$
הכסף

אוצר החייל: הלוואות לעסקים בהיקף של מיליארד שקל

בנק אוצר החייל זכה באחרונה בשלושה מכרזים במסגרת התוכנית להאצת המשק. "עיקר האשראי יתמקד בתמיכה ובהצלת עסקים", אומר מנכ"ל הבנק ישראל טראו

רונית גודמן 08:4616.02.09

"למרות המצב הקשה וההערכה שהמשק מתכווץ, אנחנו מתכוונים לדבוק באסטרטגיה של צמיחה", אומר בראיון ל"כלכליסט" מנכ"ל בנק אוצר החייל, ישראל טראו. "נוכל לעשות זאת באמצעות הרחבת הפעילות עם כוחות הביטחון ובאמצעות מתן אשראי. אנחנו מאמינים שבאמצעות קרנות הסיוע לעסקים נוכל להעמיד

ב־2009 אשראי בשיעור כולל של יותר ממיליארד שקל", הוא מוסיף. טראו מונה לתפקיד בקיץ 2006, כשבוע לאחר שצדיק בינו קיבל אישור לרכישת הבנק ולצירופו לקבוצת הבינלאומי, שרכש מהפועלים 68% מאוצר החייל.

 

בנק אוצר החייל זכה באחרונה בארבעה מכרזים, בהם שלושה במסגרת תוכנית האוצר להאצת המשק: קרן למתן אשראי לעסקים בינוניים בהיקף של 400 מיליון שקל, קרן לעסקים קטנים בהיקף של 540 מיליון שקל, קרן המיועדת ליצואנים בהיקף של 400 מיליון שקל, וכן קרן אשראי שאינה במסגרת התוכנית ומיועדת ליישובי עוטף עזה, בהיקף של 62 מיליון שקל.

 

האם ערבות המדינה בקרנות השתנתה בעקבות ההאטה והמשבר?

"לא. למרות המצב, ערבות המדינה נשארה על שיעור של 70% מסך ההלוואה, למעט בקרן שמיועדת לתושבי עוטף עזה ושדרות, שבה גדלה הערבות ל־85%. ברוב הקרנות נשאר שיעור ההשתתפות (המינוף) של המדינה בהלוואה על 16%. בקרן החדשה לעסקים בינוניים גדל שיעור השתתפות ל־19.9%". לדברי טראו, ההערכות בבנק הן שב־2009 יגדל הביקוש להלוואות במידה ניכרת: "כיום מתמקד האשראי בתמיכה ואף בהצלת עסקים, ופחות בפיתוח עסקים חדשים".

 

יותר אזרחים

 

בחודש שעבר זכה הבנק במכרז למתן שירותים והלוואות מסובסדות לכוחות הביטחון ולהמשך הפעלת סניפי הבנק בבסיסי צה"ל בשבע השנים הבאות. אוכלוסיית משרתי הקבע מונה כ־80 אלף איש, שהם כ־40% מ־200 אלף לקוחות הבנק והם נחשבים ללקוחות יציבים ולבעלי שכר גבוה מהממוצע במשק. הבנק מפעיל 48 סניפים ברחבי הארץ, בהם 14 סניפים בבסיסי צבא - בעיקר חיל האוויר. חבר משרתי הקבע מחזיקים ב־24% מהבנק וקופות הגמל של עובדי התעשייה האווירית מחזיקות ב־8%.

 

מהן תוכניות הצמיחה במגזר?

"הזכייה מאפשרת לנו לעבות ולבסס את החדירה לאוכלוסייה זו", אומר טראו, "אנחנו מתכננים לפתוח עוד סניפים בבסיסי הצבא ומחוצה להם מ־2010. אנו לא מרגישים שמיצינו את יכולת החדירה לאוכלוסיית הביטחון, ולראיה כל שנה מצטרפים אלפי אנשי קבע חדשים".

 

מה תוכנית העבודה הכללית?

"למרות שמו, הבנק גדל וצומח גם בקרב האוכלוסייה האזרחית. יש לנו הסכמים עם יותר מ־230 חברות, כגון עובדי התעשייה הצבאית, עובדי בתי חולים, חברות הייטק ותעשיית הקלינטק ועוד. תוכנית העבודה לשנים הקרובות היא להרחיב את האזרוח של לקוחות הבנק, באמצעות הרחבת הפעילות למעגל בני המשפחות של אוכלוסיית כוחות הביטחון, ולהמשיך איתה גם לאחר הפרישה. כמו כן אנו מתכוונים להרחיב את ההתמקדות בעסקים קטנים ובינוניים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x