$
הכסף

בהראל נערכים לדעיכת EMI: עובדים יפוטרו ואחרים ישתלבו בחברה האם

הגבלות בנק ישראל על שיעור המימון לרכישת דירה, שאושרו בסוף השבוע, ימנעו ממבטחת המשכנתאות EMI לקבל בקשות חדשות

שניר הנדלר 06:5504.11.12

המפקח על הבנקים דודו זקן שלח בסוף השבוע לבנקים הוראה סופית בעניין הגבלת שיעור המימון לרכישת דירה. בכך למעשה נכנסות לתוקפן הוראות בנק ישראל, שיגבילו לראשונה את המימון שרשאים הבנקים לתת לרוכשי דירה. לרוכשי דירות להשקעה המימון יהיה מוגבל ל־50% ממחיר הדירה, רוכשי דירה ראשונה יוכלו לקבל הלוואה בשיעור של עד 75%, ומשפרי דיור - עד 70% ממחיר הדירה.

 

אולם, בעקבות פגישה שקיים זקן עם הוועדה המייעצת הכוללת את נציגי הבנקים ומשרד האוצר, הוחלט להכניס שלושה סייגים להוראה הסופית: ההגבלות החדשות לא יחולו על צרכני נדל"ן המעוניינים למחזר משכנתא במקרים שבהם סכום ההלוואה הממוחזרת קטן מהיקף המשכנתא המקורית; החרגת משכנתאות שניתנות מכספי המדינה לאוכלוסיות מיוחדות, למשל חלק מהעולים החדשים; רוכשי דירה שחתמו על חוזר לפני 1 בנובמבר וקיבלו אישור עקרוני למשכנתא יוכלו ליטול משכנתא במינוף גבוה מ־70%–75%, בתנאי שיחתמו על המשכנתא עד סוף 2012.

 

 

מי שתיפגע מאישור ההוראה היא מבטחת המשכנתאות EMI, החברה־הבת של חברת הביטוח הראל, שרכשה אותה ב־2009 ב־135 מיליון שקל. בהראל קיוו שהדיונים של בנק ישראל עם הוועדה המייעצת יולידו הקלות שיאפשרו ל־EMI להמשיך לפעול במתכונתה הנוכחית, אך אישור ההוראה יגרום לכך שהכנסותיה של מבטחת המשכנתאות יהיו אפסיות.

עד עתה, כשבנק העניק משכנתאות בהיקף של יותר מ־70%–75% מערך הנכס, הוא ביקש מהלקוח לבצע ביטוח משכנתא ב־EMI, שהיא החברה היחידה העוסקת בתחום זה בישראל. התשלום ל־EMI, הפרמיה, נעשה על ידי הבנק ביום לקיחת המשכנתא, ועומד על לא יותר מ־4% מהיקף ההלוואה. הבנק מוסיף את סכום התשלום שהועבר ל־EMI לסכום ההלוואה ופורס אותו לתשלומים. במקרה שבו הלקוח אינו עומד בתשלומים, הבנק מעקל את הדירה, וביום מכירתה EMI מעבירה לו את הפער בין שווי המשכנתא ותשלומים נוספים לבין מחיר המכירה.

 

המפקח על הבנקים, דודו זקן המפקח על הבנקים, דודו זקן צילום: מיקי אלון

 

כניסת הוראת בנק ישראל לתוקף תביא את EMI בניהולה של צילה דסקל למצב של "ראן־אוף" - שבו היא אינה מקבלת בקשות חדשות לביטוחי משכנתא, אך תמשיך לתמוך בתיקי הביטוח שיצטברו אצלה עד לרגע שצרכני נדל"ן לא יורשו ליטול משכנתאות במינוף גבוה (סוף דצמבר), ותחסל את פעילותה בהדרגה עד לסיום התחייבויותיה - בעוד כ־30 שנה. חלק מעובדי EMI יפוטרו, אחרים ישולבו בפעילויות אחרות בהראל, ובודדים יישארו לעבוד ב־EMI.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x