$
דמי ניהול - החיסכון

כמה יחסוך אופיר ירון אם יעבור לתוכנית פנסיה אחרת?

ירון עובד כמנהל פרויקט במיקור חוץ בחברת תוכנה במרכז הארץ ומתגורר בתל אביב. עד הפנסיה ישלם דמי ניהול בגובה 427,588 שקל

הדס שפר 07:0314.02.12
אופיר ירון (36), נשוי ואב לשתיים, עובד כמנהל פרויקט במיקור חוץ בחברת תוכנה במרכז הארץ, מתגורר בתל אביב. עד הפנסיה ישלם דמי ניהול בגובה 427,588 שקל, שמהם יוכל לחסוך 90,443 שקל אם יעבור לתוכנית אחרת.

 

איך זה קורה: החיסכון של ירון מפוצל לשתי תוכניות של ביטוח מנהלים.

כשליש מופרש לביטוח מנהלים משנת 2000 של חברת הפניקס עם דמי ניהול של 0.6% מהצבירה ו־15% מהרווחים. היתר מופרש לפוליסה של חברת כלל מ־2003 בדמי ניהול של 0.9% מהצבירה ו־8%–10% מההפקדה (יורדים עם השנים). שיעורי ההפקדה נחלקים באופן הבא: 8.33% המעביד מפריש לפיצויים, 5% המעביד מפריש לתגמולים ו־5% העובד מפריש לתגמולים. ירון אמור להגיע בגיל פרישה לקצבה המהווה כ־48% משכרו הנוכחי.

 

דבר החוסך: "אני ממשיך עם אותו סוכן בזכות היחס האישי. הוא יזם שינוי בפוליסה והסביר את היתרונות שלו. בעקבות התעוררות הנושא בתקשורת ובזכות יוזמות חברי הכנסת החלטתי לבדוק אם התוכנית שלי אופטימלית".

 

דבר היועץ: "לירון שתי תוכניות של ביטוח מנהלים. זאת שבהפניקס הנה מהמהדורה שבה מקדם החלוקה נמוך משמעותית מהנהוג כיום. דמי הניהול בה גבוהים יחסית ו־10% ממנה מוקצים באופן קבוע לביטוח חיים יקר שמקטין את החיסכון. בתוכנית השנייה שלו יש תנאים פחות טובים עם פער של כ־20% בקצבה בין שתי התוכניות. זה מצב לא נדיר, שפוליסות פחות טובות נותרו על 'טייס אוטומטי' ובחוסר הקפדה, ובשל אי־תחזוקת תיק פנסיוני נאות (ואף אולי עירוב אינטרסים) הפנסיה של אופיר נפגעת קשות, בלי קשר לדמי ניהול אלא רק בשל חוסר טיפול וחוסר אופטימיזציה משווע. החיסכון לאופיר יהיה גדול מאוד בעיקר הודות לשימוש מושכל יותר במכשירים פנסיוניים מתאימים וכדאיים יותר. בניהול נכון ירון יוכל להגדיל את הקצבה בגיל הפרישה ל־57.48% משכרו הנוכחי".

 

דבר החוסך לאחר הייעוץ: "בזמן האחרון התחלתי לקבל ייעוץ משני מסוכנת נוספת. אני מופתע מההמלצות ואקבע פגישה עם הסוכן שלי כדי להתאים את ההמלצות לתוכנית הפנסיונית שלי".

 

הייעוץ הפנסיוני ניתן ע"י אבי אייכלר מירב הפנסיה MPC

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x