$
גיל הזהב

סכנה: הפנסיה שלכם עלולה להיות רק שליש מהמשכורת האחרונה

הבנת ההבדלים בין חיסכון פנסיוני לחיסכון מסוגים אחרים (פיננסי) יכולה לסייע לכם להקטין את הצניחה ברמת ההכנסה ביום הפרישה לגמלאות

מעין מנלה 08:4827.04.13
נניח שאתם מרוויחים 8,000 שקל בחודש. אתם עובדים קשה והמשכורת שלכם גם עולה ב-1% בכל שנה. התחלתם לחסוך לפנסיה בגיל 40 כי עד אז, למען האמת, לא כל כך חשבתם על זה. אחרי 27 שנות עבודה קשה תצאו לפנסיה וההכנסה שלכם, שהייתה 10,465 בחודש העבודה האחרון, תצלול לפתע ל-3,693 לחודש. תרגישו צלילה ברמת ההכנסה ל-35% בלבד מהמשכורת ערב הפרישה. אם התחלתם לחסוך בגיל 30 הירידה בהכנסה תהיה פחות דרסטית, אבל עדיין, כזאת שכדאי לקחת בחשבון ולהתכונן אליה.

 

החיסכון לפנסיה שונה בהיבטים רבים ומהותיים מחיסכון אחר (פיננסי), חיסכון בבנק או במקומות אחרים. שלום גולן, מנהל מקצועי בתחום הפנסיוני בבנק הפועלים מסביר מהם ההבדלים וממליץ להשלים את החיסכון הפנסיוני עם חיסכון פיננסי כדי למנוע את הנפילה ברמת ההכנסה עת היציאה לגמלאות.

 

 

 

חיסכון לפנסיה נועד להבטיח הכנסה חודשית מיום הפרישה לגמלאות ולמשך כל החיים. אחד ההבדלים העיקריים בין חיסכון פנסיוני לבין חיסכון אחר הוא שהחיסכון הפנסיוני מבטיח קצבה, סכום כסף שאותו מקבלים בכל חודש עד סוף החיים. בחיסכון אחר (פיננסי) הכסף שנצבר ניתן למשיכה בבת אחת בתום התקופה שבחרנו וגם אם מחלקים אותו לחודשים, אין הבטחה לקבלת סכום מסוים ממנו למשך כל החיים. החיסכון לפנסיה לא "משתחרר" בגיל הפרישה אלא מקבלים מתוכו קצבה חודשית.

 

כדי להבטיח הכנסה חודשית במהלך שנות הפרישה קיים בישראל מודל שלושת הרבדים, מסביר גולן. מודל שלושת הרבדים כולל: קצבה בסיסית המשולמת על ידי ביטוח לאומי (רובד ממלכתי), קצבה ממוצרים פנסיוניים המשולמת על בסיס החיסכון הפנסיוני (רובד תעסוקתי), והשלמה המתבססת על החיסכון הפיננסי (רובד פרטי). לכן, מסביר גולן, החיסכון הפרטי נועד גם לאפשר בטווח הארוך לחוסך להגיע לסכום חודשי בעת הפרישה שיהיה קרוב יחסית להכנסה לפני היציאה לפנסיה, כדי לדאוג שלא תהיה נפילה פתאומית ברמת החיים.

 

חיסכון פנסיוני, אילוסטרציה חיסכון פנסיוני, אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

מטרת החיסכון

חיסכון פנסיוני נועד לבטח אותנו מפני סיכוני חיים: סיכון הכרוך במוות מאוחר (הבטחת קצבה לכל החיים), סיכון הכרוך במוות מוקדם (הבטחת קיום לשארים) וסיכון הכרוך באובדן כושר עבודה (הבטחת קיום במקרה של נכות). לשם כך, מסביר גולן, הותאמו מוצרים מיוחדים (קרן פנסיה, ביטוח מנהלים וקופות גמל), אשר "יודעים" לשלם לחוסך קצבה בעת הפרישה לגמלאות. חיסכון פיננסי, לעומת זאת, יכול להיות לכל מטרה כמו חתונה, לימודים, חופשה או דירה. הוא אפשרי במגוון רחב של מוצרים. עם זאת, אפשר להוסיף חיסכון פיננסי שנצבר לתוכנית החיסכון לפנסיה ובכך להגדיל את הסכום שיתקבל בכל חודש בשנות הפנסיה. עושים זאת בהתאם לתיקון 190 לפקודת מס הכנסה שסלל את הדרך להוספת חיסכון פיננסי כהשלמה לחיסכון הפנסיוני. התיקון מאפשר הפקדת סכום חד פעמי וקבלת קיצבה מוכרת פטורה ממס לכל החיים לדוגמא הפקדה של מיליון שקל (ממקורות פיננסיים) תאפשר פנסיה לכל החיים של כ-5,000 שקל.  

 

הטבות

לאור מטרתו של החיסכון הפנסיוני זוכה חיסכון זה לעידוד המדינה, מסביר גולן. המשמעות היא הטבות מס בשלב ההפקדה, פטור ממס רווחי הון במהלך תקופת החיסכון והטבות מס בעת קבלת הקצבה. לעומת זאת, חיסכון פיננסי אינו זכאי להטבות מס ואף חייב במס רווחי הון.

 

 

תשואה

חיסכון פנסיוני מושקע בשוק ההון באמצעות מסלולי השקעה. ישנו מגוון גדול של מסלולי השקעה שמוצעים הגופים המנהלים את הכספים. יחד עם זאת, בקרנות הפנסיה 30% מהחיסכון מושקע באיגרות חוב שנושאות תשואה של 4.86% צמוד מדד. מטרת ההשקעה הזאת היא לשמור שחוסכים לא יאבדו את כל כספי הפנסיה שלהם בגלל תנודתיות בשוק. בחיסכון פרטי (פיננסי) לעומת זאת, יש מגוון רחב יותר של אפשרויות וביניהן גם תוכניות חיסכון עם ריבית קבועה.

 

דמי ניהול

אנחנו משלמים סכום מסוים מתוך החיסכון שלנו לחברות שמנהלות את הכספים בצורת דמי ניהול. החברות המנהלות, מסביר גולן, נדרשות לנהל באופן שוטף את ההשקעות ודמי הניהול הם המקום לכיסוי ההוצאות ולרווח. בחיסכון שאינו פנסיוני קיימים מוצרים בהם דמי הניהול הם פועל יוצא של הפעולות שנעשות בפועל ומוצרים בהם "דמי הניהול" מגולמים בריבית המוצעת לחוסך.

 

מוצרים

חיסכון פנסיוני אפשרי בשלושה סוגים של מוצרים: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים וקופת גמל (קרן השתלמות היא גם מוצר פנסיוני וגם מוצר פיננסי). החיסכון הפיננסי לעומת זאת, אפשרי במגוון רחב של מוצרים כגון: תוכנית חיסכון, קרן נאמנות, תעודת סל, מניה, אגרת חוב, פיקדון, מוצר מובנה ומט"ח.

 

מקורות

מקורותיו של החיסכון הפנסיוני הם בהפקדות של העצמאי או השכיר ומעסיקו על בסיס ההכנסה או השכר בהתאמה. קיימים שיעורים מוגדרים מהשכר ותקרות לצרכי הטבות המס שניתנות לחיסכון. החיסכון הפיננסי לעומת זאת מתבסס על ההכנסה הפנויה של החוסך ועל רצונו לייעד חלק מהכספים למטרה מסוימת. לדוגמא "שמים בצד" בכל חודש 100 שקל לחיסכון להחלפת מכונית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x