$
דמי ניהול - החיסכון

רווח נקי: כמה תחסוך עינת לוי אם תעבור לתוכנית פנסיה אחרת?

לוי (30), רווקה, בודקת תוכנה בחברת הייטק בתל אביב, מתגוררת בירושלים. עד הפנסיה תשלם דמי ניהול בגובה 283,042 שקל. אם תעבור לתוכנית אחרת תוכל לחסוך 174,000 שקל

הדס שפר 08:2612.01.12
עינת לוי (30), רווקה, בודקת תוכנה בחברת הייטק בתל אביב, מתגוררת בירושלים. עד הפנסיה תשלם דמי ניהול בגובה 283,042 שקל (שמהם תוכל לחסוך 174,000 שקל אם תעבור לתוכנית אחרת).

 

איך זה קורה: המשכורת של לוי מפוצלת לשתי תוכניות - קצת יותר ממחצית מהשכר מופרשת לביטוח מנהלים

של הפניקס, שעליו היא משלמת דמי ניהול של 4% מההפקדה ו־1.25% מהצבירה. היתרה, קצת פחות ממחצית מהשכר, מופרשת לקרן הפנסיה "הפניקס פנסיה", שעליה היא משלמת דמי ניהול מקסימליים - 6% מההפקדה ו־0.5% מהצבירה. ההפקדות של לוי נחלקות באופן הבא: 8.33% המעביד מפריש לפיצויים, 5% המעביד מפריש לתגמולים ו־5% העובד מפריש. בסופו של דבר, לוי אמורה להגיע בגיל פרישה לקצבה המהווה כ־50.39% בלבד משכרה הנוכחי.

 

דבר החוסכת: "האמת היא שאני לא יודעת הרבה על החיסכון הפנסיוני שלי. אין לי מושג כמה דמי ניהול אני משלמת ואני לא יודעת מה תחזית החיסכון לפנסיה. אני חושבת שכשישבתי עם הסוכן של מקום העבודה, הוא הציג את הדברים שנראו לי אז די ברורים ואני מניחה שחתמתי על משהו שנראה לי הגיוני. אני זוכרת שהוא הציע לחלק את המשכורת לביטוח מנהלים ולפנסיה, כדי לא לשים את כל הביצים בסל אחד וזה נראה לי הגיוני. אני לא יודעת להסביר את ההבדלים בין ביטוח המנהלים והפנסיה. אני מאמינה שהוא לא יצר תוכנית מיוחדת בשבילי, אלא שקיבלתי מוצר אחיד שהוא נתן לכולם ושהוא האופטימלי".

 

דבר היועץ: "התמהיל בין התוכניות של לוי אינו אופטימלי כלל. העלויות שהיא משלמת הן סטנדרטיות ואפילו גבוהות, והיא יכולה לשפר את החיסכון ואת ההגדרות הביטוחיות באופן ניכר כתוצאה מייעוץ פנסיוני אובייקטיבי והפחתת דמי הניהול. כך, היא תוכל לחסוך 174 אלף שקל בתשלומי דמי הניהול, כלומר לשלם 108 אלף שקל ולהגדיל את הקצבה ל־70.38% משכרה הנוכחי כיום".

 

דבר החוסכת, לאחר הייעוץ: "וואו, 300 אלף שקל לדמי ניהול? זה בערך 2 חדרים שתכננתי לבנות בדירה שעוד לא קניתי. לא ייאמן. זו ממש חוצפה. הבעיה היא שאני לא מבינה בזה הרבה, אני מניחה שעכשיו אני אנסה להיכנס לעניינים יותר ולבדוק את הדברים, אבל כל הנושא הזה לא ממש ברור".

 

הייעוץ הפנסיוני ניתן על ידי אבי אייכלר מחברת MPC - מירב הפנסיה בע"מ

 

כך תוכלו גם אתם לחסוך - לחצו כאן

 

מעוניינים להשתתף במדור? פנו ל- mail@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x