$
הכסף

סקר: מה צריכים הישראלים כדי להיות מאושרים? עוד 1,320 שקל בתלוש המשכורת

מסקר שנערך ע"י מכון דחף עבור מכון ירושלים לחקר שווקים, עולה כי אנשים נשואים חווים גידול קטן יותר באושר כשהכנסתם עולה, בשל הצורך לחלוק אותה עם בן או בת הזוג. עוד מהסקר: דתיים מאושרים יותר

קורין סאור 14:0125.03.09

האם הישראלים מאושרים? אם כן, מה מסב להם הכי הרבה אושר? אלה השאלות שהציבו בפני 1,006 משתתפים מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל כחלק מסקר על אושר שנערך בידי מכון דחף עבור מכון ירושלים לחקר שווקים (JIMS). המשתתפים נשאלו לגבי מידת האושר שחשים בחייהם בכלל ובחיי הנישואים שלהם, אם היו נשואים.

 

על פי הסקר, 30% מהישראלים מאושרים מאוד ו-56% מאושרים בחייהם. מתוך המשתתפים הנשואים במדגם (717), 53% היו מאושרים מאוד בנישואיהם ועוד
44% מאושרים בהם.

 

באופן לא מפתיע, אנשים בעלי הכנסה גבוהה יותר נטו להיות מאושרים יותר. בממוצע, הגדלת ההכנסה ב-1,320 שקל הגבירה משמעותית את הנטייה המובהקת להיות מאושר ב-2.3%.

 

אולם, למרבה ההפתעה, עבור אדם נשוי, אותו גידול בהכנסה מגדיל את סיכוייך להיות מאושר בפחות מאחוז. הנישואים מגדילים את האושר, אך היות ואנשים נשואים חייבים להתחלק בהכנסותיהם עם בן או בת-הזוג, הם חווים גידול פחות באושר כשהכנסתם עולה.

 

עולים מאושרים יותר מצברים

 

תוצאה מפתיעה נוספת היא שעולים נוטים להיות מאושרים יותר מאשר צברים וותיקים, לאחר סינון השפעות ההכנסה בשתי הקבוצות. אם אתה יליד ישראל, סיכוייך להיות מאושר פוחתים ב-8%. תוצאה זו היא ייחודית. רוב סקרי האושר שנערכו במדינות אחרות מצאו כי אוכלוסיית המהגרים היא בדרך כלל מאושרת פחות מהאוכלוסייה הילידית.

 

לרוב מסבירים זאת בכך שלרשות מהגרים רשת חברתית קטנה יותר והם מתמודדים עם הבדלי תרבויות. ייתכן והעובדה שמהגרים בוחרים לגור בישראל בעיקר מתוך מניעים אידיאולוגיים ודתיים יותר מאשר חתירה אחרי הזדמנויות כלכליות, מסבירה את ייחודיות התוצאה הזו.

 

דתיים מאושרים יותר מחילונים

 

למעשה, הסקר גילה כי ככל שההגירה נבעה יותר מבחירה, כך גבר אושרו של המהגר. עולים ממדינות מערביות הם המאושרים ביותר - בממוצע יש להם 13.5% סיכוי משופר להיות מאושרים יותר לעומת הצברים, אך למהגרים מבריה"מ לשעבר הסיכוי להיות מאושר עולה רק ב-5.8% על ישראלים ילידי הארץ.

 

תוצאות הסקר גם הוכיחו שגברים נוטים להיות יותר מאושרים מנשים, ושהדתיים נוטים להיות יותר מאושרים מהחילונים. עם זאת, תוצאות אלו לא היו מובהקות סטטיסטית.

 

הכותבת היא מנהלת מכון ירושלים לחקר שווקים

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x