שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

ראיון כלכליסט

"זה לא יכול להיות הסוף. זה שינוי מציאות שנתמודד איתו"

מה שיכול היה להיות עבור אחדים מציאות שמכה חזק בפנים, נתפס אצל נועם לניר כרוחות של שינוי. בעל השליטה ויו"ר בבילון, שחברת סרגלי הכלים שלו מחקה אתמול למשקיעיה 612 מיליון שקל והביאה עליו הפסד אישי של כ־137 מיליון שקל, מאמין שגם משבר זה יעבור וממנו תצא בבילון חזקה, משופרת ומותאמת טוב יותר לעולם סרגלי הכלים החדש

גולן חזני 08:1631.10.13

השיר שאותו בחר נועם לניר לזמזם בקול (חזק במיוחד, כמעט צעקה) היה שיר הפרטיזנים: "אל נא תאמר הנה דרכי האחרונה,

את אור היום הסתירו שמי העננה, זה יום נכספנו לו עוד יעל ויבוא, ומצעדנו עוד ירעים אנחנו פה".

 

לניר ניסה לעודד בעיקר את עצמו מהמכה שספג אתמול (ד'). הצניחה בשווי בבילון הביאה לו ולחברות שבשליטתו הפסד של 137 מיליון שקל. גם המשקיעים לא חמקו מהמכה, להם נמחקו 612 מיליון שקל.

 

לניר התייצב בבוקר במשרדים וכינס את העובדים לשיחה. קשה היה לפספס את תחושת חוסר הוודאות של 150 עובדי החברה, רובם צעירים בשנות ה־20 לחיהם. לניר הסתובב במסדרונות הקומה ששימשה עד לפני כמה חודשים את חברת פריסייס ושעברה לבבילון עם הצמיחה במספר העובדים. הוא שוחח בטלפון ונע בין תחושת התסכול לבין הניסיון לגייס בכל כוחו שביב של תקווה להיאחז בו.

 


 

תהיה לנו שנה שקטה אחת איתך?

"זה אירוע מורכב שמטבע הדברים תופס כותרות. במדינת ישראל צמחה בשנים האחרונות סביב האקו סיסטם הזה תעשייה גדולה מאוד — בתוך תעשייה זו בבילון ממירה תנועת גולשים לכסף עם חברות החיפוש הגדולות. בתור שכאלו, כשיש זעזועים, אנחנו עומדים בנקודת החיכוך. אנחנו חוטפים את האש. לא רק מבחינת מיקומנו בשרשרת המזון אלא משום שאנחנו מובילים בתעשייה, ואנחנו ציבוריים. כשזה קורה בחברה פרטית, מטבע הדברים, הזעזועים נסתרים מן העין".

 

יש קשר בין בחירת יאהו עכשיו לא לחדש את ההסכם איתכם למהלך הדומה שעשתה גוגל לפני שבועיים?

"קטונתי מלדבר בשמם או להעלות השערות כאלו. אני מעדיף להתרכז בלימוד המצב החדש, בהיערכות כלפיו, בגיבוש צוות העובדים, בסידור השורות, ובבניית אסטרטגיה שתתמודד עם המצב הזה ותאפשר לנו — כך אני מקווה — ולצאת מחוזקים מכל האירוע הזה.

 

"הגעתי לחברה לפני שש שנים, זאת היתה חברה עם כיוון לא מוגדר. וכמו שידענו בעבר לראות את המצב הדינמי באינטרנט, שמשנה פנים וצורה כל יום, להתאים את עצמנו ולהיכנס לעמדת מובילות בשוק — כך אני מאוד מקווה או לפחות יכול להתחייב שנעשה בעתיד, באותו שוק כל כך מרתק ודינמי".

 

לניר. יום שחור לבבילון לניר. יום שחור לבבילון צילום: ארטיום דגל

 

מה שקרה עכשיו לבבילון זוכה לתגובות מכל מקום, לא רק מאנשי הייטק. אנשים לא מבינים למה חברה כמו גוגל צריכה את בבילון, וטוענים שהנפילה הזו צפויה ושהמודל של בבילון בכלל לא ברור.

 

"אני לא יכול לדבר בשמם, אך מנוע חיפוש שרוצה לתפוס נתח שוק, צריך מערכת הפצה של חלונות החיפוש אל הדפדפנים והמחשבים של האנשים — זה כמו לשאול: למה יצרנית מזון גדולה צריכה רשת הפצה? לא מספיק שתפרסם בטלוויזיה? היא צריכה רשת הפצה כדי להגיע לנקודות המכירה. היום חיפוש הוא יותר ויותר 'סחורה', מאות מיליוני גולשים משתמשים במנוע חיפוש כזה או אחר כי הוא נמצא להם על המחשב. אנחנו ידענו לעשות למעלה ממיליון התקנות ביום בתקופות מסוימות. סביב הצורך הזה מתפתחת תעשייה גדולה מאוד.

 

"כשאתה 'אין' אז מדברים בשבחך, וכשאתה חוטף לועגים לך — זה הטבע האנושי ואנחנו מתמודדים איתו, לא צריך לקחת את זה ברצינות. אל תעלה גבוה מדי כשאתה על הגל ואל תיפול רוחך כשאתה חוטף בראש".

 

עלית גבוה.

"ודאי שעליתי. לקחת את הכל בקנה מידה".

 

זה לא המשבר הראשון שלך, אתה יכול להשוות אותו למשברים קודמים?

"כבר ראו את היכולת שלי לצמוח ממשברים, חלקם היו הרבה יותר מפחידים מהמשבר הזה. צריך לארגן את הכוח ולהמשיך קדימה".

 

היה משבר קשה יותר?

"ודאי, והם תמיד קורים באוקטובר. אוקטובר זה לא חודש טוב אצלי".

 

ומה הלאה? יש עתיד לתעשייה הזו? זה נראה כמו הסוף.

"זה לא יכול להיות הסוף, אלא שינוי מציאות עם השפעה רוחבית שאנחנו בבבילון נצטרך להתמודד איתה. זה מאתגר, אין פה פתרונות קסם שאתה קם איתם בבוקר, אלא תהליכים. זו לא פעם ראשונה שאני חווה את זה. מפעם לפעם אני רואה איך אני מתחזק, ותהיה בטוח שאני אף פעם לא מוותר".

 

מתי קיבלת את ההודעה?

"אתמול בערב. בשנה האחרונה עשינו מעבר גדול החוצה מגוגל וגיוון מקורות ההכנסה והשותפים שלנו, כדי למזער השפעה של אירוע כזה. עדיין, כשאירוע כזה מגיע, הוא לא נעים, אבל אנחנו ווינרים".

 

מה עשית כשקיבלת את ההודעה?

"כשמקבלים הודעה כזו, יש מגוון דברים טכניים שיש לעשות: הודעות לדירקטוריון, הודעות לבורסה שיצאו בזמן וב־12:30 בלילה ללכת לישון. וישנתי וכשנרדמתי אשתי חיבקה אותי, וזה נתן לי תחושה של ביטחון. קמתי מוקדם, יצאתי לעשות ספורט וכינסתי בבוקר את העובדים ושוחחתי איתם. לקחנו החלטה לנהל דיאלוג פתוח, ככל הניתן, עם התקשורת. אותה תקשורת שליוותה אותנו בימים טובים, החלטנו להביט לה בעיניים גם בימים קשים, לומר לה את מה שיש לנו לומר — כאלו אנחנו. אנחנו לא סוגרים היום את האור ומתחבאים. וכך גם ננהג בהמשך".

 

אתה רואה עתיד היום לחברה הזו באור יהודה?

"ברור. אני פה כדי להישאר".

 

יש אלטרנטיביה מבחינת לקוחות?

"אני לא יודע להיכנס איתך היום לתוך האקו סיסטם החדש הזה שלבש צורה חדשה עכשיו. יושבים פה אנשים מאוד חכמים ומקדישים המון מחשבה כדי להוציא את החברה לדרך חדשה".

 

מה עם המיזוג עם איירון סורס? המהלך נראה היום לא רלבנטי.

"אנשי איירון סורס הם חברים קרובים שלי, אני מתייעץ איתם לא מעט, עם כולם. החברות והתמיכה שאני מקבל מהם, גם ברמה האישית וגם ברמה העסקית, נותנות לי המון כוח ומסדרות לא פעם את המחשבה. התברכתי בחברים טובים".

 

יש כאן הפסד אישי שלך של 137 מיליון שקל והפסד של מאות מיליוני שקלים למשקיעים. מה אתה יכול לומר למשקיע בבילון?

"את כל המניות שיש לי בחברה ויש לי לא מעט רכשתי בכסף מלא. מעולם לא קיבלתי אופציות, אף אחד לא העניק לי מתנות. אני משמש כיו"ר של החברה הזו מהיום שנכנסתי ומעולם לא היו פה עסקאות בעלי עניין או דברים דומים לכך. הקפדתי לאורך השנים לחלק את רווחי החברה כדיבידנד למשקיעים. רק ביולי האחרון חילקנו 80 מיליון שקל — זה לא דבר נפוץ בחברת אינטרנט כמו בבילון. אנחנו יצרנו סטנדרטים חדשים בעניין זה. אני יכול להבטיח למשקיעים דבר אחד — אנחנו נעשה ככל יכולתנו שגם בעתיד החברה הזו תניב לכם דיבידנדים יפים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x