$
דמי ניהול - החיסכון

כמה תחסוך חגית כץ אם תעבור תוכנית פנסיה?

כץ, רכזת בטיחות בחברת מפעת לפינוי ושינוע פסולת, תשלם עד הפנסיה דמי ניהול של 117.3 אלף שקל. כמה היא יכולה לחסוך?

הדס שפר 07:0422.01.12
חגית כץ (40), גרושה + 2, עובדת כרכזת בטיחות בחברת מפעת לפינוי ושינוע פסולת, מתגוררת בכפר סבא. עד הפנסיה תשלם דמי ניהול בגובה 117,361 שקל, מהם תוכל לחסוך 88,300 שקל אם תעבור לתוכנית אחרת

 

איך זה קורה: כץ חוסכת בביטוח מנהלים של מנורה מ־2007. היא משלמת דמי ניהול בגובה 3.5% מההפקדה ו־1.5% מהצבירה. שיעורי ההפקדה נחלקים באופן הבא: 5% המעביד מפריש לפיצויים, 5% המעביד מפריש לתגמולים ו־5% העובדת מפרישה לתגמולים. בגיל פרישה, הקצבה תהווה כ־33% משכרה הנוכחי של כץ־המאירי.

 

דבר החוסכת: "אני לא יודעת הרבה על החיסכון הפנסיוני שלי. עשיתי את ביטוח המנהלים לפני שש שנים כשהתחלתי לעבוד, נפגשתי עם הסוכן מטעם העבודה שלא הסביר מה המסלול ובמה זה כרוך, והאמת היא שאני לא כל כך מבינה את התחום".

 

חגית כץ-המאירי. "לא יודעת הרבה על החיסכון הפנסיוני שלי" חגית כץ-המאירי. "לא יודעת הרבה על החיסכון הפנסיוני שלי" צילום: נמרוד גליקמן

 

דבר היועץ: "ב־2008 קבע הרגולטור כי לא יפעלו קופות גמל הוניות, אלא יהיו שני סוגים של קופות גמל לקצבה: 'קופה משלמת' — משלמת קצבה ישירות לזכאים, ו'קופת גמל לא משלמת' שלא ניתן למשוך ממנה כספים שנצברו בה (למעט כספים ממרכיב הפיצויים), אלא באמצעות העברתם לקופת גמל המשלמת קצבה.

 

"התוכנית של כץ היא מסוג 'קופה לא משלמת', כלומר, בעת הפרישה אם תרצה להמיר את החלק שחסכה עד 2008 לתוכנית של קבלת קצבה, היא תיאלץ לשלם דמי ניהול גבוהים יותר מאלו שהיתה משלמת בתוכנית 'קופה משלמת'.

"אולם, הבעיה המהותית יותר בתוכנית החיסכון שלה היא חוסר התאמתה לחוסכת בעליל. אם תעבור מביטוח המנהלים לחיסכון בקרן פנסיה, היא תוכל לחסוך כ־88 אלף שקל בדמי הניהול ולשלם 29,061 שקל בלבד. כך היא גם תגדיל את הקצבה ל־41.88% מהשכר. באפשרותה להעדיף תוכנית משלמת לקצבה בעלויות נמוכות משמעותית, ליהנות מכיסויים ביטוחיים בעלויות נמוכות יותר ולהגדיל את הצבירה לפרישה ואת הקצבה החודשית באופן ניכר".

 

דבר החוסכת, לאחר הייעוץ: "לשמוע שהעמלות כל כך גבוהות ונוגסות לי בחיסכון לזקנה - זה דבר שבאמת חייבים לעשות איתו משהו. אני בטוחה שאפעל בעניין, אגש לסוכן הביטוח ואולי באמת אעבור לתוכנית אחרת, כי מ־33% מהמשכורת אי אפשר באמת להתקיים".

 

הייעוץ הפנסיוני ניתן ע"י אבי אייכלר מירב הפנסיה MPC

בטל שלח
    לכל התגובות
    x