$
דמי ניהול - החיסכון

כמה יחסוך אושרי פרינטי אם יעבור לתוכנית פנסיה אחרת?

אושרי פרינטי, מהנדס תמיכה בחברת הייטק, ישלם עד הפנסיה דמי ניהול בגובה 1,074,890 אלף שקל. כמה הוא יכול לחסוך?

הדס שפר 08:3731.01.12
אושרי פרינטי (27), רווק, עובד כמהנדס תמיכה בחברת הייטק, מתגורר בפתח תקווה. עד הפנסיה ישלם דמי ניהול בגובה 1,074,890 שקל (מהם יוכל לחסוך 801,850 שקל אם יעבור לתוכנית אחרת).

 

איך זה קורה: פרינטי חוסך שליש משכרו בקרן הפנסיה המקיפה "הראל גילעד פנסיה" של הראל, בדמי הניהול המרביים של 6% מההפקדה ו־0.5% מהצבירה. בנוסף, שני שלישים מהשכר הוא חוסך בביטוח מנהלים "הראל more למנהלים" של הראל, עם דמי ניהול מרביים של 2% מהצבירה וללא דמי ניהול מההפקדה. שיעורי ההפקדה נחלקים באופן הבא: 8.33% מפריש העובד לתגמולים, 5% מפריש המעביד לתגמולים ו־5% מפריש המעביד לפיצויים. בסך הכל אמור פרינטי להגיע בגיל פרישה לקצבה המהווה כ־71% משכרו הנוכחי.

 

אושרי פרינטי אושרי פרינטי צילום: עמית שעל

 

דבר החוסך: "התחלתי לעבוד בתחום ההייטק בגיל צעיר וכשהיועץ הפנסיוני הציע את המסלול ה'טוב ביותר', פשוט הנהנתי. כיום אני מבין שזוהי מפלצת אשר מעולם לא היו לי הכלים להתמודד מולה".

 

דבר היועץ: "לפני שפרינטי החל לעבוד אצל מעסיקו הנוכחי היתה ברשותו אותה פוליסת ביטוח בדיוק, אך פרינטי בחר להמשיך בפוליסה גם לאחר שהחל לעבוד אצלו ומכאן שהעלות 'הוקפצה' ב־67% ועומדת כיום על המקסימום האפשרי". אם יעבור לתוכנית מתאימה וזולה יותר, יחסוך פרינטי כ־801 אלף שקל וישלם דמי ניהול של 273,040 שקל בלבד. כמו כן, הוא יגדיל בכך את הקצבה החודשית שלו ל־99.12% משכרו הנוכחי. המקרה של פרינטי הוא דוגמה קלאסית לשיווק פנסיוני בעייתי, שהרגולטור צריך להתמודד מולו לא רק באמצעות הורדת דמי ניהול, אלא גם בצעדים יותר עמוקים. מבנה החיסכון שלו אינו אופטימלי, יקר באופן ניכר ואינו הכדאי ביותר עבורו, ולו היה נעזר ביועץ אובייקטיבי, היה יכול לחסוך ממון רב ביותר. מאחר שהפערים בין דמי הניהול הנוכחיים של פרינט לאלו שבכוחו להשיג הם בממדים פנטסטיים, והתוצאה נראית דמיונית, ביצעתי בחינה חוזרת ונשנית של הנתונים לפי הדו"חות מאת הגופים הפנסיונים שהוצגו בפניי. ואכן, התוצאות חזרו על עצמן בערכים המצוינים כאן".

 

דבר החוסך, לאחר הייעוץ: "אני שמח שפניתי אליכם כדי לקבל תמונה אובייקטיבית. אשמח להיעזר בייעוץ שסיפקתם ועם עוד עמיתים ממקום העבודה לנקוט את האמצעים הרלבנטיים למען שיפור התנאים".

 

בהראל ביקשו שלא להתייחס לנתונים.

 

הייעוץ הפנסיוני ניתן ע"י אבי אייכלר מירב הפנסיה MPC

בטל שלח
    לכל התגובות
    x