שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המלצות ואזהרות

"HOT רוצה להכות בחברות הסלולר כדי למנוע תחרות בטלוויזיה"

לאומי שוקי הון על עסקת HOT וגולן טלקום: "אם HOT מעכבת את ההתאוששות של שוק הסלולר, היא גם מערערת את הביטחון והיכולת של סלקום ופרטנר להשקיע סכומים גדולים בתכני TV שיהוו איום". רוסאריו: "מי שממליץ להיפטר ממניות הסלולר טועה ומטעה"

גיל קליאן 12:0013.06.16

מניות סלקום ופרטנר יורדות היום (ב') על רקע ההודעה המפתיעה של גולן טלקום, לפיה תהפוך למפעיל וירטואלי על רשת HOT.

 

כעת השוק מפרש את המהלך של גולן כחדשות רעות עבור חברות הסלולר הוותיקות, אך לדברי ערן יעקובי, מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר, מדובר דווקא בחדשות טובות לענף. לדברי יעקובי: "קריאת ההודעה בתוספת תגובת גולן טלקום על הישארותה כחברה עצמאית מחוללת תחרות, נראית על פניו כמכה עבור סלקום ופרטנר, אולם אנו טוענים שההיפך הוא הנכון ולכן מי שממליץ להיפטר ממניות אלה טועה ומטעה ובעצם נוצרה כאן הזמנות בשתי המניות. מדוע? כי למעשה HOT נתנה כאן מהלך של שחמט לגולן טלקום שעשוי להיטיב עם כל שוק התקשורת על ידי קיצור הזמנים להתמוטטות גולן טלקום".

מה דעתך על מניית סלקום:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

"גולן טלקום תהיה תלויה כעת על כרעי תרנגולת"

 

"HOT מעוניינת שגולן טלקום תהפוך למפעילה וירטואלית על הרשת שלה מבלי להשקיע ברשת המשותפת של HOT ופרטנר. נוסיף כאן בזהירות הנדרשת ואף נשתמש במילה "לכאורה". לכאורה, נראה כי האינטרס היחיד של HOT לסייע לגולן לעמוד בהתחייבויותיה הקודמות, בעיקר לסלקום, הוא מהלך בשני שלבים: בשלב הראשון HOT מעוניינת לקבל דמי אירוח מגולן טלקום ולצמצם את הסיכון בסיוע לה. בשלב השני, לאחר שתסתיים תקופת ה-no shop של גולן מול סלקום (בעוד מספר חודשים לא גדול), היא תרכוש את גולן ולמעשה תהפוך לחברת סלולר כמעט שווה בגודלה לשלוש האחרות".

 

מיכאל גולן מיכאל גולן צילום: אוראל כהן

 

יעקובי טוען כי בתרחיש הסביר יותר להערכתו, רכישת גולן טלקום על ידי HOT לא תצא לפועל (בשל התנגדות חברות הסלולר האחרות והרגולטורים), ובעקבות כך גולן טלקום לא תוכל להמשיך לפעול. "גולן טלקום נותרת בודדה במערכה ומביאה על עצמה אגרסיביות מצד כל שחקני הענף עד לפירוקה. גולן טלקום תהיה תלויה כעת על כרעי תרנגולת בחסדי הרגולטורים. מדובר כאן בשחמט של HOT כלפי גולן. הסרת המתחרה הקשה ביותר מהדרך תוך קיצור טווחי הזמן".

 

יעקובי מסכם כי "בכל תרחיש גולן נעלמת והרבה יותר מהר מהמצופה והמחירים של חבילות הסלולר טסים כלפי מעלה. תרחיש לא טוב לצרכן הישראלי ובוודאי לא תרחיש מזיק לחברות הסלולר. אי אישור ההסכם עם HOT מוביל את גולן להתרסקות כי אין יותר גב. ההסתברות לאישור לגולן טלקום להפוך למפעיל וירטואלי בר-קיימא שואפת לאפס. רכישה על ידי HOT מובייל אם למרות הכל תאושר, מחזירה אותנו לארבעה שחקנים שבעים והמחירים עולים. בכל מקרה טוב לחברות הסלולר הוותיקות בטווח הקצר-בינוני שעשוי להתקבע לטווח ארוך. בטווח הארוך, כאמור, רכישה על ידי HOT תרחיק את שוק התקשורת מאיזון".

 

"יתכן ש-HOT רוצה לשמר את המצב העגום בשוק"

 

גיל דטנר, אנליסט סלולר וקמעונאות בלאומי שוקי הון, מציע ניתוח שונה, אם כי בסבירות נמוכה יותר. לדבריו, "ייתכן כי HOT רוצה לשמר את המצב העגום בשוק. למרות שהיא גם תרוויח מצמצום התחרות, המבט של הקבוצה רחב יותר. HOT רואה את התחרות מחברות הסלולר מתגברת בתחום הקווי, ובעיקר בשוק הטלוויזיה. הטריפל, מוצר הטלוויזיה, הוא העוגן של HOT, ומהווה יתרון תחרותי משמעותי של החברה. סביר להניח כי HOT חשה אי נוחות מהתחזקות סלקום TV, שלאחרונה הוסיפה ערוצי ספורט לחבילה שלה. חשוב לציין כי גם סלקום מציעה טריפל. בהמשך גם פרטנר מתכוונת להיכנס לשוק הטלוויזיה. אם HOT מעכבת את ההתאוששות של שוק הסלולר, היא גם מערערת את הביטחון והיכולת של סלקום ופרטנר להשקיע סכומים גדולים בתכנים שיהוו איום עבור HOT. זה תרחיש שהיה לו כבר תקדים – כאשר סלקום השיקה את מוצר הטלוויזיה שלה בדצמבר 2014, HOT הגיבה דרך הורדת מחירי הסלולר".

 

דטנר מסכם כי "לדעתנו, תרחיש זה הוא פחות סביר, אך אם הוא יתברר כמדויק, תהיה לכך השפעה שלילית ביותר על שווין של חברות הסלולר הוותיקות. מחירי הסלולר, כפי שהם היום, לא מאפשרים לחברות הוותיקות להרוויח משירותי סלולר. בהעדר הנחה של קונסולידציה ועליית מחירים, השווי הכלכלי של חברות הסלולר נמוך משמעותית ממחיר השוק של המניות".

 

ניר שטרן, מנכ"ל סלקום ניר שטרן, מנכ"ל סלקום צילום: חגי דקל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x