$
בורסת ת"א

המירוץ לרכישת אי.די.בי: קבוצת בוש פורשת, משפחת נוימן מצטרפת לדנקנר

הקבוצה שהוביל ניל בוש נימקה את הפרישה במינוף של אי.די.בי, מבנה אחזקותיה, והחשש מפני תביעות משפטיות; קבוצת אלון הפרטית שבראשות יוסי נוימן חתמה הבוקר על הסכם הצטרפות לקבוצת גרנובסקי-נוחי דנקנר-נץ

גולן חזני 11:5803.11.13

קבוצת בוש פרשה מהמכרז לרכישת אי.די.ביברגע האחרון. הקבוצה, שמאחוריה עמד המיליארדר הסינגפורי וגורדון טאנג, הודיעה לפני דקות אחדות כי לאחר שביצעה תהליך אינטנסיבי של בדיקת נאותות לIDB אחזקות, החליטה שלא לגשת למכרז בהתמודדות על השליטה בקבוצת אי.די בי. במקביל הצטרפה משפחת נוימן לנוחי דנקנר ואלכסנדר גרנובסקי בהצעה משותפת לרכישת השליטה בחברה.  

הקבוצות המשתתפות נדרשות להגיש את הצעותיהן במעטפות סגורות עד 12:00 בצהריים.

 

הקבוצה, שכבר העבירה את הסכום הנדרש של 20 מיליון דולר לחשבון הנאמנות, השלימה במהלך סוף השבוע את הבדיקות המקצועיות שביצעה והגיעה למסקנה שההשקעה איננה אטרקטיבית מספיק מבחינתה. הנימוקים המרכזיים להחלטה הם מבנה האחזקות של IDB, המינוף של הקבוצה, החשש מפני תביעות משפטיות להם עשויה להיות חשופה קבוצת IDB, וחוסר הוודאות המסחרי והמשפטי בשל תקופת הביניים הארוכה הצפויה עד להשלמת ההסדר.

 

בקבוצת בוש אומרים כי למרות שבקבוצת IDB חברות מצוינות ואטרקטיביות, רכישת הקבוצה כולה במסגרת ההסדר, איננה מהווה התחלה טובה ויציבה מספיק לכניסה להשקעות בישראל, אך היא תמשיך לעקוב גם אחר קבוצת IDB. ניל בוש אמר: "ישראל מרתקת אותנו מבחינה כלכלית, יש כאן הזדמנויות יוצאות דופן המתבססות על כישרון ויזמות שלא ראיתי במקומות רבים בעולם. אני חושב שלקבוצה שלנו, הכוללת אנשי עסקים מובילים מארה"ב ואסיה, יש הרבה מה לתרום לכלכלה הישראלית, ואני מצפה שכך נעשה בעתיד".

 

עוד לפני הודעת בוש הודיעה קבוצת גרנובסקי-נוחי דנקנר-נץ על הצטרפות לקבוצה של משפחת נוימן, הבעלים של קבוצת אלון הפרטית. בשבוע שעבר פורסם ב"כלכליסט" כי דנקנר מנהל מגעים להכנסת שותף נוסף לקבוצה, וכי נפגש עם צבי ויליגר בעל השליטה בקבוצת ויליפוד. כאמור, בסופו של דבר השותפה שצורפה היא משפחת נוימן.

 

ניל בוש ניל בוש צילום: בלומברג

 

האחים צחי וחן נוימן, המנהלים את עסקי קבוצת אלון, חתמו הבוקר על הסכם ההשקעה לקראת הגשת הצעות ההסדר באי.די.בי לבית המשפט המחוזי בתל אביב היום ב-12:00 בצהריים.

 

קבוצת אלון עוסקת בתחום הרכב ומשקיעה בנדל"ן, בחברות סטארט-אפ ובמיזמים בארץ ובחו"ל. הקבוצה, אשר נוסדה על ידי יוסי נוימן לפני למעלה מ-30 שנה והחלה את דרכה כמוסך קטן בגדרה, פרוסה כיום מאילת ועד קריית שמונה ב-16 מוסכים ומרכזי שירות לרכב ומעסיקה למעלה מ-900 עובדים. בנוסף לרשת המוסכים הארצית, הקבוצה עוסקת בייבוא רכבים ומחזיקה במספר זיכיונות לייבוא מאירופה, טורקיה וסין של רכבים פרטיים, רכבים מסחריים, משאיות, אוטובוסים, ציוד מכאני הנדסי, מיקסרים ומשאבות בטון.

 

קבוצת אלון נחשבת לאחד השחקנים החשובים במשק לקראת פתיחת השוק הישראלי לייבוא מקביל של רכבים מכל הסוגים והגברת התחרותיות בענף הרכב. פעילותה כוללת גם ליסינג למשאיות ולרכב מסחרי כבד, שירותי גרירה וחילוץ, מוקד שירותי דרך 24/7, ייבוא ושיווק חלפים לרכב ועוד.

 

הקבוצה מורכבת משורה של חברות פרטיות והיא מנוהלת על ידי בני משפחת נוימן - יוסי נוימן (61), בעלים ונשיא החברה; בניו עו"ד צחי נוימן (35) מנכ"ל קבוצת אלון; וחן נוימן (30) מנכ"ל תחום הרכב בקבוצה; בנותיו איריס נוימן-נמר המכהנת כסמנכ"ל הכספים של הקבוצה; גלית נוימן-בנדיקט היועצת המשפטית ועורכת הדין של הקבוצה.

 

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: אוראל כהן

 

בשנים האחרונות תפסה הקבוצה תאוצה כאשר הבנים לקחו את המושכות לידיהם. תחת הובלת בני הדור הצעיר של משפחת נוימן, אשר החלו את דרכם בחברה לפני שנים רבות בתפקידים זוטרים יותר ומשם התקדמו לעמדות הנוכחיות, התפתחה הקבוצה לתחומים החדשים האמורים לעיל. בבעלות המשפחה נמצאות כיום עתודות קרקע גדולות בישראל.

 

צחי נוימן אמר הבוקר עם החתימה על הסכם ההשקעה של משפחת נוימן בקבוצת אי.די.בי: "כחלק מאסטרטגיית ההתרחבות של קבוצת אלון, ופריצתה לתחומים חדשים, החלטנו להשקיע בקבוצת אי.די.בי, וזאת מתוך ראיית הפוטנציאל המשמעותי הגלום בעסקה ומתוך אמונה ביכולתנו להביא למיצוי הפוטנציאל העצום הטמון בקבוצת אי.די.בי ובנכסיה, ביחד עם השותפים האחרים בקבוצת המשקיעים".

 

חן נוימן אמר: "אנו מאמינים, שיחד עם הצוות המצוין של קבוצת אי.די.בי, נוכל לתרום מהניסיון העסקי המגוון שצברנו בחברות הפרטיות שלנו ובטוחים, כי האסטרטגיה והתוכנית העסקית החדשה שגובשו על ידי קבוצת המשקיעים שלנו, יובילו את אי.די.בי תוך זמן קצר לחזור ולהיות החברה העסקית החזקה במשק".

 

עורכי הדין שייצגו את משפחת נוימן בעסקת אי.די.בי הם היועצת המשפטית של קבוצת אלון גלית נוימן-בנדיקט ועו"ד ישראל שלו. רואה החשבון של הקבוצה הוא משה שוורץ ממשרד דלויט, ברייטמן, אלמגור זוהר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x