שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
צעירים

חוסכים בקופות קטנות יוכלו למשוך את כספם ללא קנס

ביותר מ־50% מחשבונות הגמל צבורים פחות מ־5,000 שקל. המפקח על הביטוח גם יאפשר למנהלי קופות הגמל לגבות דמי ניהול מינימליים של 108 שקל בשנה מהחוסכים

רחלי בינדמן 08:2918.10.12

המפקח על הביטוח, פרופ' עודד שריג, פרסם אתמול טיוטת תקנות שמטרתן לצמצם את שכיחות החשבונות הקטנים בקופות הגמל שעלויות הניהול שלהן לא כלכליות למנהלי הגמל. התקנות קובעות לראשונה רף מינימלי לדמי ניהול בקופות הגמל, של 9 שקלים לחודש לחוסך (108 שקל בשנה), אך במקביל הן יאפשרו לבעלי קופות גמל קטנות ולא פעילות (שאינן מבצעות הפקדות שוטפות), המנהלות עד 5,000 שקל, למשוך את הכספים מחשבונות אלה ללא קנס. נוסף על כך, תינתן זכות לאותם לקוחות למזג כמה חשבונות קטנים לחשבון אחד. התקנות לא חלות על קרנות ההשתלמות. 

לפי נתוני האוצר, ביותר מ־50% מחשבונות החוסכים בקופות הגמל יש יתרות הנמוכות מ־5,000 שקל. במצטבר, מדובר בקופות המנהלות כ־327 מיליון שקל (2%) מהנכסים המנוהלים היום בקופות התגמולים. החוסכים בקופות אלה משלמים היום את תקרת דמי הניהול החוקית - 2%, מאחר שאין ביכולתם להתמקח עם בית ההשקעות על גובה דמי הניהול בגלל הסכום הנמוך המנוהל.

 

רבים מהחוסכים בקופות קטנות אלה לא יודעים על עצם קיומן, מאחר שקופות אלה נפתחו ונסגרו לאחר פרקי זמן קצרים עם סיום ההעסקה במקום עבודה. חלון ההזדמנויות למשיכת הכספים הוא של שנה מינואר 2013, וגביית דמי הניהול המינימליים תחל רק ביולי 2013, כדי לאפשר לאותם חוסכים להקדים ולמשוך את הכספים מהקופות הקטנות. אגף שוק ההון ידרוש מגופי הגמל ליידע את הלקוחות הללו על האפשרות למשוך את הכספים ללא קנס בדו"ח השנתי שצפוי להגיע לבתי הלקוחות במרץ 2013.

 

בפברואר האחרון אושרה הרפורמה בשוק הגמל, ולפיה תקרת דמי הניהול שניתן לגבות תרד ל־1.05%, במקום 2% כיום. הרפורמה צפויה לחסוך מאות שקלים בשנה לחוסכים עם חסכונות של עשרות אלפי שקלים ומעלה בקופות הגמל.

 

אולם במסגרת הרפורמה הוחלט לתת "סוכריה" גם למנהלי קופות הגמל, שהכנסותיהם צפויות להיפגע בעשרות מיליוני שקלים - לאפשר להם לגבות דמי ניהול מינימליים. זאת, בגלל שלמנהלי קופות הגמל אין הצדקה כלכלית לנהל קופות קטנות של אלפי שקלים בתקרת דמי הניהול החדשה.

 

קביעת תקרת דמי הניהול המינימלית פוגעת בלקוחות שמחזיקים ביתרת צבירה הנמוכה מ־10,200 שקל בקופות גמל לא פעילות, מאחר שדה פקטו, בשל דמי הניהול המינימליים הם ישלמו דמי ניהול הגבוהים מהתקרה החדשה - 1.05%. לדוגמה, חוסך המחזיק ביתרה צבורה של 4,000 שקל ישלם דמי ניהול שנתיים של 108 שקל, המהווים דמי ניהול של 2.7%. מי שמחזיק קופת גמל עם 1,000 שקל בלבד ישלם דמי ניהול שנתיים של 11%.

 

כעת התקנות מאפשרות ללקוחות אלה למשוך את כספם בקופות הלא פעילות ללא מס. עם זאת, חוסכים עם יתרות צבורות של 5,000–10,000 שקל לא יוכלו למשוך את כספם ללא קנס וייאלצו לשלם דמי ניהול מינימליים של 108 שקל בשנה, הגבוהים מהתקרה החוקית החדשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x