וכשכל אחד ממכם נמצא בצומת הוא חושב אם לקחת סיכון ולוקחים סיכונים בלי חשבון ואנחנו רואים את התוצאות. בסופו של דבר אני חושב, מה אני יעשה? אני יעשה תספורות, הבנקים ימחקו את החובות ובא לציון גואל. אני ממשיך הלאה לנהל את האימפריה. האם הפריווילגיה הזו אצלכם? ממש לא. הכסף שלכם, הסיכון שלכם ואם חס ושלום מישהו נופל הוא נופל. העיוות הזה צריך להפסיק".

 

"יש גרעון היום וצריך לחתוך בבשר החי"

 

סלומיאנסקי הסביר כיצד יש לפעול לדעתו: "הדבר הראשון שעשיתי זימנתי את הרגולטורים לוועדת הכספים כדי שמצב כזה לא יתכן ששני אחוזים מקבלים בלי חשבון ואתם כמעט לא מקבלים. הרגולטורים יותר לא יירדמו. נעקוב בדקדקנות אחרי האשראי שהבנקים נותנים וביותר פרופורציות.

 

יש גרעון היום במדינה וצריך לחתון בבשר החי. לא יעלה על הדעת שארבע חברות במדינה יקבלו 70% מההטבות שהמדינה נותנת. אם המדינה נותנת 5.6 מיליארד הטבות לעסקים, 4 מיליארד מקבלות ארבע חברות במדינה. זה דבר שלא יעלה על הדעת. אותן חברות בשלל התחכמויות מס בסופו של דבר לא משנות כיוון. זה עיוות מטורף והכל באישור המדינה, הם לא עוברים על החוק. גם זה צריך להיפסק".

 

סלומיאנסקי יצא נגד העלאת המע"מ: "במקום זה, מחפשים איפה לקצץ, לעלות את המע"מ, לבטל את המע"מ על פירות וירקות כדי להרוויח עוד קצת, כשפה כלואים כספי אדירים שאם נטפל בהם נכון נוכל לחסוך בדברים הללו. אני מתכוון שהמדינה תלך לכיוון הזה. שתעסוק בשוק השחוק, ברווחים של החברות שלא משלמות ומקבלות, שאוצרות המדינה לא ימכרו בנזיד עדשים, יש שם כסך גדול ובכספים האלו נוכל לתת ערבויות יותר גדולות ואני מקווה שהבנקים יעשו כמו לאומי ובעיקר שלכל אחד ואחד מאיתנו יתנו חיים יותר טובים.

 

אני מפה רץ לוועדה בנושא המע"מ במזומן ששוב בא לעזור לעסקים קטנים כדי שלא יצטרכו לשלם את המע"מ. ביום שהם מוציאים את החשבונית הם משלמים מע"מ ומקבלים רק אחרי 60 יום ואנחנו נעשה שישלו את המע"מ באותו יום".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x