$
דמי ניהול - החיסכון

כמה תחסוך אליה סטסנקו אם תעבור לתוכנית פנסיה אחרת?

סטסנקו היא מהנדסת במשרד תכנון ובנייה שמתגוררת ברעננה. עד הפנסיה היא תשלם דמי ניהול בגובה 166,940 שקל

הדס שפר 07:0507.02.12
אליה סטסנקו (39), נשואה ואם לשניים, מהנדסת במשרד תכנון ובנייה, מתגוררת ברעננה. עד הפנסיה תשלם דמי ניהול בגובה 166,940 שקל (מהם תוכל לחסוך 63,767 שקל אם תעבור לתוכנית אחרת).

 

איך זה קורה: סטסנקו חוסכת בביטוח מנהלים של כלל מ־1999, בדמי הניהול של 0.6% מהצבירה ו־15%

מהרווחים. שיעורי ההפקדה נחלקים באופן הבא: 8.33% המעביד מפריש לפיצויים, 5% המעביד מפריש לתגמולים ו־5% העובד מפריש לתגמולים. בסך הכל סטסנקו אמורה להגיע בגיל פרישה לקצבה המהווה כ־50% משכרה הנוכחי.

 

דבר החוסכת: "התוכנית שלי אמורה להיות טובה. המעסיק שלי ניסה לבחור את הטוב ביותר עבורנו, העובדים, כך שכאשר חתמתי הייתי רגועה גם בעניין אובדן כושר עבודה. באופן כללי לא התעמקתי בנושא הפנסיה ודמי הניהול, כי זה תמיד היה נראה לי משהו קבוע שיש לכולם ואין מה לעשות עם זה, אבל מתברר שזה לא כך".

 

דבר היועץ: "לסטסנקו יש פוליסה ממהדורה שבה מקדם הקצבה אינו תלוי גיל, ומהווה יתרון אטרקטיבי במיוחד מול החלופות היום. המלצתי היא להמשיך להפקיד בפוליסה זו עד היציאה לפנסיה ולא לוותר עליה. בתוכנית זו, דמי הניהול מהצבירה הם במתכונת כפולה - 0.6% - וישנם דמי ניהול משתנים בשיעור של 15% מהרווחים. אין בתוכנית דמי ניהול מההפקדה, אולם העלות החודשית 'מעורבלת' בתוך עלות ביטוח החיים הקיים, שמהווה 15% מסך ההפקדה החודשית. בפוליסה קיימים שני תעריפי ביטוח שונים, והאחד יקר מהאחר פי 3.5. הייתי ממליץ לסטסנקו להפריד את הביטוח היקר, המעיק על החיסכון שלה בפוליסה. אף שהדבר אינו עניין של מה בכך, קיימות דרכים לעשות זאת. כך תוכל סטסנקו לחסוך כ־64 אלף שקל על דמי הניהול, ולהגדיל את הקצבה החודשית שלה ל־54.17% משכרה הנוכחי".

 

דבר החוסכת, לאחר הייעוץ: "אני אפנה את הדברים למעסיק שלי. בשנה האחרונה התחלתי להתעניין בנושא יותר לעומק, אבל לא ידעתי מה לעשות ולמי לפנות. אני שמחה לדעת שאפשר לשפר את התנאים, נפתחה לי דלת ואעשה מה שצריך".

 

הייעוץ הפנסיוני ניתן ע"י אבי אייכלר מירב הפנסיה MPC

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x