$
בורסת ת"א

הישג לנוחי דנקנר: אורנשטיין דחה בחודשיים את מועד הגשת ההסדר באי.די.בי

בנוסף אישר בית המשפט את מכירת מניות כלל ביטוח ובמקביל לא אישר את הצעת הנציגות של מחזיקי אגרות החוב עם המשקיע אלשטיין

גולן חזני 08:2126.08.13

הישג גדול לנוחי דנקנר בבית המשפט. השופט איתן אורנשטיין דחה את מועדי הגשת ההסדר באי.די.בי אחזקות ל-20 באוקטובר 2013, כלומר כמעט חודשיים מהיום. בפרק זמן זה ינסה דנקנר להשלים את עיסקת אמבלייז יחד עם אלכסנדר גרנובסקי ובמקביל יוכלו גורמים נוספים לנסות להגיע להסדר עם החברה.


אי.די.בי הפקידה 20 מיליון שקל נוספים בקופת בית המשפט, ובכך השלימה את סכום הפיקדון שנדרשה להעביר, בגובה 70 מיליון שקל. השופט אורנשטיין הורה בדיון הקודם על ההפקדה, והפיקדון יחולט לטובת נושי החברה במידה שעיסקת גרנובסקי לא תצא לפועל.

 

בהחלטתו מהיום אישר בית המשפט גם את הסכם מכירת מניות כלל ביטוח ובמקביל לא אישר את הצעת הנציגות של מחזיקי איגרות החוב עם המשקיע אלשטיין והיא תידון בפני הנושים עם הצעות שיוגשו בעתיד. מדובר במפלה לנציגות בראשות עו"ד נועם שרון ויואב ערמוני. המפלה היא גם לנאמנים וגם למשקיף מטעם בית המשפט חגי אולמן.

 

"לא יעלה על הדעת שבית משפט יורה על ארכה למילוי תנאים ומשאלה מולאו, לא תינתן הארכה", כתב השופט אורנשטיין ותקף את הנציגות והנאמנים ובעלי התפקידים: "המתנגדים לבקשה לא העלו כל טעם ענייני מדוע ישנה בית המשפט את החלטתו ולא יאפשר את מתן הארכה כמתחייב מההחלטה. החברה השקיעה מאמץ ניכר לגייס מאות מיליוני שקלים תוך תקופה של ימים ספורים כדי לעמוד בתנאים שהתקבלו בהחלטה".

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: אוראל כהן

 

"דחיית המועד להגשת הסדר נושים בחברה רק מיטיבה עם הנושים", כתב אורנשטיין, הדחייה פותחת תחרות להצעת הצעות, מעבר להצעת אלשטיין ובסיס הצעת אמבלייז", כך לפי אורנשטיין שציין גם את ההצעה של משה סבח שהוגשה, ולא שולל את הדרך להגשת הצעות נוספות.

 

בכך למעשה פותח אורנשטיין את מכירת אי.די.בי במעין מכרז, שבו הוא מאפשר לגורמים חיצוניים להשתתף. עם זאת, עד היום לא הגיעו גורמים כאלה להצעה ממשית.

 

כמו כן, אורנשטיין רומז שזו ההזדמנות האחרונה מבחינת דנקנר: "בית המשפט יקפיד גם בהמשך שלא להיענות לדחיות שאינן דרושות או שלא נעשה הדרוש כדי למנוע אותן".

 

הוא דחה את הסדר החלוקה בעין וטוען כי ההצבעה לגבי ההסדר עם אלשטיין, שהוא תולדה של הסדר החלוקה בעין, נעשתה בחיפזון ומבלי לאפשר למחזיקים להתכונן אליו. "אין מנוס אלא לכנס אסיפת נושים נוספת ולהצביע על ההצעות כולל הצעת אלשטיין", כתב השופט.

 

בנוגע לכלל ביטוח אישר אורנשטיין את הסכם המכירה וביקש שהחברה תעדכן את בית המשפט בהתקדמות התהליך. לגבי מינוי הנאמן הציע אלשטיין לממונה על שוק ההון עודד שריג לשקול מחדש את עמדתו לגבי מינוי נאמן, לאור ההחלטה לדחות את הסדר הנושים. במידה ויתעקש על מינוי נאמן הוא מבקש משריג לשוחח עם חגי אולמן ועם אי.די.בי פתוח ולהגיע להסכמות בעניין.

 

בנוסף אורנשטיין מסרב לבקשת נושי אי.די.בי פתוח לשחרר חלק מהכספים (800 מיליון שקל) שמצויים בידי המשקיף אולמן. זאת, כדי למנוע מצב אפשרי שבו תועבר החברה לפירוק, כפי שהבנקים שוקלים, וכספיה יחולקו לנושים במועד סמוך לכך.

 

אורנשטיין קבע כי המומחה גבאי יבחן הצעות לרכישת אי.די.בי או להסדר, עד 30 באוקטובר ואילו אסיפות הנושים יתקיימו עד ה-14 בנובמבר.

 

הדיון אתמול בבית המשפט

ההחלטה זו הגיע לאחר שאתמול אורנשטיין לא פרסם את החלטתו בנוגע לעתיד אי.די.בי אחזקות, אך רמז כי ייטה להעניק הארכה לדנקנר וגרנובסקי כדי שיוכלו להשלים את בניית המתווה ולדון עם מחזיקי האג"ח.

 

עוד אתמול שוני אלבק ואיל סולגניק התפטרו מהנהלת אי.די.בי על רקע בעיית פוליסת הביטוח. מדובר בפוליסה נגד תביעות שתפקע אוטומטית במקרה של אירוע מהותי בחברה, ושהלחיצה את הדירקטורים והמנהלים באי.די.בי. אולם העובדה שדנקנר וגרנובסקי השיגו את הכסף למיתווה ההסדר, לנאמנות, מנעה את התפטרות יתר הדירקטורים בשל ההערכה שהחברה תקבל ארכה.

 

בתוך כך פרסמה אי.די.בי את דו"חות הרבעון השני של החברה, שגם אליהן הוצמדה הערת עסק חי. אי.די.בי פתוח רשמה הפסד של 53 מיליון שקל ואי.די.בי אחזקות סיימה את הרבעון השני של 2013 עם הפסד של 150 מיליון שקל. הגרעון בהון של אי.די.בי אחזקות עלה ל־1.96 מיליארד שקל; והגרעון בהון של אי.די.בי פתוח עמד על 276 מיליון שקל.

 

היקף החוב של אי.די.בי אחזקות עמד בסוף יוני על 2.05 מיליארד שקל, מתוכו כ־1.76 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח. בקופתה של החברה היו בסוף הרבעון מזומנים בהיקף של 183 מיליון שקל (כיום עומד הסכום על 176 מיליון שקל). באי.די.בי פתוח היקף החוב עמד בסוף יוני על כ־5.77 מיליארד שקל, מתוכם כ־3.85 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח.

 

בקופת החברה היו בסוף יוני מזומנים בהיקף של כ־1.1 מיליארד שקל. עד כה שילמה אי.די.בי אחזקות לעורכי דין ויועצים כלכליים 11.3 מיליון שקל ואי.די.בי פתוח שילמה עד כה 10.2 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x