שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

יום דרמטי בתל אביב: כיל והחברה לישראל הפילו את הבורסה

מדד ת"א 25 איבד 1.6% ות"א 100 השיל 1.3%; כיל צללה ב-18%, החברה לישראל ב-20% ובנק לאומי שמחזיק בחברה לישראל ירד ב-2%; טבע ירדה ב-2.1% לאחר הורדת המלצה מגולדמן זאקס; גיל בשן, אי.בי.אי: "שוק הדשנים צפוי לעבור טלטלה עזה - זה לא הסוף"

שי סלינס 17:2930.07.13

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ג') בירידות בהובלת המניות כיל והחברה לישראל שריכזו מחזור מסחר של יותר מחצי מיליארד שקל - שליש מהמחזור הכולל בבורסה.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

פרופ' יעקב פרנקל הסיר אתמול את מועמדותו לתפקיד נגיד בנק ישראל והודיע על כך לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד. החלטתו של פרנקל באה לדבריו על רקע התארכות חקירת ועדת טירקל בנוגע לפרשה שבה עוכב פרנקל לחקירה בדיוטי פרי בשדה התעופה של הונג קונג, ומעורבותו של היועץ המשפטי בנושא.

 

פרנקל היה אמור להיכנס לתפקיד נגיד בנק ישראל הבא במקום הנגיד הקודם פרופ' סטנלי פישר בתחילת חודש אוקטובר, לאחר סיום תפקידו הנוכחי כיו"ר חברת ג'יי. פי. מורגן צ'ייס אינטרנשיונל. בינתיים ממלאת את מקומו של פישר המשנה לנגיד ד"ר קרנית פלוג.

 

צילום: אוראל כהן

 

תקציב המדינה לשנים 2013-2014 אושר ברוב של 58 חברי כנסת ו-43 מתנגדים. בחצות החליטה האופוזיציה להחזיר את ההסתייגויות לאור הביקורת התקשורתית והפנימית על "התקפלות". יו"ר האופוזיציה. שלי יחימוביץ אף מתחה ביקורת בפני ח"כ יצחק (בוזי) הרצוג על הפשרה שהגיע אליה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. אולם לאחר שתיים בלילה החלו למשוך הסתייגויות ולהפסיק עם התמרונים הפוליטים.

 

מניות במרכז

מכה קשה לחברות כיל והחברה האם, החברה לישראל. יצרנית הדשנים הגדולה בעולם, אורלקלי (Uralkali) עדכנה היום כי היא צופה שמחירי האלשג בעולם יירדו אל מתחת למחיר של 300 דולר לטונה. מדובר בירידה דרמטית שכן נכון לעכשיו חוזי האשלג נסחרים סביב מחיר של כ-400 דולר לטונה. גלעד אלפר, אנליסט בכיר באקסלנס ברוקראז' התייחס לדרמה בשוק ואמר בשיחה עם "כלכליסט" כי "הקרטל אמור לחכות עכשיו בסבלנות לא להיכנע ולחכות עד שעודף ההיצע בשוק 'יתייבש'". גיל בשן, מאי.בי.אי התייחס אף הוא למנית כיל "שוק הדשנים צפוי לעבור טלטלה עזה, קשה לדמיין בשוק האשלג חדשות יותר גרועות וזה עוד עלול להיות יותר גרוע."

דניה סיבוס זכתה בחוזה בהיקף של 200 מיליון שקל בעיר הבה"דים. החברה תקים עבור היזם 12 מבנים המיועדים להדרכה כללית והדרכה ייעודית בתחומי הלוגיסטיקה, התקשוב, הרפואה, השלישות, משטרה צבאית, מודיעין, חימוש והחינוך. 

 

המשקיעים הזרים פתחו את שבוע המסחר עם הבאת אמון בבזק שהשלימה מהלך עליות של כמעט 70% בתוך שנה. בין הברוקרים שביצעו עסקאות במניה UBS, CITI, ברקליס, גולדמן סאקס, מריל לינץ', קרדיט סוויס ודויטשה בנק. המניה הולכת ומתקרבת למחיר היעד של 600 אגורות שהציב לה האנליסט רוני בירון מ-UBS, זאת בניגוד לדעה הרווחת בקרב האנליסטים אשר סיקרו את המניה בשנה האחרונה וקבעו לה מחירי יעד נמוכים ממחירה הנוכחי.

 

בעסקה הגדולה ביותר אי פעם של יצרנית תרופות הנסחרת בישראל, הודיעה אתמול פריגוכי היא תרכוש את חברת אלאן (Elan) האירית תמורת 8.6 מיליארד דולר - פרמיה של 10.5% על שווי השוק הנוכחי של אלאן. בשנת 2008 רכשה טבע את באר תמורת 7.46 מיליארד דולר, וב־2006 את איווקס תמורת 7.6 מיליון דולר ב־2006.

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
67% 14% 19%

 

במקביל הודיעה טבע כי בית המשפט לערעורים של אנגליה ווילס פסק לטובתה ואישר את תוקף הפטנט הנוגע לקופקסון (זריקת גלטרמר אצטט) בעקבות ערעור אשר הוגש ע"י חברת גנריקס אנגליה, חברה הבת של מיילן. נשיא ומנכ"ל טבע, ג'רמי לוין, בירך על ההחלטה ואמר כי "החלטה זו המאשרת את תוקף הפטנט מחזקת את בלעדיותה של טבע על הקופקסון בבריטניה לפחות עד לתום תקופת הפטנט. בהמשך לכך, גולדמן סאקס הוציא המלצת מכירה למניה. גלעד אלפר, אנליסט בכיר באקסלנס ברוקראז' הסביר כי "יש בעיה במנועי הצמיחה של טבע, שהם בעיקר הקופקסון והשוק הגנרי האמריקאי, נחוצים לחברה זמן ומשאבים בכדי לחדש את הצמיחה. ההחלטה לקיצור משך הפטנטים שמגנים על הקופקסון בארה"ב בכשנה וחצי, יקשו מאד על מהלך ההבראה, כל זאת במידה וטבע לא תזכה בערעור וה-FDA לא יעמיס בדרישות נוספות על המתחרות".

 

"ככל שנפח הפעילות והמשקל של בבילון בתעשייה גדלים עולה ההחזר על ההשקעה, ולכן יש יתרון לגודל", כך אומר אלון כרמלי, מנכ"ל בביליון, על רקע פרסום הדו"חות לרבעון השני. "זו אחת הסיבות שאנחנו מאמינים שלתעשייה נכון להיכנס כרגע להליך של מיזוגים ורכישות". לאחרונה אף הופיעו פרסומים כי בבילון עשויה להירכש בידי פריון או קונדואיט, שחקניות בתחום סרגלי הכלים, שבו פועלת גם בבילון. יצרנית תוכנת התרגום, סיימה את הרבעון השני עם עלייה של 3% בלבד בהכנסות ל-159 מיליון שקל. הרווח הנקי הסתכם בכ-40 מיליון שקל, עלייה של 74% לעומת 23 מיליון שקל ברבעון המקביל.

 

מנית סלקוםזינקה בפתיחת המסחר ביותר מ-6% זאת על רקע פרסומים בדבר מכירה אפשרית של החברה לגולן טלקום, אולם לקראת סוף יום המסחר פרסמה החברה תוצאות מקדמיות לרבעון השני המצביעות על ירידה של כ-18% במכירות ושל כ-50% ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בנוסף לכך הפריכה החברה את השמועה בדבר הרכישה האפשרית. בתגובה לכך המניה תיקנה למטה בחדות.

 

מנית אי.די.בי אחזקות הגיבה לדיווחים לגבי מו"מ שמקיים נוחי דנקנר עם קבוצה שתשקיע 800 מיליון שקל באי.די.בי פתוח, כך חשף דו"ח המשקיף מטעם ביהמ"ש חגי אולמן. לטענתו, קיימת סבירות כי עסקת כלל ביטוח תצא לפועל עוד לפני הזמן, אולם ציין כי אם לא יחתום דנקנר בהקדם על הסכם להכנסת משקיע לאי.די.בי אחזקות, אין מקום לדון במיתווה ההסדר שהציעה אי.די.בי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x